Iron Annie w stronę ekologicznej produkcji zegarków

Iron Annie

Iron Annie w stronę ekologicznej produkcji zegarków

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

07 stycznia 2022

Zegarki Iron Annie z kolekcji Bauhaus Chronograph Solar to wyjątkowe modele hołdujące ekologicznemu programowi "Zrównoważona Planeta", którego celem jest zwrócenie uwagi na nowoczesne, zrównoważone technologie i materiały.

 

Co składa się na zegarek Iron Annie Bauhaus Chronograph Solar?

Dzięki wysokiej jakości mechanizmowi kwarcowemu VR42A, który jest zasilany energią słoneczną, w zegarkach tych nie jest konieczna wymiana baterii. Ogniwo słoneczne w Iron Annie Bauhaus Chronograph Solar umieszczone zostało pod tarczą, która chroniona jest przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych przez mineralne szkiełko K1.

W dolnej części tarczy umieszczona została tarcza pomocnicza, która jest wskaźnikiem rezerwy chodu. Po naciśnięciu przycisku pokazuje on pozostałą energię. Zegarki te wyposażone są również w nietypowo działający chronograf. Zazwyczaj mają one centralną sekundę stopera, co oznacza, że duża centralna wskazówka sekundowa stoi nieruchomo na pozycji godziny 12 i zaczyna poruszać się, dopiero gdy użytkownik uruchomi stoper. Jednak w tych modelach sekundy są odliczane w dolnej sub-tarczy, dzięki czemu duża wskazówka sekundowa porusza się w sposób ciągły.

Równie interesującą częścią zegarków Iron Annie Bauhaus Chronograph Solar są ich paski. Wykonane zostały ze specjalnej skóry wegańskiej BioVeg, która zawiera 70% mniej surowców kopalnych niż porównywalne materiały i wyznacza standardy zarówno pod względem komfortu, jak i trwałości.

Iron Annie Bauhaus Chronograph Solar

 

Certyfikowany materiał BioVeg w zegarkach Iron Annie

BioVeg to wynik ponad 4 lat badań i rozwoju. Paski, które wyglądają i w dotyku przypominają bardzo miękką skórę, są wykonane z materiału, który syntetyzuje 45% potrzebnych polimerów z olejów roślinnych. Kolejne 25% materiału pochodzi z przetworzonego plastiku. BioVeg wymaga więc 70% mniej zasobów kopalnych niż tradycyjna sztuczna skóra, a jednocześnie jest znacznie trwalsza i pozwala zaoszczędzić dużo emisji CO2 podczas produkcji.

Oleje roślinne pozyskiwane są z upraw zbieranych na specjalnych polach, nie nadają się do spożycia i są całkowicie wolne od GMO. Jest to jeden z powodów, dla których materiał wykazał znacznie mniejszy wpływ na środowisko, niż zwykle używane syntetyki i znacznie niższy niż prawdziwa skóra. Wszystkie to składa się na fakt, że paski ze skóry BioVeg zostały uhonorowane certyfikatem USDA Biobased Product. Aby go otrzymać, proporcja składników organicznych musi wynosić co najmniej 25%. Materiały BioVeg znacznie ją przewyższają i dlatego otrzymały etykietę USDA.

Zegarek Iron Annie Bauhaus Chronograph Solar

 

Czym jest certyfikat USDA?

USDA (United States Department of Agriculture), czyli Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych to urząd, który reguluje standardy upraw organicznych oraz przyznaje certyfikat produktom spełniającym ich wymogi. Departament został upoważniony do stworzenia NOP (National Organic Program) – programu odpowiedzialnego za opracowywanie przepisów organicznych i nadzorowanie gospodarstw ekologicznych oraz przedsiębiorstw. USDA Certified Biobased Product jest oznaczeniem gwarantującym naturalną zawartość produktu. Oznacza to, że dany produkt Biobased jest wykonany z naturalnych i odnawialnych materiałów biologicznych. Dokładnie tak, jak paski zegarków Iron Annie Bauhaus Chronograph Solar.

Zegarki Iron Annie Bauhaus Chronograph Solar

 

Od lotnictwa do tworzenia zegarków — Iron Annie

Zegarki Iron Annie nawiązują nazwą do niemieckiego samolotu transportowego Junkers JU52, któremu przydomek Iron Annie nadali alianci. Nazwa „Żelazna Annie” wzięła się od wytrzymałej konstrukcji, jaką wyróżniały się te samoloty — dzięki przemyślanej budowie transportowce mogły uniknąć wielu ostrzałów, co sprawiło, że uzyskały tak znaczącą nazwę. Również zegarki Iron Annie, inspirowane legendarnymi samolotami, cechują się wyjątkową solidnością i wytrzymałością. Stały się symbolem niemieckiej precyzji, przykuwają zainteresowanie osób, które szukają modeli o wyjątkowej stylistyce i designie, wykonanych z dokładnością i z najwyższej jakości materiałów. Ich styl nawiązuje do mody z lat 20. i 30. XX wieku. Stylistyka vintage, nawiązania do lotnictwa i ogólna estetyka wykonania z pewnością przemówią do miłośników aeronautyki, ale osoby niezwiązane z tą dziedziną również docenią kunszt, z jakim wykonano te zegarki lotnicze.

 

Zegarki Iron Annie — ekologia, precyzja i styl

Zegarki Iron Annie z kolekcji Bauhaus Chronograph Solar to doskonały wybór zwłaszcza dla osób, które cenią sobie zarówno ekologiczne rozwiązania dbające o naszą planetę, jak i nowoczesne technologie, które to umożliwiają. Wybierając zegarki tej marki z serii Bauhaus Chronograph Solar, możemy być pewni, że otrzymamy najwyższej jakości zegarek niemiecki wykonany z naturalnych i odnawialnych materiałów biologicznych. Iron Annie to również wyjątkowa stylistyka vintage oraz precyzja wykonania i solidność, dlatego z pewnością warto zwrócić na nie uwagę!


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.