Jak dbać o biżuterię? Czyszczenie srebra i złota - poradnik

Każdy rodzaj biżuterii, niezależnie od materiału z którego powstał, wymaga czyszczenia. Jeśli odpowiednio nie pielęgnujemy naszej biżuterii, będzie ona tracić to, co stanowi jej esencję – połysk (w przypadku biżuterii srebrnej, jak np. srebrny łańcuszek) czy oryginalny kolor i sztywność, mogąc tym samym wyślizgiwać się z zamocowania przy zapięciu (biżuteria ze skóry). Każdy rodzaj tworzywa wymaga zatem podjęcia innych środków, w celu zachowania naszej biżuterii w idealnym stanie.

Czyszczenie biżuterii - ogólne zalecenia

Zarówno złoto, jak i srebro to niezwykle cenne metale, dlatego też zarówno złota, jak i srebrna biżuteria wymaga czyszczenia z zachowaniem szczególnej ostrożności. Nieodzownym elementem będzie ściereczka z mikrofibry, używana z powodzeniem do czyszczenia delikatnych powierzchni, takich jak nośniki DVD czy nawet szkło w okularach, świetnie sprawdza się również do takiej czynności, jak właśnie czyszczenie złota i srebra. Ze względu na wyjątkowa miękkość warstwa pokrywająca biżuterię nie zarysowuje się, a powierzchnia zachowuje swoje pierwotne walory estetyczne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku biżuterii oksydowanej, czyli poddanej procesowi pokrywania dodatkową warstwą, np. srebrnej biżuterii pozłacanej.

Ściereczki z mikrofibry

Czyszczenie srebrnej biżuterii

Srebro to jeden z najczęściej spotykanych metali, używanych do produkcji biżuterii – zarówno jeśli chodzi o srebrne łańcuszki, bransoletki czy damskie kolczyki. Ten metal szlachetny jest nie tylko piękny, ale również delikatny. Pod żadnym pozorem nie należy czyścić srebrnych elementów przy użyciu twardych czy chropowatych przedmiotów, takich jak szczoteczka do zębów z twardym włosiem – idealna będzie taka wyposażona w miękkie włosie, które nie niesie ryzyka zarysowania powierzchni biżuterii ze srebra. Srebro nie lubi się również z gumą – w żadnym wypadku nie należy stosować do czyszczenia gumowej myjki, czy też czyścić srebrnej biżuterii w gumowych rękawiczkach.

Jak czyścić złoto

Jak wyczyścić złoto?

Złoto to jeden z najbardziej drogocennych metali szlachetnych. Właśnie dlatego czyszczenie złotej biżuterii powinno odbywać się z zachowaniem wszystkich środków ostrożności oraz zgodnie z następującymi wskazówkami. Podobnie jak w przypadku biżuterii ze srebra, złoto jest tak eleganckie, jak delikatne. Najprostsza metoda czyszczenia złotej biżuterii to napełnienie miski ciepłą wodą, z dodatkiem bardzo niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń o neutralnym pH. Należy pozostawić w tak przygotowanej wodzie biżuterię na kilka minut, a następnie oczyścić przy pomocy miękkiej szczoteczki do zębów, oraz dokładnie osuszyć przy pomocy ściereczki z mikrofibry.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra i złota

Mimo istnienia na rynku wielu preparatów przeznaczonych do czyszczenia biżuterii ze złota i srebra, to tak naprawdę nie potrzebujemy specjalistycznych środków, by zachować nasze kolczyki, bransoletki czy naszyjniki ze złota czy srebra w nieskazitelnej formie przez długie lata. Warto pamiętać że złoto nie wchodzi w reakcję z innymi pierwiastkami, nie licząc kwasu solnego, azotowego oraz chloru. Najczęściej spotykane zanieczyszczenia złota są stosunkowo niegroźne – sprowadzają się do kurzu czy tłuszczu. Do usunięcia tego typu zabrudzeń wystarczą nam zwykłe woda i mydło. Srebro niestety wchodzi w reakcje, stąd często spotykamy się z brzydkim, czarnym osadem, który można usunąć przy pomocy soli, sody oczyszczonej oraz pasty do zębów. Należy zamoczyć biżuterię w przygotowanej mieszance, wcześniej jednak, zachowując mimo wszystko środki ostrożności, przetestować jej działanie na małym, niewidocznym fragmencie naszej biżuterii.

Biżuteria z kamieniem

Złe praktyki - czego nie robić przy czyszczeniu biżuterii?

Istnieje szereg czynności, których należy unikać podczas procesu czyszczenia biżuterii. Obok unikania wymienionych tutaj przedmiotów, które ze względu na chropowatość czy twardość nie nadają się do czyszczenia zarówno biżuterii ze srebra, jak i ze złota, należy zwracać uwagę, jakie tworzywo zostało użyte do wykończenia naszej bransoletki czy kolczyków – trzeba bowiem pamiętać, że kamienie oraz inne zdobienia i wykończenia mogą być wykonane z innego tworzywa, które posiada swoje właściwości, niekoniecznie pokrywające się z bazowym materiałem, jakim jest srebro czy złoto. Wówczas całościowe zanurzenie biżuterii w przygotowanej mieszance zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Warto zatem wcześniej upewnić się, czy np. srebrny pierścionek nie posiada kamienia z delikatnego materiału – najlepiej wówczas umyć biżuterię punktowo, bez całościowego zamoczenia. Warto również pamiętać o zasadach przechowywania biżuterii oraz czynnościach, podczas których wskazane jest zdjęcie bransoletki czy pierścionka. Nie należy wystawiać biżuterii na działanie wody czy środków chemicznych, a żeby zapobiec matowieniu, należy przechowywać ją w woreczkach izolujących od ciepła i światła słonecznego – dobrze sprawdzą się tutaj woreczki strunowe, wykonane z polietylenu. Zdecydowanie nie należy stosować zwykłych torebek poliwinylowych, które zawierają cząsteczki siarki.

średnia ocena: 2.7