Kamienie szlachetne – które będą pasowały do ciebie?

Rozmaitości

Kamienie szlachetne – które będą pasowały do ciebie?

Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.

03 października 2023

Jubilerzy, jak i ich klienci docenili walory optyczne oraz trwałość kamieni szlachetnych. Mnogość barw gwarantuje, że znajdziemy kamień dopasowany do naszej urody, typu karnacji, jak i osobistych upodobań. Najpopularniejsze, jak i najbardziej pożądane są diamenty, rubiny oraz szmaragdy. Przekonaj się, który kamień będzie pasował właśnie do Ciebie.

 
 

Diament – przyjaciel, który cię nie zawiedzie

Słowo diament wywodzi się od staro greckiego słowa „adamas” i oznacza niezniszczalny. Biorąc pod uwagę jego twardość, która wynosi 10/10 w skali Mohsa, nazwa ta doskonale oddaje właściwości diamentu. Kamień ten jest bezbarwny i matowy, ale umiejętnie oszlifowany mieni się wyjątkowym blaskiem. Zjawisko to nazywane jest brylancją. Sporo osób używa w odniesieniu do diamentów określenia „brylant”. Warto podkreślić, że każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament jest brylantem. Określenie to dotyczy kamieni o szlifie brylantowym, który uznaje się za najdoskonalszy, ale nie jedyny. By ocenić wartość diamentu, stosuje się skalę 3C, która składa się z takich parametrów jak: kolor, czystość, karat (waga). Ciekawostką jest, że mniejszy, lecz czystszy kamień jest cenniejszy od większego okazu o gorszej czystości.

 
pierścionek z diamentem
 

Diamentom przypisuje się bogatą symbolikę. Oznaczają czystość, jak i szczerość, są również symbolem prawdy oraz mądrości. Niektórzy uważają, że diamenty przyciągają dobro, a nawet zdrowie. Dawne przekłady wspominają o zastosowaniu diamentów przy chorobach wirusowych i bakteryjnych. Diamenty to doskonały wybór dla osób, które chcą przyciągać dobrą energię, jak i ceniący nietuzinkowe piękne przedmioty. Obecnie diamenty są dawane najczęściej jako symbol miłości i chęci wejścia na kolejny etap związku. Mowa oczywiście o pierścionkach zaręczynowych, oprawianych w białe, jak i żółte złoto, a także platynę. Komu zawdzięczamy tę tradycję? Jako pierwszy pierścionek z diamentem otrzymała Maria Burgundzka. Podarował go jej Maksymilian I Habsburg w 1477 roku.

 

Szmaragdy – nie daj się jesiennej melancholii

Czym szmaragdy zaskarbiły sobie uwielbienie na całym świecie? Oczywiście niezwykłą, zieloną barwą, którą zawdzięczają jonom chromu i wanadu. Beryl natomiast odpowiada za budowę szmaragdu. Kamień ten ceniono już w starożytności. Jego walory dostrzegła sama królowa Kleopatra. Szmaragdy posiadają inkluzje, które są pożądane, gdyż dzięki nim można odróżnić prawdziwy kamień od syntetycznego. Patricia to największy, pochodzący z Kolumbii szmaragd. Jego waga wynosi 632 karaty. Mogul to z kolei najsłynniejszy kamień, ma on formę świętej tablicy. Znajdują się na niej ważne teksty religijne oraz motywy florystyczne. Szmaragdy stanowią doskonałą inwestycję, ich wartość rynkowa stale rośnie, wynika to z ograniczonej dostępności.

 
jubiler szlifujący szmaragd
 

Szmaragdy to kamienie idealne dla osób ceniących spokój ciała, jak i duszy. Uznaje się bowiem, że ten kamień przepędza z otoczenia złe moce i wrogie duchy. Podobno strzegą osobę noszącą przed popadnięciem w stan melancholii. Biżuteria ze szmaragdami jest wskazana dla osób zmagających się z bezsennością i chorobami serca. Szmaragd chroni przed niewiernością. Jeśli ukochana osoba dopuści się zdrady, podobno szmaragd pęka na pół jak zranione serce. Coraz częściej panowie wybierają pierścionki ze szmaragdem na zaręczyny, jak i rocznice ślubu, jako symbol miłości i oddania.

 

Rubin – cenna i barwna odmiana korundu

Rubiny to piękne kamienie szlachetne o czerwonej barwie, którą zawdzięczają zawartości chromu. Kolory są dość zróżnicowane od jasnoróżowego do intensywnie czerwonego. Najbardziej poszukiwane i najcenniejsze są okazy w kolorze karminowej czerwieni. Wyjątkowo pięknie prezentują się damskie kolczyki z rubinami. Cechuje je twardość rzędu 9/10 w skali Mohsa. Największym rubinem jest ważący 2,5 tys. karatów Rajaratba. Miano najpiękniejszego rubinu otrzymała znajdująca się w Nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej Gwiazda Północy.

 
kubek z kawa i dłoń damska z pierścionkiem z rubinem
 

Rubiny to kamienie szlachetne, którym przypisuje się magiczne właściwości. Po pierwsze przyciągają miłość i scalają związki. Dodają pewności siebie, jak i wzmacniają w stanach przemęczenia i osłabienia jednakowo psychicznego, a także fizycznego. Noszenie biżuterii z rubinem otwiera nas na nowe doświadczenia, dodaje energii i odwagi. Warto zaopatrzyć się w damską bransoletkę czy pierścionek z rubinem. Niektórzy wierzą, że rubin przynosi szczęście, pieniądze i dobrobyt. Dlatego często umieszczano go w klejnotach koronnych, miał chronić państwo przed wojnami i grabieżami. Jeśli dopiero szukasz drugiej połówki, koniecznie noś biżuterię z rubinem. Kamień ten przyciąga miłość i to nie byle jaką, tylko prawdziwą. Jeśli jesteś już w związku, rubin pomoże wam na nowo rozpalić uczucie. Kamieniom tym przypisuje się również właściwości prozdrowotne, rekomendowany jest zwłaszcza osobom zmagającym się z chorobami serca i ze stwierdzonymi problemami z układem krążenia.

 

Postaw na ponadczasową biżuterię z kamieniami szlachetnymi

Quiet luxury, czyli cichy luksus to silna tendencja, którą pokochały kobiety na całym świecie. Nie epatujemy już markami, stawiamy na jakość i trwałość. Biżuteria z kamieniami szlachetnymi doskonale wpisuje się w filozofię cichego luksusu. Wygląda szalenie elegancko i szykownie. Stanowi doskonałe zwieńczenie nawet minimalistycznych stylizacji. Mały akcent, który postawi przysłowiową kropkę na i. Polecamy biżuterię od marki Bonore, która tworzy nowoczesną i wysokogatunkową biżuterię kruszcową. Wykorzystuje certyfikowane kamienie szlachetne i poświadcza ich legalne źródło pochodzenia. A ty masz już w swojej kolekcji biżuterię z kamieniami szlachetnymi?

Odkryj pomadczasową biżuterię Bonore


Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.