Zegarki z prestiżowych limitacji - czy warto w nie inwestować?

Porady

Zegarki z prestiżowych limitacji - czy warto w nie inwestować?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

06 lipca 2022

Zegarki produkowane w limitowanych nakładach często stają się obiektami pożądania. Pragniemy mieć coś wyjątkowego, czego nie ma nikt inny, ewentualnie mała grupa osób na całym świecie. Przedmioty tego rodzaju kojarzą nam się z luksusem i dobrobytem. Rzadko jednak myślimy o zegarkach jako o inwestycji, która mogłaby się za jakiś czas zwrócić. Prześledźmy więc wspólnie modele o potencjale inwestycyjnym.

 

Co warto wiedzieć, zanim zaczniesz inwestować w zegarki?

Przede wszystkim warto zgłębić temat, jeśli chcemy w coś inwestować, zdecydowanie opłaci się wiedza specjalistyczna w tym zakresie. Rozpoznanie rynku może odbywać się nie tylko przez internet - odwiedzaj antykwariaty, giełdy staroci i okolicznych zegarmistrzów po to, by lepiej poznać branżę. Zdecydowanym faworytem kolekcjonerów są zegarki mechaniczne – z naciągiem ręcznym lub automatycznym.

 

Co jeszcze? Naucz się odróżniać oryginały od podróbek, które niestety zalewają rynek. Kiedy już dokonasz inwestycji, pamiętaj, by dbać o zegarek i traktować go jako inwestycję długoterminową. Prawdopodobnie potrzeba wielu lat, by zyskał o wiele większą wartość od wyjściowej. Naturalne procesy starzenia, np. patyna, są w tym wypadku pożądane, dzięki nim model zyskuje w oczach kolekcjonera. Oczywiście prym wiodą zegarki limitowane - trudniejsze do zdobycia, będą o wiele bardziej wartościowe.

 

Limitowane zegarki  premium

 

Zegarki warte inwestycji - nasze propozycje

Sprawdźmy, zakup jakich modeli warto rozważyć, jeśli chodzi o inwestowanie w zegarki. Wszystkie przedstawione propozycje pochodzą z kolekcji limitowanych, a każda z nich wyróżnia się czymś specjalnym.

 

1. Zegarek męski Chopin Opus 10 No. 12 "The Revolutionary" Limited Edition

Prestiżowy model Chopin Opus 10 No. 12 "The Revolutionary" Limited Edition o numerze limitacji 43/56 to jedyny egzemplarz tego zegarka dostępny w Polsce. Wchodzi w skład ekskluzywnej serii liczącej zaledwie 5 sztuk. Kunszt wykonania widoczny jest tu w każdym detalu - skeletonowej tarczy, mechanizmie In-house, ozdobnym grawerowaniu czy pasku uszytym ze skóry krokodyla. Ten garniturowy model zyskuje dodatkowo na wartości, gdy poznamy historię jego powstania oraz liczne nawiązania do życia i twórczości Fryderyka Chopina. Zegarek sprzedawany jest w kolekcjonerskim drewnianym pudełku, a do zestawu dołączono Autograf edycyjny Etiudy op. 10 ze zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (w skład zbioru wchodzą etiudy: E-dur nr 3, Ges-dur nr 5, Es-moll nr 6, F-dur nr 8, F-moll nr 9 oraz As-dur nr 10) oraz Komentarz źródłowy profesor Ireny Poniatowskiej.

 

Zegarek męski Chopin Opus 10 No. 12

 

2. Zegarek męski Epos Oeuvre D’Art Répétition Limited Edition + Rotomat Wolf 3373.808.20.15.25

Limitowany model Oeuvre D’Art Répétition Limited Edition od marki Epos powstał z myślą o koneserach sztuki zegarmistrzowskiej. Zegarek objęty jest limitacją tylko do 200 sztuk. Jako jedyny sklep w Polsce oferujemy egzemplarz z bardzo atrakcyjnym numerem limitacji - 038/200. Precyzję działania zapewnia mu mechanizm automatyczny ETA 2892-2 Swiss Made, łożyskowany na 21 kamieniach. Wyposażono go w pięciominutowy repetier, czyli komplikację umożliwiającą wybijanie na żądanie aktualnej godziny oraz minuty. Mechanizm „wygrywa” aktualną godzinę z dokładnością do pięciu minut. Przycisk uruchamiający znajduje się z boku koperty: jeden ton wybija godzinę, natomiast dwa dźwięki oznaczają początek każdych pięciu minut. Dzięki tej funkcji można usłyszeć, która jest godzina również w zaciemnionym otoczeniu. Ponadto istnieje możliwość oglądania pracy gongu wybijającego dźwięki poprzez częściowo ażurowy cyferblat. To właśnie repetier nadaje zegarkowi wartości inwestycyjnej. Tarcza typu skeleton została zabezpieczona twardym szkiełkiem szafirowym. Do zestawu dołączony jest rotomat Roadster 457056 od marki Wolf.

 

Zegarek męski Epos Oeuvre D’Art Répétition Limited Edition + Rotomat Wolf 3373.808.20.15.25

 

3. Zegarek Junghans Meister Signatur Handaufzug 18K Gold Limited Edition 27/9103.00

Limitowany do 160 egzemplarzy zegarek Junghans Meister Signatur Handaufzug 18K Gold Limited Edition 27/9103.00 o numerze limitacji 118/160 warty jest uwagi ze względu na niezwykle elegancki charakter, który zawdzięcza m.in. kopercie wykonanej z 18-karatowego złota. Obudowę zamyka od spodu zakręcany, przeszklony szkłem szafirowym z antyrefleksem dekiel. Odsłania on pracę ręcznie nakręcanego mechanizmu J620 pochodzącego z lat 50. XX wieku, ale z nowo zaprojektowanym wykończeniem. Jasna tarcza z diamentowanymi wskazówkami Dauphine zabezpieczona jest wypukłym szkłem szafirowym z obustronnym antyrefleksem. Całość uzupełnia brązowy pasek uszyty ze skóry. W przypadku tego modelu inwestor zwróciłby uwagę zdecydowanie na historyczny mechanizm oraz złotą kopertę. Zegarki ze złota zdecydowanie mają potencjał do inwestycji.

 

Zegarek Junghans Meister Signatur Handaufzug 18K Gold Limited Edition 27/9103.00

 

4. Zegarek męski Doxa Sub 300 Carbon Aqua Lung Us Divers Sharkhunter Limited Edition 822.70.101AQL.20

Model Doxa Sub 300 Carbon Aqua Lung Us Divers Sharkhunter Limited Edition 822.70.101AQL.20 to doskonała propozycja pod inwestycję dla osób specjalizujących się w niszy sportowych zegarków kolekcjonerskich. Dobrze wiadomo, jaką furorę robią dziś pierwsze divery z lat 60. XX wieku i inne historyczne zegarki sportowe. Egzemplarz o numerze limitacji 166/300 powstał przy współpracy z organizacją Aqua Lung, firmą produkującą profesjonalny sprzęt nurkowy. Model napędza do działania mechanizm automatyczny o rezerwie chodu liczącej 38 godzin. Precyzję jego działania potwierdza certyfikat chronometru COSC. 300 metrów wodoszczelności, czarna koperta z karbonu, obrotowy bezel, tarcza z datownikiem dni miesiąca oraz powłoką luminescencyjną i gumowy pasek to elementy składające się na ten wyjątkowy zegarek. Ochronę cyferblatu zapewnia wypukłe szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną. Dekiel i zakręcaną koronkę wykonano z hipoalergicznego tytanu. Jak pisze producent ten model to pomost pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. I w tym tkwi jego wartość.

 

Zegarek męski Doxa Sub 300 Carbon Aqua Lung Us Divers Sharkhunter Limited Edition 822.70.101AQL.20

 

5. Zegarek męski Balticus Moonfish Awenturyn Limited Edition BTMFBA (BLT-BTMFBA)

Na koniec propozycja z rodzimego podwórka, czyli zegarek Balticus Moonfish Awenturyn Limited Edition BTMFBA. Limitowany do 160 sztuk model o numerze 18 to nie lada gratka dla kolekcjonerów ceniących polską sztukę zegarmistrzowską. Dużą rolę, jeśli chodzi o potencjał inwestycyjny, odgrywają tu historia marki nawiązująca do morza, ręczne wykonanie, projekt stworzony przez obiecującego młodego projektanta Mateusza Przystałę oraz wysokiej jakości materiały. Zrobioną z awenturynu tarczę przed uszkodzeniem zabezpiecza szkło szafirowe z antyrefleksem. Na indeksach, wskazówkach, a także na żłobionych oznaczeniach bezela i logu widocznym na koronce znajduje się świecącą w ciemności powłoka Super-LumiNova o gradacji X1. Za precyzyjne wskazanie odmierzanej godziny odpowiada mechanizm automatyczny Miyota 9015.

 

Zegarek męski Balticus Moonfish Awenturyn Limited Edition BTMFBA (BLT-BTMFBA)

W jakie zegarki warto zainwestować? - Podsumowanie

Podsumowując, co ma szansę sprzedać się z zyskiem po upływie czasu?

  • zegarki z limitowanych kolekcji o niewielkim nakładzie,
  • modele, które wyróżniają się czymś specjalnym,
  • zegarki z mechanizmem automatycznym lub o napędzie mechanicznym,
  • zegarki z wyjątkową historią,
  • zegarki, na których widać będzie naturalne procesy starzenia.
 

Prestiżowe zegarki o limitowanym nakładzie jako długoterminowa inwestycja

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas przegląd da Ci spojrzenie na to, w jakie zegarki warto inwestować. Na uwadze trzeba mieć fakt, że jest to długi proces, bo tak jak dobre wino, zegarki starzeją się powoli. Warto odnaleźć swoją niszę zegarmistrzowską, śledzić rynek i trzymać rękę na pulsie!


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.