Fluorescencyjne wskazówki, czyli SuperLuminova i Lumibrite

Porady

Fluorescencyjne wskazówki, czyli SuperLuminova i Lumibrite

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

27 lutego 2019

Warstwa luminescencyjna którą pokryte bywają wskazówki czy indeksy w zegarku może pochwalić się całkiem długą historią. Początkowo oparta na radioaktywnym radzie, stopniowo została zastąpiona nie tylko nieszkodliwym dla zdrowia, ale i niezwykle długo dającym światło glinianie strontu. Przekonaj się na własne oczy jak działa warstwa luminescencyjna w zegarkach!

 
 

Super-LumiNova w zegarkach - jak to działa?

Niegdyś stosowany rad, czy później mniej szkodliwe promet oraz tryt nie mogą równać się z technologią Super-LumiNova, bazującej na bezpiecznych składnikach, których bazą pozostaje nietoksyczny i fosforyzujący przez bardzo długi czas. Pierwszy raz Super-LumiNova pojawiła się w zegarkach marki Swatch, na początku lat 90. minionego wieku. Przez ten czas technologia została znacznie udoskonalona i dziś wyróżnia swoimi niezwykłymi właściwościami zegarki damskie i męskie od bardzo wielu wiodących producentów. Dzięki charakterystycznej intensywności światła, a także zastosowaniu i bezpiecznych komponentów technologia ta jest jedną z najczęściej stosowanych i chętnie wybieranych wśród producentów oraz oczywiście przez sympatyków zegarków, podobnie jak podświetlenie Neobrite.

 

Glycine Combat 6 Classic 43 Automatic GL0109

Jednym z dobrych przykładów wykorzystania technologii Super-LumiNova może być zegarek Glycine Combat 6 Classic, którego delikatny i subtelny cyferblat został podkreślony warstwą luminescencyjną w sposób doskonale pasujący do estetyki zegarka. Delikatnie zarysowane świecące kreski na indeksach oraz górnych partiach wskazówek tworzą w ciemności unikalną kompozycję, ale co najważniejsze – są niezwykle czytelne.

 
Glycine Combat 6 Classic 
 

Doxa Into Ocean 707.10.191.10

Innym przykładem zegarka zaopatrzonego w powłokę Super-LumiNova jest model Doxa Into Ocean Shark, którego nurkowy charakter wręcz nie mógłby się obyć bez warstwy luminescencyjnej, pozwalającej odczytać godzinę także w wodnej głębi. Wodoszczelność 300 m oznacza, że jest to idealny zegarek dla nurków - jest odporny na zalania nawet podczas nurkowania z pełnym akwalungiem. Ochronę wspiera zakręcana koronka oraz dodatkowy dekiel.

 
Doxa Into Ocean Shark 
 

Le Temps Swiss Naval Patrol LT1081.04BR05

Le Temps to szwajcarska marka zegarków, która również korzysta z dobrodziejstwa Super-LumiNova. Za przykład może posłużyć casualowy zegarek Le Temps Swiss Naval Patrol, z ultra-wytrzymałym szafirowym szkiełkiem oraz oczywiście podświetlanymi wskazówkami oraz indeksami. Co jeszcze wyróżnia ten model? Na pewno kolorystyka, ponieważ koperta jak i pasek wykonano w energetycznym kolorze pomarańczowym. Datownik dni miesiąca oraz wodoszczelność na poziomie 20 ATM na pewno sprawdzą się każdemu panu na co dzień.

 
 Le Temps Swiss Naval Patrol LT1081.04BR05 z podświetleniem
 

Zalety technologii Lumibrite

Warstwa światłochłonna Super-LumiNova to nie jedyny sposób na podświetlenie kluczowych elementów cyferblatu – podświetlenie Lumibrite to technologia opracowana na bazie glinianu strontu, europu oraz dysorozu. Występuje w postaci luminescencyjnej farby, którą pokrywa się indeksy, wskazówki i inne elementy, które mają świecić w ciemności. Z uwagi na zastosowane materiały warstwa Lumibrite jest nietoksyczna, a co za tym idzie – pozostaje całkowicie bezpieczna dla człowieka. Wiele modeli Seiko czy Citizen zostało zaopatrzonych w ten rodzaj podświetlenia.

 

Seiko Prospex Sky Solar Chronograph SSC611P1

Seiko Prospex Sky Solar to przykład wykorzystania energii słonecznej nie tylko do pracy mechanizmu solarnego, w który ten zegarek został zaopatrzony, ale właśnie do podświetlenia niezwykle wielofunkcyjnej a przy tym przejrzystej tarczy. Wystarczy rzucić okiem na tarczę zegarka Seiko Prospex, aby się o tym przekonać.

 
Seiko Prospex Sky Solar Chronograph SSC611P1 
 

Citizen Marine Automatic NH8389-88LE

Zegarek automatyczny Citizen Marine o numerze NH8380-15EE to kolejny po Seiko przykład na wykorzystanie technologii Lumibrite. Kopertę jak i wygodną bransoletę wykonano z wytrzymałej stali szlachetnej w kolorze srebrnym. Całość dopełnia błękitna tarcza, na której znajdziemy praktyczny datownik dni tygodnia i miesiąca. Jest to propozycja nie tylko dla fanów sportów wodnych (jego wodoszczelność wynosi 100 m), ale również dla miłośników stylu smart casual.

 
Citizen Marine Automatic NH8389-88LE
 

Pulsar Accelelator Solar Chronograph PZ5031X1

Wśród zegarków marki Pulsar również znajdziemy modele z podświetleniem Lumibrite. Jednym z przykładowych modeli będzie tutaj Pulsar Accelelator Solar Chronograph PZ5031X1, którego subtelnie podświetlone wskazówki z pewnością pomogą przy odczytaniu godziny, nawet w całkowitej ciemności. Dużą zaletą tego modelu jest niesłychanie precyzyjny mechanizm solarny, zasilany światłem poprzez wbudowane w cyferblat panele słoneczne. Dzięki niemu twój zegarek zawsze będzie gotowy na codzienne aktywności.

Zegarki z podświetleniem - doskonałe w każdych warunkach

Jak widać, bardzo wiele zegarków korzysta z podświetlenia w technologii luminescencyjnej, zarówno Lumibrite jak i Super-LumiNova. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić zużycie baterii, która nie musi wykorzystywać dodatkowo energii na podświetlenie elektryczne, a biorąc pod uwagę zaawansowanie obecnych wrastw luminescencyjnych, trudno wskazać znaczne wady tej technologii podświetlania cyferblatu.

 

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.