Zmniejszenie bransolety w zegarku - jak to zrobić?

Zmniejszenie bransolety w zegarku - jak to zrobić?

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

11 kwietnia 2017

Kupując zegarek na bransolecie, trzeba mieć na uwadze fakt, że może okazać się ona za duża na nasz nadgarstek. Czy oznacza to, że zegarek do niczego się już nie nadaje? Oczywiście, że nie! Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak samodzielnie skrócić bransoletę swojego wymarzonego czasomierza.

Zmniejszenie bransolety w zegarku - wskazówki praktyczne

Po pierwsze, dokonajmy najprostszego rozróżnienia. Bransolety zegarków możemy podzielić na te, które składają się z większych ogniw tworzących segmenty ceramiczne lub stalowe oraz na tak zwane bransolety mesh złożone z drobnej, najczęściej stalowej, siateczki. Właśnie te drugie da się łatwo wyregulować w domowym zaciszu przy użyciu podstawowych narzędzi. Wystarczy spinacz biurowy, śrubokręt lub pilnik - coś, czym da się podważyć zatrzask, który znajduje się po wewnętrznej stronie mocowania zapięcia. Po odblokowaniu możemy je swobodnie przesuwać wzdłuż bransolety, żeby uzyskać pożądaną długość. Na koniec wystarczy zatrzasnąć mechanizm i gotowe!

Zegarki na bransolecie z segmentów - regulacja w domowych warunkach

W przypadku bransolety składającej się z segmentów potrzebne będzie większe wyczucie i bardziej specjalistyczny sprzęt. Warto pamiętać, że usługę regulacji oferują także zakłady zegarmistrzowskie. Jeśli jednak wolimy dokonać poprawki sami, należy zaopatrzyć się w wybijak lub imadło do bransolet. Przyda się też kostka montażowa do bransolet. Na początku powinniśmy ustalić o ile ogniw chcemy skrócić bransoletę. Następnie sprawdzić, które segmenty nadają się do usunięcia - zazwyczaj są one od spodu oznaczone strzałkami, które wskazują kierunek wybijania pinów. Co ważne, ogniwa wybija się parami z dolnej i górnej części bransolety. Kolejnym krokiem jest ułożenie jej strzałkami do dołu (tak, by pin wystawał poza stół) lub umieszczenie w kostce montażowej. Wybijak przykładamy do górnego otworu i delikatnie uderzamy w niego młotkiem. Dołem wypada wtedy pin, więc warto poprosić kogoś, żeby go złapał - tak małe elementy gubią się bardzo łatwo. Kiedy osiągniemy pożądaną długość zbijamy bransoletę w całość. Jest to proces bardziej skomplikowany niż w przypadku bransolety mesh, ale nie niemożliwy do samodzielnego wykonania.

Regulacja bransolety

Szukasz modelu dla siebie? Kiedy wiesz już, jak wyregulować zegarek na bransolecie, warto zerknąć na ofertę naszego sklepu. Masz tu naprawdę ogromny wybór, zarówno jeżeli chodzi o bransolety segmentowe, jak i mesh. Do najchętniej wybieranych marek należą Lorus, Orient, Seiko, Festina, minimalistyczne modele Skagen i Obaku, nowoczesne zegarki Junkers oraz Pierre Lannier. Na pewno znajdziesz wśród nich czasomierz dla siebie!


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.