Zegarki sterowane radiowo - Radio Controlled czy Waveceptor?

Rozmaitości

Zegarki sterowane radiowo - Radio Controlled czy Waveceptor?

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

14 września 2021

Zastanawiałeś się kiedyś, czym tak naprawdę są zegarki sterowane radiowo? Może kupiłeś akurat model z taką funkcją i za bardzo nie zdajesz sobie sprawy jak taka technika de facto działa? Dzisiaj rozstrzygniemy twoje wątpliwości i odpowiemy na nurtujące Cię pytania: lepszy Radio Controlled czy Waveceptor i o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi?

 

Zegarki z Radio Controlled czy Waveceptor - jaki wybrać?

Miłośnicy marki Citizen i jej tytanowych oraz eleganckich zegarków Junghans z pewnością postawią na Radio Controlled. Z kolei zwolennicy legendarnych i niezniszczalnych G-Shocków będą wskazywać na zalety systemu Waveceptor. Jednak w obu tych przypadkach chodzi o funkcję sterowania radiowego. O komplikację, która sprawia, że czas jest na bieżąco aktualizowany, a jego źródłem sygnału jest najdokładniejszy na świecie zegar atomowy - czyli zegar kwarcowy, którego funkcjonowanie opiera się na pomiarach stopnia połowicznego rozpadu pierwiastka promieniotwórczego, a jego błąd wskazań wynosi tylko 1 sekundę aż na milion lat. To właśnie na tym czasie opierają swoje technologie te dwie znane i rozchwytywane japońskie marki.

Zegar atomowy mechanizm
 

Jak działa funkcja Radio Controlled?

Radio Controlled jest zaawansowaną technologią od marki Citizen i Junghans. Polega ona na tym, że czas w konkretnym zegarku jest synchronizowany ze światowym czasem atomowym. Jest on ustalany na podstawie sześciu zegarów atomowych umieszczonych w Niemczech, we Francji (2 zegary), Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

 

Zegarki z Radio Controlled najpierw odbierają sygnał radiowy w paśmie fal długich emitowanych właśnie przez wyżej wspomniane zegary i ich główny nadajnik. Następnie informacje otrzymywane drogą radiową są przetwarzane, by móc wyświetlać prawidłowy czas i datę. W ostatnim etapie zegarki Junghans Radio Controlled i Citizen z Radio Controlled skorygowaną godzinę przedstawiają użytkownikowi z niewyobrażalną dokładnością do 1 sekundy na milion lat. To sprawia, że modele te są bardzo dokładne, niezawodne i ekologiczne.

Zegarek męski Meister Mega Kleine Sekunde
 

Ta trzecia cecha wiąże się z wykorzystaniem w tego typu zegarkach systemu Eco-Drive. Specjalny panel słoneczny znajdujący się pod tarczą pochłania promienie słoneczne, które następnie są przetwarzane na energię elektryczną i magazynowane w baterii. Ta z kolei zasila mechanizm oparty na strukturze kwarcowej, mogący funkcjonować aż przez pół roku od pełnego naładowania!

 

Waveceptor - tajniki kalibracji czasu

Drugim innowacyjnym rozwiązaniem, tym razem od firmy Casio, jest Waveceptor. To specjalna funkcja, która również korzysta z fal radiowych emitowanych przez najbliżej znajdujący się nadajnik zegara atomowego. Znajdując się w Polsce, zegarek korzysta z przekaźnika znajdującego się w Mainflingen w Niemczech - sygnał radiowy DCF77 jest przekazywany z częstotliwością 77,5 kHz. Sygnał ten jest odbierany i odpowiednio kalibrowany przez zegarek za pomocą wbudowanej specjalnej anteny. To umożliwia samodzielną synchronizację zegarków z Waceceptor, która przeprowadzana jest w nocy - 6 razy w ciągu doby pomiędzy północą a godziną 5 rano. Użytkownik takiego modelu nie musi się martwić o regularne przestawianie czasu z zimowego na letni, czy czasu w różnych strefach czasowych, które wiąże się np. z licznymi podróżami po wielu krajach.

Zegarek męski casio G-Shock Mudmaster
 

Przekaźniki sygnału radiowego, które wykorzystywane są przez Casio w systemie Waveceptor, znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • Anthorn w Angli (MSF), częstotliwość 60 kHz;
  • Mainflingen w Niemczech (DCF77), częstotliwość 77,5 kHz;
  • Shangqiu City w chinach (BPC), częstotliwość 68,5 kHz;
  • Fukushima w Japonii (JJY), częstotliwość 40 kHz;
  • Fukuoka/Saga w Japonii (JJY), częstotliwość 60 kHz;
  • Fort Collins w Colorado w USA (WWVB), częstotliwość 60 kHz.
 

Wybierając modele z funkcją Waveceptor, miej w szczególności na uwadze takie kolekcje jak G-Shock, ProTrek oraz Edifice. By ustawić automatyczną kalibrację Waveceptor w tych konkretnych modelach, ważne jest pozostawienie zegarka w czasie Timekeeping, czyli trybie daty i godziny, lub na World Time - tryb czasu światowego. Zegarek w innym trybie się nie zsynchronizuje.

 

Jaki zegarek sterowany radiowo wybrać?

Od ciebie zależy, do czego będziesz wykorzystywał zegarek i w jakich sytuacjach go używał i nosił. Czy bardziej przyda ci się elegancki i zaawansowany model Citizen z Radio Controlled, czy sportowy G-Shock z Waveceptor do ekstremalnych wyzwań? Niezależnie od tego, na jaki zegarek finalnie się zdecydujesz, wszystkie modele od marek Citizen i Casio z funkcją sterowania radiowego znajdziesz na naszej stronie internetowej lub w sklepie stacjonarnym w Warszawie.

 

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.