Montjuic – zegarki dla fanów motoryzacji

Montjuic

Montjuic – zegarki dla fanów motoryzacji

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

13 listopada 2023

Świat motorsportu od zawsze inspirował producentów zegarków. Wystarczy wymienić linie Carrera, czy Monaco w marce Tag Heuer, Williams w marce Oris, czy Edifice w Casio. Ktoś, kto ma „bzika” na jakimś punkcie, zawsze będzie szukał nawiązań do przedmiotu swojego zainteresowania. Dlatego ze szczególnym uznaniem patrzymy na ofertę zegarków Montjuic, hiszpańskiego producenta, który w całości dedykuje swój dorobek fanom motorsportu.

 
 

Od pomysłu do realizacji. Historia Montjuic

Hiszpan Eduardo Mendez spędził w branży motoryzacyjnej ponad 30 lat. Zdecydowaną większość czasu poświęcił pracy dla MV Augusta, włoskiego producenta światowej klasy sportowych motorów. Ogromną uwagę zwracał na detale i połączenie funkcji danego elementu motoru z designem. Według Eduardo użyteczne rzeczy powinny być piękne, gdyż wówczas przyjemność z ich użytkowania jest większa. Ich wygląd powinien również wskazywać, do kogo są adresowane. Obok motocykli pasjonowały go również zegarki. Od kilku lat obmyślał, kreślił i szukał sposobów, by stworzyć markę zegarków, która byłaby w całości dedykowana fanom samochodów wyścigowych. Na szczęście los zetknął go z rodziną Rabat, posiadającą sieć salonów z zegarkami w Andaluzji. Panowie Tendu (syn) i Resendo (ojciec) Rabat znali się jednak nie tylko na zegarkach, ale również sami brali udział w wyścigach samochodowych. Również marzyli o stworzeniu własnej marki zegarkowej, która zaspokoiłaby potrzeby podobnych do nich entuzjastów motoryzacji, a zegarki nie kosztowałyby przy tym fortuny.

Trójka gentlemanów z Barcelony szybko złapała nić porozumienia. Połączyła ich pasja do samochodów, motocykli i zegarków. Tak powstała marka Montjuic, marka od początku do końca dedykowana fanom czterech i dwukołowych pojazdów spalinowych.

 

zegarki motoryzacyjne Montjuic

 

Montjuic – legendarny tor

Wszystko w zegarkach Montjuic ma wskazywać, że marka ma silne korzenie w motoryzacji oraz w wyścigach samochodowych. Inspiracją na nazwę dla marki był legendarny tor Montjuic w Barcelonie. Położony malowniczo na zboczu góry o tej samej nazwie, przez kilkadziesiąt lat był najważniejszym torem wyścigowym w Hiszpanii. To tutaj odbywały się wyścigi Formuły 1, to na tym torze Lella Lombardii, jako pierwsza i jedyna kobieta zdobyła punkty w Pucharze Świata, to tutaj odbywały się mordercze, 24-godzinne rajdy. Tor choć piękny, był bardzo wymagający. W latach 80. zginęło na nim kilku kierowców, i w efekcie zaniechano organizacji dalszych zawodów.

 

Montjuic legendarny tor kierowca

 

Zegarki Montjuic – diabeł tkwi w szczegółach

Już na etapie wyciągania zegarka z pudełka widzimy liczne motoryzacyjne wpływy. Logotyp marki przypomina tłoki samochodowe. Na bokach pudełka mamy nadrukowany tor Montjuic. W środku czeka nas mała niespodzianka. Mamy drugie pudełko. Tym razem w formie metalowej beczki, będącej miniaturą beczek na olej samochodowy. Sprawdzi się ona doskonale także jako pudełko podróżne do zegarka, gdyż w takiej odsłonie na pewno nic mu nie będzie groziło. Wewnątrz opakowania znajdziemy też miękką ściereczkę z mikrofibry ze znakiem Montjuic. Dzięki niej będziemy w mogli w bezpieczny sposób usunąć odciski palców, czy kurz z zegarka. Bardzo praktyczny dodatek. Do niektórych modeli przewidziano również w zestawie dodatkowy pasek. A nic tak nie zmienia charakteru zegarka jak wymiana paska na inny. W bocznej przegródce znajdziemy małą kopertę, która mieści książeczkę gwarancyjną. I tutaj ważna uwaga. Każdy zegarek Montjuic objęty jest 24-miesięczną gwarancją, ale rejestrując swój zegarek na oficjalnej stronie montjuic, możemy przedłużyć tę gwarancję aż do 8 lat! Warto więc o tym pamiętać.

 

zegarki Montjuic motoryzacyjny dodatek

 

Unikatowa konstrukcja zegarków Montjuic

Dla miłośników samochodów przymierzenie dowolnego zegarka z rodziny Montjuic będzie na pewno zajmujące. Koperta zegarka przypomina bowiem tłok silnika, ząbkowanie koronki nawiązuje do przekładni w skrzyni biegów a na wewnętrznej stronie paska silikonowego jest odbity bieżnik opony dla Porsche Carrera z lat 70. XX wieku.

Dodatkowo w ofercie znajdziemy wiele modeli nawiązujących do marek samochodowych, lub konkretnych modeli. Mamy więc modele z tarczą w kolorze teamu Ferrari, zegarki w barwach zespołu Williams lub Maclaren, brytyjską zieleń rajdową, zegarki poświęcone konkretnej osobie, jak chociażby Lella Lombardi. Większość z tych modeli ma wartość kolekcjonerską.

W ofercie Montjuic znajdziemy też modele specjalne o niskim nakładzie, lub limitowane. Takim jest, chociażby model Bahrein Speed, oraz Bahrein Speed Chrono. Obydwa ograniczone do 100 sztuk nakładu. To modele dedykowane torowi F1 w Bahrajnie. Oprócz barw wyścigu możemy rozszyfrować na deklu zegarka kształt tegoż toru, a na tarczy umieszczono cyfrę „6” nawiązując do numeru bolidu Fernando Alonso, który wygrywał tam Grand Prix.

 

zegarki sportowe Montjuic

 

W tym roku marka Montjuic podpisała umowę z legendarną włoską firmą MOMO DESIGN. To renomowany brand specjalizujący się w projektowaniu i produkcji jakościowych akcesoriów samochodowych. Efektem tej współpracy był cykl zegarków dedykowanych MOMO z tarczami wykonanymi z włókien węglowych.

Chociaż marka Montjuic pojawiła się na rynku niedawno, to zrobiła to z wielkim rozmachem. Pomysł na brand zegarkowy dedykowany fanom motosportu okazał się strzałem w dziesiątkę. W zegarkach zostały zastosowane wysokiej klasy mechanizmy szwajcarskich oraz japońskich producentów. Jakość wykończenia nie budzi zastrzeżeń, a pomysłowość w konstruowaniu oferty i wielość zegarków w portfolio, daje możliwość szerokiego wyboru. Każdy entuzjasta samochodowy na pewno znajdzie w ofercie hiszpańskiego producenta model, który przemówi właśnie do niego.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.