Jak dbać o biżuterię? Czyszczenie srebra i złota - poradnik

Porady

Jak dbać o biżuterię? Czyszczenie srebra i złota - poradnik

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

04 listopada 2020

Każdy rodzaj biżuterii, niezależnie od materiału z którego powstał, wymaga czyszczenia. Jeśli odpowiednio jej nie pielęgnujemy, będzie ona tracić to, co stanowi jej esencję – połysk np. w srebrnej biżuterii, czy oryginalny kolor i sztywność, mogąc tym samym wyślizgiwać się z zamocowania przy zapięciu jak w przypadku biżuterii ze skóry. Każdy rodzaj tworzywa wymaga zatem podjęcia innych środków pielęgnacyjnych, by był w idealnym stanie.

Czyszczenie biżuterii - ogólne zalecenia

Zarówno złoto, jak i srebro to niezwykle cenne metale, dlatego też biżuteria wykonana z tych materiałów wymaga pielęgnacji z zachowaniem szczególnej ostrożności. Nieodzownym elementem będzie ściereczka z mikrofibry, używana z powodzeniem do czyszczenia delikatnych powierzchni, takich jak nośniki DVD czy szkło w okularach. Świetnie sprawdzi się również właśnie nie tylko przy czyszczeniu, ale również przy polerowaniu złota i srebra. Ze względu na wyjątkową miękkość, warstwa pokrywająca biżuterię nie zarysuje się, a powierzchnia zachowa swoje pierwotne walory estetyczne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku biżuterii oksydowanej, czyli pozłacanej poddanej procesowi pokrywania dodatkową warstwą.

Ściereczki z mikrofibry

Warto pamiętać, że przy czyszczeniu srebra i złota należy zadbać o regularną pielęgnację i o oczyszczanie biżuterii z kurzu. Ważna jest tutaj systematyczność. Jednak kiedy w swojej kolekcji mamy bardzo mocno zabrudzony egzemplarz, warto oddać go do profesjonalnych zakładów, które zajmują się tego typu usługami. W takich przypadkach należy zrezygnować z samodzielnej próby usuwania zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić srebro?

Srebro jest jednym z najczęściej spotykanych metali, używanych do produkcji biżuterii – jeśli chodzi o łańcuszki, bransoletki, kolczyki, a nawet o zegarki pokryte srebrną powłoką. Ten metal szlachetny jest nie tylko piękny, ale również delikatny. Pod żadnym pozorem nie należy czyścić srebrnych elementów przy użyciu twardych czy chropowatych przedmiotów, takich jak szczoteczka do zębów z twardym włosiem – idealna będzie taka wyposażona w miękkie włoski, które nie niesie ryzyka zarysowania powierzchni biżuterii. Srebro nie lubi się również z gumą – w żadnym wypadku nie należy stosować do jego czyszczenia gumowej myjki, czy też czyścić je w gumowych rękawiczkach.

Biżuteria srebrna Paul Hewitt

Jak wyczyścić złoto?

Złoto to jeden z najbardziej drogocennych metali szlachetnych. Właśnie dlatego czyszczenie złotej biżuterii i złotych zegarków powinno odbywać się z zachowaniem wszystkich środków ostrożności oraz zgodnie z następującymi wskazówkami. Podobnie jak w przypadku srebra, złoto jest bardzo delikatne. Najprostsza metoda czyszczenia złotej biżuterii to napełnienie miski ciepłą wodą, z dodatkiem bardzo niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń o neutralnym pH. Należy pozostawić w tak przygotowanej wodzie biżuterię na kilka minut, a następnie oczyścić przy pomocy miękkiej szczoteczki do zębów, oraz dokładnie osuszyć przy pomocy ściereczki z mikrofibry.

Jak czyścić złoto

Domowe sposoby na czyszczenie srebra i złota

Mimo istnienia na rynku wielu preparatów przeznaczonych do czyszczenia zarówno zegarków, jak i biżuterii ze złota i srebra, to tak naprawdę nie potrzebujemy specjalistycznych środków, by zachować je w nieskazitelnej formie przez długie lata. Warto pamiętać że złoto nie wchodzi w reakcję z innymi pierwiastkami, nie licząc kwasu solnego, azotowego oraz chloru. Najczęściej spotykane zanieczyszczenia złota są stosunkowo niegroźne – sprowadzają się do kurzu czy tłuszczu. Do usunięcia tego typu zabrudzeń wystarczą nam zwykłe woda i mydło. Srebro niestety wchodzi w reakcje, stąd często spotykamy się z brzydkim, czarnym osadem, wtedy mamy do czynienia z zaśniedziałym srebrem. Takie zanieczyszczenia można usunąć przy pomocy m.in. pasty do zębów, czy sody oczyszczonej.

Biżuteria z kamieniem

Czyszczenie srebra sodą oczyszczoną

Jeśli chcesz do wyczyszczenia użyć sody, to wystarczy, że przygotujesz sodę oczyszczoną, gorącą wodę, folię aluminiową oraz miseczkę. Miseczkę należy wyłożyć folią, a na jej spodzie położyć zaśniedziałe srebro. Biżuterię zasyp sodą oczyszczoną, tak by cała była nią przykryta. Następnie zalej całość gorącą wodą i poczekaj do momentu aż woda przestanie puszczać bąbelki lub ostygnie. Po tym czasie wyjmij biżuterię z miseczki, umyj pod bieżącą wodą i wytrzyj. Pod koniec wypoleruj srebro, korzystając ze ściereczki z mikrofibry.

Dobre praktyki - o czym pamiętać przy czyszczeniu biżuterii?

Koniecznie zapamiętaj! Każdy przedmiot - niezależnie czy to biżuteria, czy zegarek - ze srebra i złota należy chronić przed chemią stosowaną w kosmetykach oraz detergentami używanymi w kuchni i w łazience. Podobnie jest z wodą, jeśli nie ma żadnej wodoszczelności (w przypadku biżuterii) lub niewielką (jak w niektórych zegarkach), to unikaj z nią kontaktu - zarówno z tą z kranu, jak i z wodą morską czy z innych zbiorników. W obu tych przypadkach drogocenne przedmioty mogą stracić swój połysk, zmatowieć, przebarwić się, a nawet rozwarstwić.

Biżuteria Tom Hope złota bransoletka

Warto również pamiętać o zasadach przechowywania biżuterii. Każdy taki przedmiot należy trzymać osobno, owinięty miękką szmatką w oddzielnych, szczelnie zamkniętych woreczkach. Byłoby dobrze gdyby izolowały one od ciepła i światła słonecznego. Sprawdzą się tutaj woreczki strunowe, wykonane z polietylenu. Zdecydowanie nie należy stosować zwykłych torebek poliwinylowych, które zawierają cząsteczki siarki.

Złe praktyki - czego nie robić przy czyszczeniu biżuterii?

Istnieje szereg czynności, których należy unikać podczas procesu czyszczenia biżuterii. Obok unikania wymienionych tutaj przedmiotów, które ze względu na chropowatość czy twardość nie nadają się do czyszczenia zarówno biżuterii ze srebra, jak i ze złota, należy zwracać uwagę, jakie tworzywo zostało użyte do wykończenia naszej bransoletki czy kolczyków, ponieważ posiadają swoje własne właściwości, niekoniecznie pokrywające się z bazowym materiałem, jakim jest srebro czy złoto. Wówczas całościowe zanurzenie biżuterii np. w sodzie zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Warto zatem wcześniej upewnić się, czy np. srebrny pierścionek nie posiada kamienia z delikatnego materiału – najlepiej wówczas umyć biżuterię fragmentami, bez zamoczenia.

Biżuteria i zegarki Rosefield złota

Decydując się na zakup srebrnej lub złotej biżuterii, a takiż zegarka, pamiętaj o tym, by dowiedzieć się jak należy prawidłowo użytkować takie akcesoria i jak je odpowiednio pielęgnować. Masz wtedy pewność, że Twoja biżuteria nie straci na wartości, a przede wszystkim na perfekcyjnym wyglądzie.


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.