Cyferblat - rodzaje zdobień, indeksy, funkcje na tarczy

Tarcza zegarka, inaczej cyferblat, to jeden z najważniejszych elementów w zegarku, który często jest odpowiedzialny za pożądany u wielu osób efekt “wow”. Jest ona wizytówką zegarka, na którą spoglądasz w pierwszej kolejności, by sprawdzić godzinę, odczytać datę, czy odmierzyć czas. Może ona dużo powiedzieć zarówno o jakości wykończenia, zastosowanych funkcjach, innowacyjnych rozwiązaniach, jak i samej marce i jej renomie. Warto więc poznać wyjątkowe techniki zdobienia tarcz, które wciąż na nowo zaskakują.

Rodzaje zdobień tarczy zegarka

Zdobienie cyferblatu jest jedną z form wykończenia tarczy zegarka, a właściwie jego powierzchni. Jest wiele rodzajów technik dekorowania. Wpływają one na walory estetyczne, nie tylko głównej części zegarka, ale także całej jego budowy. W zegarmistrzostwie wyróżnia się 4 podstawowe typy zdobień, jednak można ich wyróżnić znacznie więcej, m.in.: Clous de Paris, Open Heart, Skeleton, Panda.

Zegarek Orient zdobienia

Szlif słoneczny

Pierwszą z nich jest przyozdobienie tarczy szlifem słonecznym. Sposób ten polega na mechanicznej obróbce jej powierzchni, nadając tym samym charakterystycznej głębi. Wzór, uzyskany w ten sposób, przypomina delikatne promienie słoneczne symetrycznie rozchodzące się od środka cyferblatu do jego zewnętrznych linii. Niezwykły efekt i klasę wykonania szlifu można podziwiać w połączeniu ze światłem słonecznym. Rezultat, który wtedy powstaje, mieniące się, promieniste refleksy, sprawiają wrażenie misternie wykonanej ozdoby. Ten rodzaj zdobienia doskonale sprawdza się w minimalistycznych projektach, które uwypuklają piękno szlifu.

Więcej o szlifie słonecznym dowiesz się z artykułu, do którego link znajdziesz poniżej.

Giloszowanie

Kolejną formą dekorowania cyferblatu jest giloszowanie, czyli rytowanie tarczy (grawerowania) za pomocą giloszarki w ten sposób, by powstał na niej wyraźny ornamentowy wzór. Składa się on z powtarzających się cienkich linii, które łączą się w okręgi, półokręgi i falujące krzywe. Zdobienie giloszem jest często ręczną formą wykonywania, która wymaga skupienia i precyzji od rytownika. Nic więc dziwnego, że ten rodzaj, wręcz, ekskluzywnej dekoracji częściej będzie się pojawiał w luksusowych zegarkach oferowanych przez prestiżowe marki.

Zegarek męski Atlantic Worldmaster 130th gilosz

Emaliowanie

Emaliowanie jest techniką, która jest synonimem ręcznego i zegarmistrzowskiego kunsztu wykonania. Artystyczny efekt widoczny na nielicznych tarczach zegarków jest wynikiem doskonałej i żmudnej pracy wykwalifikowanych rzemieślników. Sama metoda polega na dokładnym nakładaniu poszczególnych warstw lakieru w różnych kolorach i jego polerowaniu do uzyskania pożądanego połysku. Dodatkowo lakier taki może posłużyć jako klej. Zanim ostatnia warstwa lakieru wyschnie, a emaliowana tarcza ma dodatkowo być pozłacana lub posrebrzana, to nakłada się na nią drobny pyłek, który zastyga wraz z lakierem. Tak bogato zdobiony zegarek z pewnością będzie przyciągał wzrok i uwagę zarówno użytkownika, jak i osób znajdujących się w pobliżu. Jeśli poszukujesz zegarka właśnie z taką tarczą, koniecznie zwróć uwagę na kolekcję Seiko Presage i głębię ich koloru.

Zegarek Seiko emaliowanie tarczy

Masa perłowa

Jeśli kochasz biżuteryjne dodatki i zachwycające akcesoria, to w takim razie tarcza pokryta masą perłową powinna być dla ciebie strzałem w dziesiątkę. Nadaje ona zegarkom niepowtarzalnej głębi, która, w zależności od padania światła, może mienić się feerią barw i zaskakiwać niezwykłym połyskiem. Samą masę perłową (inaczej macicę perłową) pozyskuje się z wewnętrznej warstwy muszli niektórych małżów. Następnie nakłada się ją na daną rzecz i pozostawia do zasuszenia. Sama masa jest stosowana jako element zdobniczy nie tylko tarcz zegarków, ale również wykorzystuje się ją do tworzenia biżuterii, dzieł sztuki, inkrustacji itp..

Zegarek damski Roamer masa perłowa

Indeksy i wskazówki - nie tylko do odczytu godziny

Po metodach wykończenia cyferblatu, warto skoncetrować się również na indeksach i wskazówkach. Umieszczane na tarczach, oprócz dość praktycznej funkcji, by były jak najbardziej czytelne, posiadają jeszcze jedną istotną cechę. Często jest to kolejny zdobniczy element, który pełni funkcję zmyślnych dekoracji, które niekiedy decydują o ostatecznym wyglądzie i kształcie cyferblatu.

Różnorodność indeksów

Przeglądając różne modele zegarków, z pewnością zwróciłeś uwagę, że indeksów może w ogóle nie być, mogą być zastępowane ćwiekami, diamentami, cyrkoniami lub kryształkami Swarovskiego, a także mogą znacznie różnić się od siebie i przybierać różnorodne formy. Najczęściej spotykane są arabskie, rzymskie lub łączące cyfry dwojakiego rodzaju: typ California, gdzie w górnej połowie cyferblatu znajdują się rzymskie, a w dolnej części arabskie cyfry, oraz naprzemienne (często godzina czwarta jest zapisana w ten sposób “IIII”, zastosowanie tego zabiegu pozwala zachować symetryczny układ).

Dodatkowo, indeksy mogą przybierać różnorodne kształty, często zgeometryzowane od cienkich linii, przez kwadratowe i prostokątne słupki, po stożkowe i czworoboczne figury.

Zegarek Frederique Constant Automatic rzymskie indeksy

Wskazówki

Podobnie jak z indeksami, jest ze wskazówkami - one również mogą stać się dekoracją tarczy. Rzadko kiedy poświęca się im więcej uwagi i nie są tak zauważalne. Często komponują się one z kształtem i formą indeksów. Jednak warto zwrócić uwagę na dwa wyróżnienia, które zazwyczaj się pomija. Są to: tzw. Broad Arrow oraz niebieszczenie.

Pierwsze z nich to nic innego jak stylizowana szeroka strzała z grotem, która wskazuje na militarne pochodzenie danego modelu. Początkowo był to symbol wykorzystywany w heraldyce Anglii, później - przeniesiony na inne dziedziny. Z kolei niebieszczenie to obróbka termiczna lub chemiczna, której są poddawane stalowe wskazówki. Pod wpływem wysokiej temperatury stal utlenia się, w wyniku czego elementy poddane temu procesowi zyskują ciemnoniebieski kolor.

Funkcje w zegarku jako dodatkowa dekoracja

Na tarczach zegarków producenci często umieszczają dodatkowe funkcje. Chociaż, to co widzisz, to często zasługa dobrze zaprojektowanego i wykonanego mechanizmu wyposażonego w różnego rodzaje kompilacje. Jednak to właśnie zbiór tych funkcji i dobre ich rozmieszczenie wpływa również na niepowtarzalny design. Można tu wyróżnić: okienka datowników, retrograde, sub-tarcze chronografu, skale tachymetryczną i telemetryczną, suwak logarytmiczny, okienko z fazami księżyca lub wskaźnik dzień/noc. Te i wiele innych jeszcze dodatkowych udogodnień, wpływają na ostateczny wygląd cyferblatu i samego zegarka.

Zegarek Zeppelin 100 Jahre funkcje

Zegarki, które Cię zauroczą

Tarcze zegarków to istotny element każdego zegarka. To od nich zależy, czy zakochasz się w danym modelu, czy sprawią, że przejdziesz obok konkretnego zegarka obojętnie. W naszym sklepie znajdziesz wiele różnorodnych zegarków, które możesz dobierać pod siebie pod względem zdobień, układu funkcji, wyświetlania godziny. Sprawdź, który z modeli stanie się twoim ulubionym dodatkiem.

średnia ocena: 4.4