Zegarki Błonie - czasomierze z polskim charakterem

Błonie

Zegarki Błonie - czasomierze z polskim charakterem

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

07 czerwca 2018

Błonie to kultowa polska marka, która została wskrzeszona w 2014 roku. Zegarki sygnowane jej logiem inspirowane są modelami popularnymi w latach 60-tych ubiegłego wieku i nawiązują w bezpośredni sposób do wydarzeń związanych z polską historią i kulturą.

Zegarki Błonie - historia polskiego zegarmistrzostwa

Marka Błonie powstała w 1956 roku wskutek decyzji na szczeblu politycznym. Pierwszy zegarek sygnowany logiem marki pojawił się na rynku w 1960 roku, podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich. Czasomierze Błonie, produkowane w latach 60., opierały swoją pracę o radziecki, 15-kamienny mechanizm 2409, który wzorowany był na kultowym szwajcarskim aparacie AS 1430 produkowanym w słynnych zakładach Adolfa Schilda. Do roku 1964, marka wypuściła kultowe dziś modele czasomierzy o nazwach nawiązujących do polskiej historii i kultury, takich jak „Bałtyk”, „Dukat, „Wars”, czy „Lech”. W fabryce w Błoniach powstawały również modele eksportowe, które kierowane były na rynek zagraniczny. Wśród najsłynniejszych z nich warto wymienić model Blonex, którego pracę oparto o 17-kamienny mechanizm. Do roku 1969, w zakładach produkcyjnych powstało ok 1.2 miliona zegarków. Schyłek lat siedemdziesiątych związany jest z wstrzymaniem produkcji zegarków, które w konsekwencji prowadzi do upadku marki.

Błonie produkcja zegarków

Zegarki Błonie - wielki powrót marki

Marka Błonie zasłynęła ponownie na rynku zegarków w 2014 roku, kiedy to grupa młodych zapaleńców postanowiła reaktywować polską legendę sztuki zegarmistrzowskiej. Pierwszy zegarek nawiązywał bezpośrednio do popularnego w latach 60-tych modelu Zodiak i został wypuszczony w limitowanej ilości 500 sztuk. Inspiracje kultowym czasomierzem można rozpoznać m.in. po rozmiarze tarczy oraz jej kolorystyce. Pod przezroczystym dekielkiem umieszczono akcent podkreślający pochodzenie zegarka, czyli wachnik o tym samym odcieniu czerwieni który występuje we fladze Polski. Marka Błonie często nawiązuje w swoich modelach bezpośrednio do wydarzeń związanych z historią naszego kraju. W 75 rocznicę Bitwy o Anglię firma przedstawiła upamiętniający ją model WX302, którego wygląd inspirowany jest pierwszą polską jednostką myśliwską Dywizjon 302, która została utworzona w Wielkiej Brytanii w 1940 r. Limitowany model, dostępny w ilości 300 sztuk, wyposażony został w tarczę która nawiązuje kształtem do celownika samolotu, a na jej środku umieszczono symbol kodowy pierwszego polskiego dywizjonu myśliwskiego. Czarne wskazówki z pomarańczowymi końcówkami mają ten sam kształt co śmigła samolotu Spitfire, którego podobizną jest umieszczony pod przeszklonym deklem wahnik. Każdy z zegarków sygnowanych logiem marki przechodzi indywidualną, trzyetapową kontrole którą przeprowadzają polscy zegarmistrzowie, regulując precyzję chodu mechanizmu.

Zegarki Błonie BH300 – hołd dla polskiej historii

Czasomierze BH300 marki Błonie to hołd złożony polskiemu bombowemu dywizjonowi 300, który walczył w ramach Królewskich Sił Powietrznych w Anglii. Proces tworzenia zegarka konsultowany był z doktorem Grzegorzem Śliżewskim, którego zainteresowania naukowe obejmują historię oddziałów lotniczych walczących o Anglię. Wygląd modeli w bezpośredni sposób nawiązuje do wyglądu urządzeń pomiarowych funkcjonujących w bombowych samolotach Lancaster, którymi posługiwali się piloci Dywizjonu 300. Kształt wskazówek godzinowych i minutowych inspirowany jest wyglądem strzałki kompasowej, występującej w wysokościomierzach pokładowych, do których nawiązuje również umieszczenie na tarczy cyfry 0 w miejscu 12. Pracę czasomierzy z serii BH300 oparto o mechanizm automatyczny, którego wahnik jest w kształcie bombowca Lancaster. Obserwować możemy go dzięki zastosowaniu w zegarkach przeszklonego dekielka. Kopertę czasomierzy wykonano ze stali szlachetnej i zawieszono na skórzanych paskach, na których wewnętrznej stronie umieszczono odznakę dywizjonu 300: w modelu zegarek Błonie BH300BH300-1 czarnym, w Błonie BH300BH300-2 brązowym, zaś w modelu Błonie BH-300-3- szarym. Tarcza w modelach przykryta została niezwykle odpornym na wszelkiego typu zarysowania szkiełkiem szafirowym, które posiada 9 na 10 punktów w skali Mohsa, za pomocą której ocenia się twardość materiału.

Zegarki Błonie BH300

Zegarek Błonie Dukat Automatic – polski zegarek w stylu retro

Błonie Dukat Automatic to linia czasomierzy w bezpośredni sposób nawiązujących do modelu o tej samej nazwie, który produkowany był w latach 60-tych. Ich utrzymane w stylu retro tarcze przykryte są odpornym na wszelkiego rodzaju zarysowania szkiełkiem szafirowym. Wykonane ze stali szlachetnej koperty zawieszono na gwarantujących wysoki komfort użytkowania paskach ze skóry naturalnej: w modelu DUKATSTAL w kolorze czarnym, zaś w modelu DUKATPVD brązowym. Przeszklony dekielek kryje pod sobą automatyczny mechanizm Miyota 821A, którego wahnik utrzymany został w odcieniu czerwieni jaki występuje na fladze Polski. Zastosowanie aparatu tego typu sprawia, że zegarek napędzany do pracy jest wraz z każdym ruchem nadgarstka jego właściciela, dzięki czemu nie wymaga regularnego nakręcania lub wymiany baterii. Model wyposażono w analogowy datownik który ulokowano na wysokości godziny szóstej. Wodoszczelność czasomierza wynosi 50 metrów, dzięki czemu jest odporny na zachlapania.

Zegarki Błonie Dukat

 


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.