Zegarki bez niklu — czym się kierować?

Съвети

Zegarki bez niklu — czym się kierować?

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

06 listopada 2023

Zawartość niklu w zegarkach lub biżuterii całkowicie może uniemożliwić jej użytkowanie — spowodowane jest to częstym występowaniem alergii na ten pierwiastek. Producenci zegarków często decydują się jednak na hipoalergiczne materiały, które są w pełni bezpieczne dla człowieka. Jaki zegarek dla alergika wybrać? Które są wolne od zawartości niklu? Zobacz, czym w pierwszej kolejności kierować się podczas zakupu zegarka.

 

Nikiel w zegarkach — co to?

Każdy z nas, kto kiedykolwiek interesował się zakupem zegarka, natrafił gdzieś na informację o niklu. Pierwiastek ten niekiedy wykorzystywany jest w produkcji różnego rodzaju biżuterii, ze względu na swoje właściwości — zapobiega rdzewieniu metali oraz nadaje srebrzystej barwy. Mimo że należy do metali, którymi często się otaczamy, to równie często wywołuje skórne reakcje alergiczne. Bezpośredni kontakt z pierwiastkiem może powodować swędzenie, podrażnienia czy wysypkę. Obecność niklu w zegarku to dla alergika prawdziwa zmora, ponieważ w bardzo szybkim czasie, może on odczuć brak komfortu noszenia. Niestety, nie wszyscy producenci zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie za sobą nikiel i wciąż wykorzystują go, do stworzenia ładnego zegarka po kosztach — najczęściej należą do nich ci, którzy tworzą repliki, czy podróbki znanych produktów. Z tego też względu najlepiej wybierać modele z autoryzowanych sklepów, mając stuprocentową pewność, że nie natkniemy się na fałszywy produkt, wykonany z materiałów o średniej jakości.

 

Zegarki bez niklu na nadgarstku

 

Alergia na nikiel — jakie są objawy?

Alergia na nikiel to jedno z najczęstszych kontaktowych zapaleń skóry. Osoby uczulone na ten metal mogą doświadczyć zaczerwienienia, swędzenia i podrażnienia skóry, zwłaszcza w miejscach, gdzie nikiel ma bezpośredni kontakt ze skórą, takich jak nadgarstek pod zegarkiem. Suchość, łuszczenie się skóry czy nawet pęknięcia mogą być konsekwencją długotrwałego noszenia zegarka z niklem. W diagnostyce alergii na nikiel stosuje się testy płatkowe. Składają się one z serii małych płatków nasączonych różnymi substancjami, w tym niklem, które są przyklejane do skóry. Oceniając reakcję po kilku dniach, lekarz może stwierdzić, czy wystąpiła reakcja alergiczna. Dlatego, jeśli podejrzewasz uczulenie na nikiel, warto zwrócić szczególną uwagę na materiały, z których wykonane są zegarki i inne przedmioty, które nosisz bezpośrednio przy skórze. W przypadku objawów alergii skonsultuj się z dermatologiem czy alergologiem.

 

zegarek dla alergików

 

Zegarki bez zawartości niklu — jaki wybrać?

Szukając odpowiedniego zegarka dla alergika, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego specyfikację. Znajdziemy tam informacje, z jakich materiałów wykonano poszczególne części zegarka. Alergicy powinni wybierać te modele, które wykonane są ze stali szlachetnej lub tytanu. Sama stal szlachetna, nazywana też chirurgiczną lub nierdzewną, ma właściwości hipoalergiczne, dzięki czemu jest świetną alternatywą nie tylko dla osób uczulonych na nikiel, ale także na srebrno. Przykładowy zegarek bez niklu znajdziemy u każdego producenta na naszej stronie — wielbiciele japońskich mechanizmów usatysfakcjonuje wysoka jakość Casio, fani zegarków fashion odnajdą hipoalergiczną stal szlachetną m.in. u Anne Klein, Lacoste, Michael Kors, DKNY czy Tommy Hilfiger, a koneserzy szwajcarskiej sztuki zegarmistrzowskiej z pewnością usatysfakcjonuje manufaktura Junghans lub też Frederique Constant.

Tytan z kolei cechuje niezwykła lekkość w stosunku do jego ciężaru. Jest praktycznie antyalergiczny i niezwykle trwały, dzięki czemu równie chętnie wybierany. W przemyśle zegarmistrzowskim pierwiastek ten nie jest aż tak popularny, jak stal szlachetna, jednak nie oznacza to, że ciężko będzie znaleźć Ci przykładowy model. Tytanowe zegarki męskie i damskie produkowane są nie tylko przez renomowane marki np. Traser czy Citizen, ale Lorus i Festina o niższej kategorii cenowej.

 

Tommy Hilfiger Matthew zegarek bez niklu

 

Sposoby identyfikacji zegarków bez niklu

Wybór odpowiedniego zegarka dla osoby uczulonej na nikiel może być wyzwaniem. Na szczęście wiele firm zegarmistrzowskich jest świadomych tego problemu i dostarcza produkty przyjazne dla alergików. Aby upewnić się, że zegarek jest wolny od niklu, warto zwrócić uwagę na oznaczenia i certyfikaty – w Europie obowiązuje dyrektywa REACH, która ogranicza stosowanie niklu w produktach mających bezpośredni kontakt ze skórą. Wiele zegarków jest oznaczonych jako "nickel-free" lub "bez niklu". Co więcej, na tylnej stronie zegarka czy w jego specyfikacji powinna znajdować się informacja o składzie materiałowym. Przed dokonaniem zakupu warto również przeszukać internet w poszukiwaniu opinii innych konsumentów, zwłaszcza tych z alergią na nikiel. Recenzje i komentarze mogą dostarczyć cennych informacji na temat konkretnych modeli i marek zegarków. Bezpośrednia konsultacja ze sprzedawcą lub producentem także może okazać się pomocna, gdyż wielu z nich chętnie udzieli informacji na temat materiałów użytych w produkcji.

 

Citizen Radio Controlled Super Titanium Eco-Drive zegarek bez niklu

 

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.