
Zastanawiałeś się kiedyś, czym tak naprawdę są zegarki sterowane radiowo? Może kupiłeś akurat model z taką funkcją i za bardzo nie zdajesz sobie sprawy jak taka technika de facto działa? Dzisiaj rozstrzygniemy twoje wątpliwości i odpowiemy na nurtujące Cię pytania: lepszy Radio Controlled czy Waveceptor i o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi?
Miłośnicy marki Citizen i jej tytanowych oraz eleganckich zegarków Junghans z pewnością postawią na Radio Controlled. Z kolei zwolennicy legendarnych i niezniszczalnych G-Shocków będą wskazywać na zalety systemu Waveceptor. Jednak w obu tych przypadkach chodzi o funkcję sterowania radiowego. O komplikację, która sprawia, że czas jest na bieżąco aktualizowany, a jego źródłem sygnału jest najdokładniejszy na świecie zegar atomowy - czyli zegar kwarcowy, którego funkcjonowanie opiera się na pomiarach stopnia połowicznego rozpadu pierwiastka promieniotwórczego, a jego błąd wskazań wynosi tylko 1 sekundę aż na milion lat. To właśnie na tym czasie opierają swoje technologie te dwie znane i rozchwytywane japońskie marki.
Radio Controlled jest zaawansowaną technologią od marki Citizen i Junghans. Polega ona na tym, że czas w konkretnym zegarku jest synchronizowany ze światowym czasem atomowym. Jest on ustalany na podstawie sześciu zegarów atomowych umieszczonych w Niemczech, we Francji (2 zegary), Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Japonii.
Zegarki z Radio Controlled najpierw odbierają sygnał radiowy w paśmie fal długich emitowanych właśnie przez wyżej wspomniane zegary i ich główny nadajnik. Następnie informacje otrzymywane drogą radiową są przetwarzane, by móc wyświetlać prawidłowy czas i datę. W ostatnim etapie zegarki Junghans Radio Controlled i Citizen z Radio Controlled skorygowaną godzinę przedstawiają użytkownikowi z niewyobrażalną dokładnością do 1 sekundy na milion lat. To sprawia, że modele te są bardzo dokładne, niezawodne i ekologiczne.
Ta trzecia cecha wiąże się z wykorzystaniem w tego typu zegarkach systemu Eco-Drive. Specjalny panel słoneczny znajdujący się pod tarczą pochłania promienie słoneczne, które następnie są przetwarzane na energię elektryczną i magazynowane w baterii. Ta z kolei zasila mechanizm oparty na strukturze kwarcowej, mogący funkcjonować aż przez pół roku od pełnego naładowania!
Drugim innowacyjnym rozwiązaniem, tym razem od firmy Casio, jest Waveceptor. To specjalna funkcja, która również korzysta z fal radiowych emitowanych przez najbliżej znajdujący się nadajnik zegara atomowego. Znajdując się w Polsce, zegarek korzysta z przekaźnika znajdującego się w Mainflingen w Niemczech - sygnał radiowy DCF77 jest przekazywany z częstotliwością 77,5 kHz. Sygnał ten jest odbierany i odpowiednio kalibrowany przez zegarek za pomocą wbudowanej specjalnej anteny. To umożliwia samodzielną synchronizację zegarków z Waceceptor, która przeprowadzana jest w nocy - 6 razy w ciągu doby pomiędzy północą a godziną 5 rano. Użytkownik takiego modelu nie musi się martwić o regularne przestawianie czasu z zimowego na letni, czy czasu w różnych strefach czasowych, które wiąże się np. z licznymi podróżami po wielu krajach.
Przekaźniki sygnału radiowego, które wykorzystywane są przez Casio w systemie Waveceptor, znajdują się w następujących lokalizacjach:
Wybierając modele z funkcją Waveceptor, miej w szczególności na uwadze takie kolekcje jak G-Shock, ProTrek oraz Edifice. By ustawić automatyczną kalibrację Waveceptor w tych konkretnych modelach, ważne jest pozostawienie zegarka w czasie Timekeeping, czyli trybie daty i godziny, lub na World Time - tryb czasu światowego. Zegarek w innym trybie się nie zsynchronizuje.
Od ciebie zależy, do czego będziesz wykorzystywał zegarek i w jakich sytuacjach go używał i nosił. Czy bardziej przyda ci się elegancki i zaawansowany model Citizen z Radio Controlled, czy sportowy G-Shock z Waveceptor do ekstremalnych wyzwań? Niezależnie od tego, na jaki zegarek finalnie się zdecydujesz, wszystkie modele od marek Citizen i Casio z funkcją sterowania radiowego znajdziesz na naszej stronie internetowej lub w sklepie stacjonarnym w Warszawie.