Zegarki bez niklu - czym się kierować?

Zegarki bez niklu - czym się kierować?

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

30 września 2017

Zawartość niklu w zegarkach lub biżuterii całkowicie może uniemożliwić jej użytkowanie - spowodowane jest to częstym występowaniem alergii na ten pierwiastek. Producenci zegarków często decydują się jednak na hipoalergiczne materiały, które są w pełni bezpieczne dla człowieka. Jaki zegarek dla alergika wybrać? Które są wolne od zawartości niklu? Zobacz, czym w pierwszej kolejności kierować się podczas zakupu zegarka.

Nikiel w zegarkach - co to?

Każdy z nas, kto kiedykolwiek interesował się zakupem zegarka, natrafił gdzieś na informację o niklu. Pierwiastek ten niekiedy wykorzystywany jest w produkcji różnego rodzaju biżuterii, ze względu na swoje właściwości - zapobiega rdzewieniu metali oraz nadaje srebrzystej barwy. Mimo że należy do metali, którymi często się otaczamy, to równie często wywołuje skórne reakcje alergiczne. Bezpośredni kontakt z pierwiastkiem może powodować swędzenie, podrażnienia czy wysypkę. Obecność niklu w zegarku to dla alergika prawdziwa zmora, ponieważ w bardzo szybkim czasie, może on odczuć brak komfortu noszenia. Niestety, nie wszyscy producenci zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie za sobą nikiel i wciąż wykorzystują go, do stworzenia ładnego zegarka po kosztach - najczęściej należą do nich ci, którzy tworzą repliki, czy podróbki znanych produktów. Z tego też względu najlepiej wybierać modele z autoryzowanych sklepów, mając stuprocentową pewność, że nie natkniemy się na fałszywy produkt, wykonany z materiałów o średniej jakości.

Zegarki bez zawartości niklu - jaki wybrać ?

Szukając odpowiedniego modelu, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego specyfikację. Znajdziemy tam informacje, z jakich materiałów wykonano poszczególne części zegarka. Alergicy powinni wybierać te modele, które wykonane są ze stali szlachetnej lub tytanu. Sama stal szlachetna, nazywana też chirurgiczną lub nierdzewną, posiada właściwości hipoalergiczne, dzięki czemu jest świetną alternatywą nie tylko dla osób uczulonych na nikiel, ale także na srebrno. Przykładowy model znajdziemy u każdego producenta na naszej stronie - wielbiciele japońskich mechanizmów usatysfakcjonuje wysoka jakość Casio, fani zegarków fashion odnajdą hipoalergiczną stal szlachetną m.in. u Anne Klein, Lacoste, Michaela Korsa, DKNY czy Tommiego Hilfigera, a koneserzy szwajcarskiej sztuki zegarmistrzowskiej z pewnością usatysfakcjonuje manufaktura Junghans lub też Frederique Constant.

Zegarki bez niklu

Tytan z kolei cechuje niezwykła lekkość w stosunku do jego ciężaru. Jest praktycznie antyalergiczny i niezwykle trwały, dzięki czemu równie chętnie wybierany. W przemyśle zegarmistrzowskim pierwiastek ten nie jest aż tak popularny, jak stal szlachetna, jednak nie oznacza to, że ciężko będzie znaleźć Ci przykładowy model. Tytanowe zegarki męskie i damskie produkowane są nie tylko przez renomowane marki np. Traser czy Citizen, ale Lorus i Festina o niższej kategorii cenowej.


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.