Kultowy samochód Warszawa M20 jako inspiracja dla zegarków Xicorr

Xicorr

Kultowy samochód Warszawa M20 jako inspiracja dla zegarków Xicorr

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

19 lutego 2024

Polska marka Xicorr powstała w 2012 roku i wprowadziła na rynek intrygujące zegarki swoim designem nawiązującym do polskiej motoryzacji. Jednym z najlepiej rozpoznawanych modeli z tej manufaktury jest Warszawa M20, który produkowany jest od ponad 10 lat. Zegarek powstał z myślą o upamiętnieniu wyjątkowego pojazdu z okresu PRL, jakim był kultowy samochód FSO Warszawa M20. Najnowszy model z linii posiada biało-czerwoną tarczę i czarny, skórzany pasek.

 
  • Polska marka zegarków Xicorr projektuje nietuzinkowe modele nawiązujące do polskiej motoryzacji, z kultowym samochodem Warszawa M20 jako inspiracją.
  • Zegarki Xicorr Warszawa M20 cechuje niezawodny mechanizm, elegancka koperta ze stali nierdzewnej oraz różnorodność kolorowych tarcz i dodatkowych pasków.
  • Zegarki Xicorr FSO M20 Automatic dostępne są w sklepie Zegarownia.pl.
  • Więcej informacji na temat zegarków znajdziesz na naszym blogu.
 

Kultowy samochód Warszawa M20 inspiracją do powstania zegarka Xicorr

Pierwsze modele FSO Warszawa M20 opuściły linie produkcyjne na początku lat pięćdziesiątych. Był to pierwszy w Polce pojazd produkowany seryjnie po drugiej wojnie światowej i stał się na długie lata symbolem rozwoju motoryzacji krajowej. Niebezpodstawnie — samochód stanowił znaczący fundament polskiej myśli technicznej — na bazie części tego modelu powstawały w przyszłości takie samochody jak Tarpan, Żuk czy Nysa. A samego modelu Warszawa powstało ponad ćwierć miliona.

 

Xicorr FSO M20 niebiesko szary

 

Design zegarka Xicorr Warszawa M20

Projekt tarczy zegarka Xicorr FSO M20 nawiązuje swoją stylistyką do tego, jak wyglądał oryginalny, samochodowy zegar Warszawa M20. Modele z tej linii wyposażono w niezawodny mechanizm automatyczny Seagull TY2130 łożyskowany na 26 kamieniach z rezerwą chodu wynoszącą 42 godziny oraz z systemem antywstrząsowym Novadiac. Przejrzyste, doskonale czytelne tarcze wyposażone zostały we wskazówki pokryte powłoką Super-LumiNova. Powłokę tę posiadają również indeksy arabskie i punktowe. Na dole tarczy umieszczono datownik dni miesiąca przypominający prędkościomierz. Rok 1951 umieszczony obok datownika nawiązuje do daty powstania pierwszego samochodu. Cyferblat przed uszkodzeniami zabezpieczono szafirowym szkłem z antyrefleksem.

 

 Xicorr FSO M20 szara tarcza

 

Kolorowe tarcze i dodatkowe, silikonowe paski w zegarkach Xicorr Warszawa M20

Gustowna koperta nowych modeli Xicorr została wykonana z ze stali nierdzewnej, co znacząco wpływa na solidność i odporność zegarków. Całość domyka elegancki pasek szyty ze skóry licowanej. Dodatkowo w komplecie znajduje się także pasek silikonowy. W linii znajduje się wiele modeli różniących się kolorem tarczy i paskiem. Najnowszym z nich jest Xicorr FSO M20 X0229 z biało-czerwoną tarczą i czarnym paskiem. Xicorr FSO M20 X0226 posiada z kolei żółto-brązową tarczę i brązowy pasek, Xicorr FSO M20 X0222 szarą tarczę i brązowy pasek, Xicorr FSO M20 X0228 szaro-niebieską tarczę oraz szary pasek, a Xicorr FSO M20 X0225 pomarańczową tarczę i pomarańczowy pasek.

 

Xicorr FSO M20 czerwono-biały


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.