Kwarcowe nie znaczy gorsze!

Porady

Kwarcowe nie znaczy gorsze!

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

26 lutego 2021

Zastanawiasz się nad kupnem zegarka z mechanizmem kwarcowym? A może zaciekawiło Cię, jak zegarki kwarcowe stały się najpopularniejszymi zegarkami na świecie? Dowiedz się już dziś, dlaczego warto zainwestować w taki model!

Początki zegarków kwarcowych

Zegarki kwarcowe, dzisiaj bardzo popularne, towarzyszą nam od całkiem niedawna. Powszechnie za protoplastę z tego typu mechanizmem uznaje się zaprezentowany 25 grudnia 1969 roku model Seiko Astron. Zegarek Seiko zapoczątkował linię znanych dziś ekskluzywnych modeli, które w obecnej formie zasilane są poprzez panele słoneczne. Niedługo potem amerykańska firma Hamilton wyprodukowała pierwszy zegarek z cyfrowym wyświetlaczem zamiast analogowego cyferblatu i nazwała go Pulsar. Obie technologie były w tamtych czasach na tyle prekursorskie i nieznane, że zegarki tego typu osiągały zawrotne kwoty, w odróżnieniu od tańszych wówczas modeli mechanicznych. Jednak ciągły postęp nauki, a także ogromne zainteresowanie ze strony odbiorców spowodowały, że mechanizm kwarcowy zyskał w latach 70. ogromną popularność. Dodatkowo Szwajcaria, której przemysł jako jedyny nie ucierpiał w czasie kryzysu II Wojny Światowej, zmonopolizowała rynek sprzedaży zegarków i dyktowała znacznie zawyżone ceny. Dzięki zastosowaniu nowych typów mechanizmów oraz obniżeniu kosztów ich produkcji monopol ten uległ zmianie.

Cechy mechanizmów kwarcowych

Powszechnie uważa się, że zegarki kwarcowe, w porównaniu do modeli mechanicznych z naciągiem ręcznym lub automatycznym, są niższej jakości. Jest to pogląd niesłuszny, gdyż obie technologie mają swoje wady i zalety. Jedną z zalet jest brak konieczności poświęcania ciągłej uwagi zegarkom kwarcowym ze strony właściciela. O ile modele mechaniczne należy stale mieć na nadgarstku bądź pamiętać o ich regularnym nakręceniu, o tyle kwarcowe mogą leżeć długi czas użytkowania w jednym miejscu, aż do momentu wymiany baterii.

Dużą korzyścią ich posiadania jest dokładność mechanizmu. Zegarki kwarcowe opierają swoje działanie o regularność drgań kryształu kwarcu, wzbudzanych przez energię elektryczną, co przekłada się na precyzję mierzenia czasu. Właściwa godzina zegarka kwarcowego może być korygowana również poprzez wbudowane moduły: radio-przekaźnik, GPS lub bluetooth. Taka technologia znacznie upraszcza działanie wybranych modeli.

Zegarek kwarcowy zasilany energią elektryczną wyposażony jest często wyświetlacz zamiast tradycyjnego cyferblatu. Umożliwia to zwiększenie funkcjonalności zegarka o kalendarz, pulsometr czy odtwarzacz muzyki, a przy tym coraz więcej z nich oferuje kolorowe i wyraźne ekrany sprzyjające wyrazistości i praktyczności użytkowania.

Zegarek kwarcowy

Zeppelin 7036-3 LZ129 Hindenburg

Prezentowany model Zeppelin 7036-3 LZ129 Hindenburg to pierwszy przykład zegarka z mechanizmem kwarcowym, w tym przypadku to Ronda 706B. Lotniczy styl, granatowa tarcza, szkło hesalitowe - wszystko to sprawia, że zegarek świetnie będzie pasował do stylu casualowego oraz smart business. Model posiada ciekawostkę w postaci wskaźnika faz księżyca, a także przydatne sub-tarcze datowników Day Date. Całość zawieszona została na eleganckim granatowym pasku, co jest wspaniałą odskocznią od wszechobecnej czerni.

Zegarek kwarcowy Zeppelin Hindenburg

Fiyta Young + L851000.PWW

Dla pań również znajdzie się piękny kwarcowy zegarek z charakterem. Marka Fiyta wypuściła przepiękny model Young + L851000.PWW, który posiada mechanizm Miyota 2035. Elegancka różowozłota koperta, biała giloszowana tarcza zdobiona kryształkami - romantyczny i ultrakobiecy zegarek z klasą, pasujący na randkę, spotkanie z przyjaciółkami, do biura czy na wesele. Dolny zaczep, do którego przymocowany jest biały pasek ze skóry, został wykonany w kształcie różowozłotej, uroczej kokardki. Must have każdej kobiety!

Zegarek kwarcowy Fiyta Young

Aerowatch 1942 Chrono Moon Phases 84934-AA06-M

Kolejna propozycja dla panów to Aerowatch 1942 Chrono Moon Phases 84934-AA06-M, którego sercem jest kwarcowy mechanizm ISA 8171/204. To garniturowy zegarek, który będzie pasował również jako dodatek w stylu smart casual i smart business. Na wąskiej stalowej bransolecie składającej się z obłych segmentów znajduje się koperta z tego samego materiału. Srebrną tarczę ozdobiono szlifem słonecznym oraz umieszczono na niej sub-tarcze chronografu i niewielki datownik dni miesiąca. Całość ukryto pod szkłem szafirowym, co zabezpiecza cyferblat przed zarysowaniami. Idealny dla eleganckich panów.

Adriatica A3601.1113QFZ

Ostatni model w tym zestawieniu to szwajcarski zegarek damski Adriatica A3601.1113QFZ, który wyposażono w mechanizm kwarcowy Ronda 706. Model jest uniwersalny i kobiecy, złota koperta i bransoleta wykonane zostały ze stali szlachetnej. Na srebrnej tarczy umieszczono sub-tarcze datowników Day Date, a także subtelny wskaźnik faz księżyca, dzięki któremu możemy zaplanować np. sadzenie roślin. Na linii indeksów znajduje się delikatne karbowanie. Cyferblat chroniony jest szkłem szafirowym, a z modelem bezpiecznie możesz iść pod prysznic, ponieważ jego wodoszczelność to 50m.

Zegarek kwarcowy Adriatica Classic

Dlaczego warto kupić zegarek z mechanizmem kwarcowym?

Zegarki kwarcowe to najpunktualniejsze zegarki, jakie znajdziesz na rynku, zatem nie musisz obawiać się o ich dobowe odchylenia. Tego rodzaju modele można znaleźć w bardzo korzystnych cenach na każdą kieszeń. Ponadto szeroki asortyment modeli z mechanizmami kwarcowymi sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie za sprawą ich unikalnych designów, precyzyjnych wykończeń i wielu dostępnych na rynku kolekcji. Najdoskonalsze z zegarków kwarcowych są sygnowane znakiem Swiss Made, co świadczy o ich podleganiu najwyższym szwajcarskim standardom. Są to między innymi marki takie jak: RoamerAtlantic i Adriatica, wyposażone w kolejne generacje niezawodnych mechanizmów kwarcowych Ronda. Na uwagę zasługują także flagowe firmy japońskie: Seiko, Casio oraz Citizen z zainstalowaną aparaturą Miyota.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.