Jak nauczyć dziecko korzystania z zegarka?

Porady

Jak nauczyć dziecko korzystania z zegarka?

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

11 maja 2020

Żyjemy w momencie, w którym każdy z nas spędza jak najwięcej czasu w domu. Praca i nauka w systemie zdalnym w dzisiejszym czasie jest czymś naturalnym. Uczniowie coraz lepiej radzą sobie z tym systemem, ale poza nauczycielami tu wielkie zadanie leży przede wszystkim na barkach rodziców - to przecież oni oferują wiedzę dużo bardziej przydatną w dorosłym życiu niż ta zawarta w programie szkolnym. Jedną z tak szczególnie ważnych umiejętności, które zostają z dzieckiem na całe życie jest umiejętność obsługi zegarka.

Czasami nauka ta jest dosyć trudna. Gdy dziecko czuje presję nauczyciela lub rodziców pojawia się w nim blokada, która bardzo utrudnia cały proces (my, dorośli, również znamy ból stresu pracy pod naciskiem). A przecież nie musi tak być. Całe doświadczenie nauki korzystania z zegarka może być zabawą, którą młody człowiek zapamięta jako coś przyjemnego. Kto wie, może w przyszłości będzie mógł to wykorzystać w nauce własnych dzieci?

Nauka korzystania z zegarka - kilka wstępnych wskazówek

Jeżeli zamierzasz w najbliższej przyszłości nauczyć swoje dziecko korzystania z zegarka, na początek odpowiedz sobie na kilka pytań: czy dziecko zna liczby od 1 do 12? Nie oszukujmy się, brak rozróżniania szóstki od dwójki to informacja, że na etap zegarka jest jeszcze troszeczkę za wcześnie. Ponadto zastanów się, czy (i w których miejscach) w Twoim domu są zegarki analogowe, a gdzie cyfrowe? Fakt jest taki, że ucząc dziecko korzystania zegarka w pomieszczeniu, gdzie pod telewizorem lub w okolicach piekarnika będzie miało świecącą ściągawkę w postaci komunikatu cyfrowego o godzinie, nauka z całą pewnością nie będzie skuteczna.

Każdy człowiek, bez względu na wiek, najlepiej przyswaja wiedzę wedle zasady „od ogółu do szczegółu”. Jeżeli pierwszym zadaniem w tej nauce Twojego dziecka będzie odczytanie godziny 19:37 to zapamięta ono fakt, że „zegarek jest trudny”. Zacznij od godzin pełnych, najlepiej obejmujących czas między północą a godziną 12:00 po południu. Następnie możesz rozszerzyć ten zakres o pozostałe dwanaście godzin doby. Aby dziecko mogło spokojnie przejść do kolejnego etapu, dobrze by było, aby znało podstawowe ułamki, które są zawarte w programie nauczania matematyki na poziomie trzeciej, czwartej klasy.

Zegarek dla dziecka

Poza treścią nie mniej ważna jest forma. Twoje dziecko nie siedzi w ławce w szkole, nie boi się surowych ocen ani groźnej nauczycielki. Teraz młody człowiek jest otoczony bezpiecznym środowiskiem swojego ogniska domowego. Dlatego bardzo fajnym pomysłem jest zamiana nauki korzystania z zegarka w codzienną zabawę z rodzicami. Poza zabawkami Twojej pociechy bardzo przydatne mogą się tu okazać posiłki, takie jak okrągła pizza lub aromatyczne ciasto. Możesz poprosić dziecko o to, aby pokazało Ci, jak je pokroić wedle aktualnej godziny - aby zjeść więcej ulubionego przysmaku, samo będzie chciało zrozumieć zasady odczytywania godziny.

Czego należy unikać w czasie nauki korzystania z zegarka?

Aby Twoje dziecko nie poczuło niechęci do nauki, co za tym idzie do korzystania z analogowego zegarka, przede wszystkim nie może tej wiedzy pobierać w atmosferze stresu i napięcia. Każdy z nas pamięta najmniej ulubionego nauczyciela w historii własnej edukacji, jednocześnie nie pamiętamy za bardzo wykładanego przez niego przedmiotu (bardziej odczuwamy ulgę, że spotkanie z tą dziedziną nigdy już nam nie grozi). Aby Twoje dziecko nie miało takiego odruchu obronnego przed zegarkiem unikaj nieprzyjemnej atmosfery. Uczulaj na to, aby nie „strzelał, która godzina”, jednocześnie pozwól mu na pomyłki. Nie wyznaczaj mu za nie kar. Jeżeli Twój uczeń zamiast strachu będzie czuł przyjemność albo ekscytację wywołaną grą lub zabawą płynącą z tej nauki, cały proces przebiegnie skutecznie i przyjemnie (nie tylko dla niego, dla Ciebie też).

Zegarek dla dziecka

Produkty pomocne w nauce zegarka

Oczywiście poza grami dostępnymi w sklepach plastycznych w nauce zegarka idealną pomocą będzie własny, pierwszy zegarek Twojej pociechy. Tu również warto pamiętać o kilku przydatnych szczegółach. Bardzo istotne jest to, aby na tarczy produktu znajdowały się duże cyfry arabskie. Unikaj indeksów lub cyfr rzymskich, bo na początku swojej przygody z zegarkami takie urządzenie będzie dla Twojego dziecka po prostu bezużyteczne. Bardzo dobrze sprawdzą się tu zegarki Ice Watch - seria Mini proponuje zegarki w ciepłych, jaskrawych kolorach idealnych dla maluchów.

Zegarek Ice Watch Mini

 

Codzienne życie dzieci wygląda zupełnie inaczej niż tryb życia jego rodziców, o tym również należy pamiętać. W czasie zabawy na podwórku lub szaleństw z rodzeństwem zegarek może dużo łatwiej ulec zniszczeniu. W związku z tym świetną propozycją są produkty marki Lorus (seria N.D. Foundation), które są wyposażone w gumowe, elastyczne paski. Ich wodoszczelność wynosi 100 m, co oznacza, że dzieci mogą bezpiecznie bawić się na basenie z zegarkiem na nadgarstku.

Zegarki Lorus dziecięce

 

Pierwszy zegarek elektroniczny dla dzieci musi być produktem idealnym przede wszystkim dla niego. Dlatego tak ważna jest wesoła, ciepła, wyrazista kolorystyka produktów dla dzieci. Marka Timex wychodzi temu naprzeciw: ich oferta obejmuje wszystkie kolory tęczy i motywy, które nigdy nie wychodzą z mody: serduszka, kwiatki, gwiazdki, potworki lub wzór moro na pasku - dziecko dużo szybciej pozna tajniki korzystania z zegarka, kiedy będzie miało coś tak uroczego na rączce.

Zegarki Timex dziecięce

 

Czy nauka korzystania z zegarka jest dla twojego dziecka trudna? To mit. Wystarczy, że świadomie obdarzysz swoje dziecko ślicznym zegarkiem tylko dla niego - takim, który jemu sprawi radość i przyjemność, a takich w naszej ofercie nie brakuje. Powodzenia!


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.