Biżuteria dla alergików – na co zwracać uwagę

Rozmaitości

Biżuteria dla alergików – na co zwracać uwagę

Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.

24 kwietnia 2024

Kupując biżuterię, często kierujemy się estetyką, jak i walorami wizualnymi. Zapominamy, jak istotną kwestią jest materiał, z jakiego została wykonana. Zwłaszcza jeżeli zmagamy się z alergiami skórnymi, które w dzisiejszych czasach są powszechne. Żeby uniknąć rozczarowania i nieprzyjemnych konsekwencji uczulenia, podpowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze biżuterii dla alergików.

 
 

Dlaczego biżuteria może uczulać?

Dlaczego biżuteria może uczulać? Winowajcą jest przede wszystkim nikiel. Szacuje się, że około 15% społeczeństwa ma alergie na ten metal. Znacznie częściej uczulenie występuje u kobiet niż u mężczyzn. Niektórzy upatrują zależności między zaburzeniami hormonalnymi, nieprawidłowym metabolizowaniem się żelaza a alergią na ten pierwiastek chemiczny. Silna reakcja alergiczna dosięga coraz większą liczbę osób na świecie, w tym nawet małe 5-letnie dzieci. Problem ten zauważyły zarówno WHO, jak i Unia Europejska, która wprowadziła ograniczenie stosowania niklu w materiałach, z których wykonana jest biżuteria. Wprowadzono rygorystyczne normy, dopuszczające stopień uwalniania się niklu z danego przedmiotu, który ma kontakt ze skórą. Wynosi on 0,5µg/cm2 na tydzień, a w przypadku sztyftów zaledwie 0,2µg/cm2 na tydzień. Europejski Komitet Normalizacyjny może zlecić badania kontrolne w celu weryfikacji czy firmy przestrzegają rozporządzenia Komisji (WE) Nr 552/2009 z dnia 22 czerwca 2009 roku.

 

Biżuteria damska ze złota i kamieni szlachetnych Bonore

 

Czy istnieje biżuteria, która nie uczula?

Czy istnieje biżuteria, która nie uczula? Na szczęście tak, istnieje. Kluczem wyboru jest dobór odpowiedniego materiału, z którego jest wykonana. Przyjmuje się, że złoto i srebro nie powinny uczulać. Warto jednak pamiętać, że kluczowa jest w tym przypadku próba. Jeśli stawiamy na wyroby ze srebra, wybierzmy to próby 925. Zawiera ono aż 92,5% czystego kruszcu, resztę stanowią inne metale, które mają wpłynąć pozytywnie na trwałość i twardość stopu. Podobnie wygląda to w kontekście złota. Miejmy jednak na uwadze, że kruszec ten w czystej postaci jest bardzo miękki, wiec zawartość innych metali w stopie musi być nieco wyższa. Najlepszym wyborem jest to próby 585 (najlepszy stosunek jakości do ceny) lub 750 (nieco droższe), które jest jednak bardziej podatne na uszkodzenia i odkształcenia.

 

Pierścionki damskie ze złota z diamentami Bonore

 

Doskonałym wyborem dla alergików jest również biżuteria wykonana z tytanu, której cechami charakterystycznymi są lekkość i matowe wykończenie. Czysty tytan jest w 100% antyalergiczny. Co ciekawe odnotowano zaledwie 0,1% reakcji alergicznych. Kolejnym materiałem, po który chętnie sięga nie tylko branża jubilerska, ale i medyczna jest stal szlachetna zwana chirurgiczną. Mimo zawartości niklu i chromu jest ona bezpieczna, według badań ilość niklu, jaka przedostaje się do organizmu w przypadku stali szlachetnej 316L to zaledwie 0,01 μg/cm²/tydzień. Do tej pory stwierdzono zaledwie 0,1% reakcji alergicznych na ten metal. Pamiętajmy, jednak że nawet najbardziej antyalergiczny materiał może w określonych warunkach wywołać reakcję skórną. Unikajmy noszenia biżuterii w saunie, podczas wysiłku fizycznego czy w upalne dni. Pod wpływem ciepła skóra się poci i jest bardziej podatna na otarcia, uszkodzenia.

 

naszyjniki damskie z kamieniami szlachetnymi Bonore

 

Złota biżuteria Bonore - elegancki wybór dla alergików

Bonore to marka specjalizująca się w tworzeniu ekskluzywnej biżuterii kruszcowej. Przeważająca większość produktów marki została wykonana ze złota próby 585. Co to oznacza? Zawartość czystego kruszcu w stopie wynosi aż 58,5%. Dzięki temu złoto próby 585 jest trwałe i twarde. Dodajmy, że czyste złoto jest zbyt miękkie i plastyczne, dlatego miesza się je z innymi metalami. Złoto tej próby nie powinno również uczulać, co jest istotną informacją dla alergików. Jeśli zależy ci na wysokojakościowej biżuterii damskiej, wybierz tę wykonaną ze złota próby 585. Wśród szerokiej gamy produktów, Bonore ma między innymi łańcuszki, zawieszki, naszyjniki, bransoletki i całą gamę pierścionków, w tym również pierścionki zaręczynowe z diamentami.

 

Pierścionki damskie od marki Bonore złoto i kamienie szlachetne

 

Biżuteria Sif Jakobs - zgodna z wyśrubowanymi normami

Sif jakobs to marka z Kopenhagi, która tworzy ultrakobiecą, nowoczesną biżuterię w nieco skandynawskim stylu. Projektantce, która jest jednocześnie założycielką marki, zależało na wysokiej jakości produktów. Dlatego też cyklicznie siedzibę firmy odwiedzają przedstawiciele Force Technology, która w Danii jest jedną z bardziej szanowanych firm działających w obszarze doradztwa technologicznego. Normy, jakie przyjęła marka, są bardziej wyśrubowane niż standardy międzynarodowe. Oznacza to, że w biżuterii Sif Jakobs nie ma niklu i jest to potwierdzone wynikami kontroli. Możesz zatem cieszyć się ulubionymi kolczykami, połyskującymi bransoletkami czy koktajlowymi pierścionkami bez obawy o swoje zdrowie.

 
 

Coeur de Lion - „ręcznie wykonane w Niemczech”

Wybierając biżuterię dla alergików, nie możemy zapomnieć o niemieckiej marce Coeur de Lion. Ich biżuteria jest niezwykle piękna, wielobarwna i przykuwająca uwagę. Praktycznie każdy etap produkcji, w tym końcowa kontrola jakości, odbywa się w siedzibie w Stuttgarcie. Biżuteria spełniająca wymogi i normy opatrzona jest znakiem jakości. Potwierdzeniem jakości jest również dołączany certyfikat autentyczności. Jeśli chcesz mieć pewność, że biżuteria jest bezpieczna, a z drugiej strony marzysz o designerskim naszyjniku, to Coeur de Lion będzie absolutnie doskonałym wyborem.

 

marka Coeur de Lion kolekcja biżuterii sezon FW23

 

Olśniewaj w biżuterii dla alergików

Już nie musisz się obawiać, że po założeniu ulubionego naszyjnika na szyi pojawi się nieestetyczne uczulenie. Dzięki międzynarodowym normom, jak i świadomości marek coraz więcej produktów nie zawiera niklu. Dzięki temu noszenie biżuterii staje się czystą przyjemnością. Szeroki wybór biżuterii damskiej, jak i męskiej, a także zegarków dla alergików znajdziesz w naszym sklepie internetowym i stacjonarnym.


Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.