Szczegółowa analiza zegarków TomTom

Tom Tom

Szczegółowa analiza zegarków TomTom

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

07 lipca 2015

No to zaczynamy! Testy postanowiliśmy zacząć od najpopularniejszego modelu marki TomTom, czyli zegarka MULTI-SPORT CARDIO. Jest to jak do tej pory najbardziej zaawansowany smartwatch tego producenta. Na początku przyjrzyjmy się dokładnie, jakie różnice dzielą poszczególne wersje.

Różnice między seriami zegarków sportowych TomTom

Generalnie, możemy wyróżnić podział na dwie grupy:

1. RUNNER i RUNNER CARDIO – charakteryzuje się tym, że został okrojony o bardziej zaawansowane funkcje pomiarowe, przydatne do jazdy na rowerze, czy pływania. Oferuje jednak wszystkie potrzebne mierniki, które mogą przydać się osobom uprawiającym sporty biegowe, w takim samym zestawieniu jak modele MULTI-SPORT. Jeśli więc jesteś fanem tego typu aktywności ruchowej lub potrzebujesz zegarka np. na siłownię lub do ćwiczeń interwałowych, mierzącego tętno, spalane kalorie i inne podstawowe współczynniki, RUNNER w zupełności Ci wystarczy. Jeśli jednak uprawiasz również inne sporty, powinieneś pomyśleć nad bardziej zaawansowanym modelem.

2. MULTI-SPORT i MULTI-SPORT CARDIO – to zegarki, które zostały wyposażone w cały szereg dodatkowych funkcji mierzących różne aspekty aktywności podczas jazdy na rowerze i pływania. Mamy więc możliwość dowiedzieć się o naszej prędkości w trakcie jazdy, przejechanym dystansie, ale też o kadencjach. Również zwolennicy sportów basenowych znajdą przydatne dla siebie funkcje, takie jak np. pociągnięcia, ilość przepłyniętych basenów, długość trasy i SWOLF (miernik efektywności pływania).

Co łączy serie zegarków TomTom?

Oba modele mają wersję specjalną z dopiskiem CARDIO. Czym ona się różni od podstawowych zegarków RUNNER i MULTI-SPORT? Posiada wbudowany w spód koperty czujnik tętna, dzięki czemu do jego pomiaru nie musisz już dokupować paska HR. Ponadto, wersja MULTI-SPORT CARDIO, jako jedyna z zegarków TomTom, ma dołączony do zestawu wysokościomierz. Do pozostałych zegarków trzeba nabyć go osobno.

Tom Tom biegaczka i zegarek

Pierwsze wrażenia - zegarek sportowy TomTom

Po rozpakowaniu zegarka, pierwsze co rzuca się w oczy to jego zgrabny wygląd. Zakładamy go na rękę i już teraz możemy potwierdzić, że to najwygodniejszy zegarek sportowy, jaki kiedykolwiek nosiliśmy. Materiał paska jest bardzo przyjemny w dotyku i lekko elastyczny tak, aby idealnie dopasować się do ręki. Jednym słowem - rewelacja. Za tę ergonomię wielki plus dla marki TomTom.

Czas na ładowanie. Podłączenie do komputera odbywa się za pomocą kabla USB, bardzo łatwo mocowanego do koperty zegarka. Gdy wskaźnik baterii jest pełen, odłączamy zegarek i czekamy, aż się włączy. Na początek załatwiamy kilka formalności - podać należy jednostki pomiaru wagi i odległości. My wybieramy kg/km. Potem czas na wzrost, wagę i płeć, oraz datę urodzenia. Zostaje jeszcze tylko ustawić datę, godzinę i już można korzystać z zegarka. Wszystko oczywiście, co również musimy zapisać marce TomTom na plus, odbywa się w języku polskim (jeśli Twój zegarek nie posiada w menu języka polskiego, ściągnij najnowszą wersję oprogramowania).

Krok po kroku - funkcje smartwatcha TomTom

Pierwsze co wyświetla się na ekranie, to aktualna godzina i data. Po menu poruszamy się prostym w obsłudze joystickiem, za każdym razem słysząc kliknięcie i czując wibracje. Bez obaw, jeśli komuś nie odpowiada taka forma sygnalizacji, może to dowolnie konfigurować w opcjach zegarka. Przesuwamy joystick w lewo i naszym oczom ukazuje się okienko ze „stanem zegarka”, w którym znajdziemy wskaźnik naładowania baterii, zapełnienia pamięci wewnętrznej zegarka, aktualność usługi QuickGPSfix (w zależności, czy dane są aktualne, czy nie, wyświetli się inna ikonka) oraz wersja oprogramowania i numer seryjny modelu. Warto tu nadmienić, że ważne jest aktualizowanie funkcji QuickGPSfix, gdyż znacznie skraca to czas pierwszego wyszukiwania sygnału GPS do dosłownie chwili. Przyciskiem w dół przejdziemy do ustawień zegarka, gdzie znajdziemy ustawienia czasu, daty, łączenie z pasem HR i czujnikiem kadencji, szybką synchronizację z telefonem przez Bluetooth, tryb samolotowy, profil naszej osoby oraz informacje o certyfikacie zegarka. Dodatkowo możemy wybrać oddzielne menu opcje, gdzie znajdziemy wybór jednostek, w których chcemy wyświetlać wagę i dystans, opcje sygnalizacji wibracyjnej i dźwiękowej, tryb oszczędzania baterii, tryb blokady uniemożliwiający przypadkowe zatrzymanie treningu, oraz tryb demo, w którym zegarek pracuje tak, jakby uzyskał połączenie GPS, nawet jeśli tak nie jest. Aktywność w tym ostatnim, nie jest dodawana do historii.

Opcje treningowe w zegarku TomTom

Przesunięcie joysticka w górę, kiedy jesteśmy na ekranie głównym, nie wywołuje żadnej reakcji zegarka, natomiast poruszenie go w prawą stronę przeniesie nas do menu aktywności.

Tom Tom biegaczka

Menu aktywności

Tu możemy zdecydować się na rodzaj treningu, mając do wyboru:

- Bieg - Rower - Pływanie - Bieżnia - Freestyle - Stoper

Tak jak pisaliśmy wcześniej, nie wszystkie rodzaje aktywności są dostępne we wszystkich modelach TomTom.

Po wybraniu Biegu, Roweru lub treningu Freestyle, zegarek włączy odbiornik GPS i czujnik tętna, po czym zacznie zapisywać pokonaną trasę, oraz wyświetlać aktualne tętno. W trybie Pływanie lub Bieżnia, uruchomi się wewnętrzny czujnik mierzący kroki na bieżni i ruchy na basenie.

Program Freestyle przeznaczony jest do wszystkich innych aktywności poza bieganiem, jazdą na rowerze i pływaniem. Do liczenia kalorii korzysta z pomiaru tętna, gdy przy innych aktywnościach jest on powiązany z określonymi czynnościami.

Po wybraniu aktywności, na ekranie pojawia się komunikat „Rozgrzewka” (dla modeli bez czujnika tętna, będzie to „Proszę czekać”), a zegarek wyszukuje sygnału GPS. Ze zaktualizowanym systemem QuickGPSfix trwa to dosłownie moment, zanim pojawi się wiadomość „Start”, po której jesteśmy gotowi do działania. Teraz wystarczy jeszcze raz przesunąć joystick w prawo i zegarek rozpoczyna pomiar. Aby ustawić główny pomiar, który chcielibyśmy aby był wyświetlany na ekranie, wystarczy wybrać go przy pomocy ruchu joystickiem.

Opcje pomiarów

Dodatkowo, mamy jeszcze możliwość wyświetlenia dwóch dodatkowych pomiarów, widocznych w górnej części ekranu. Aby je ustawić, wystarczy wybrać interesujące nas wskaźniki z menu, do którego trafimy ruchem joysticka w dół, będąc w ekranie aktywności. Przykłady dostępnych pomiarów, to np:

- Pace (Tempo) — aktualne tempo.

- Average pace (Średnie tempo) — średnie tempo dla bieżącej aktywności.

- Lap time (Czas okrążenia) — czas trwania aktualnego okrążenia.

- Lap distance (Odległość okrążenia) — odległość pokonana w ramach bieżącego okrążenia.

- Ascent (Wznios) — łączna odległość w pionie, pokonana podczas jazdy na rowerze. Ten pomiar jest dostępny tylko wtedy, gdy zegarek jest wyposażony we wbudowany czujnik barometryczny.

- Gradient (Nachylenie) — kąt nachylenia podłoża, po którym porusza się rowerzysta. Ten pomiar jest dostępny tylko wtedy, gdy zegarek jest wyposażony we wbudowany czujnik barometryczny.

- Heart rate (Tętno) — aktualne tętno. Ten pomiar jest dostępny tylko wtedy, gdy podłączono czujnik tętna.

- Speed (Prędkość),

- Pace (Tempo) lub Both (Oba) — dla aktywności innych niż pływanie możesz wyświetlać prędkość, tempo lub obie te wartości jednocześnie.

- SWOLF — ten pomiar jest dostępny tylko podczas pływania. Wynik SWOLF jest obliczany poprzez dodanie czasu wyrażonego w sekundach do liczby ruchów potrzebnych na przepłynięcie jednej długości basenu. SWOLF służy do określenia wydajności pływania. Im niższa punktacja, tym lepiej. Słowo SWOLF to połączenie wyrazów „swimming” (pływanie) i „golf”.

Możemy również wybierać spośród programów treningowych, w których obieramy sobie cele, które chcielibyśmy zrealizować. Mogą one opierać się na czasie, ilości spalonych kalorii, dystansie, ale też tempie, rytmie serca, itp. Jest także opcja ścigania się z własnym cieniem! Ilość programów naprawdę robi wrażenie!

Musimy przyznać, że zegarek bardzo dobrze spisuje się podczas biegania, jest precyzyjny, nie gubi sygnału GPS i stosunkowo łatwo jest poruszać się pomiędzy wyświetlanymi na ekranie pomiarami. Czego zabrakło i co byśmy dodali? Naszym zdaniem przydałoby się dodać drugi ekran wyświetlający równocześnie trzy różne pomiary. W taki sposób, aby jednym ruchem joysticka dało się podejrzeć 3 nowe wskaźniki. Przełączając się między nimi, mielibyśmy szybki dostęp do 6 różnych pomiarów, a nie tak jak jest teraz- 2 stałe i 1 zmienny.

Personalizacja zegarków TomTom

Nie możemy przejść obojętnie obok możliwości zmiany kolorystyki naszego TomToma. Wystarczy pasek w innym kolorze i już możemy dopasować go do zupełnie innego stroju sportowego. Trochę bajer, ale paski zmienia się łatwo i zawsze przyjemniej, gdy możemy podkreślić swój strój jaskrawymi kolorami zegarka.

Wbudowany czujnik tętna

Na koniec jeszcze kilka słów o wbudowanym czujniku tętna. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie i chociaż w stanie spoczynku, czujnik posiada dość duże odchyły od realnego rytmu serca, to przy aktywności, wskaźnik idealnie pokrywa się ze stanem realnym.

Mamy nadzieję, że nasza prezentacja pomoże Wam podjąć decyzję, a jeśli posiadacie dodatkowe pytania na temat zegarków TomTom, postaramy się na nie odpowiedzieć! Podsumowując model MULTI-SPORT CARDIO, wywarł na nas bardzo pozytywne wrażenie i możemy zapewnić, że jest to wygodny, prosty w obsłudze i czytelny zegarek, który najbardziej trafi do osób, które naprawdę chcą skupić się na monitorowaniu treningu i poprawianiu swoich osiągów. Jego konstrukcja wskazuje na to, że przeznaczony został właśnie dla osób, które działają, a nie tylko próbują!


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.