Jak ustawić zegarek z chronografem?

Porady

Jak ustawić zegarek z chronografem?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

05 sierpnia 2017

Zauważyłeś pewnie, że cyferblaty niektórych zegarków wzbogacone są umieszczone na nich kolejne sub-tarcze z miniaturowymi wskazówkami. Z reguły jest to chronograf, służący do pomiaru odcinka czasu, który działa tak samo, jak stoper, jednak w systemie analogowym. Jak z niego korzystać? Jak skalibrować chronograf w zegarku? To bardzo łatwe!

 

Chronograf w zegarku - do czego służy?

Na wstępie należy rozróżnić chronograf od umieszczonego na sub-tarczach multidatownik. Jeżeli masz wątpliwości i zastanawiasz się, czy wybrany przez Ciebie zegarek posiada funkcję stopera, zwróć uwagę na przyciski po bokach koronki - trzy przyciski łącznie z koronką informują, że jest to właśnie zegarek wyposażony w chronograf. Do czego służy ta funkcja? Tak jak wspominaliśmy, do precyzyjnego pomiaru odcinka czasu nawet do 1/100 sekundy - korzystają z niej sportowcy i amatorzy, pragnący regularnie mierzyć swoje wyniki i osiągnięcia podczas treningu. Wybierają oni często modele od marek Festina, Casio Edifice czy Lorus, których wykonane z silikonu paski zapewniają komfort noszenia, jednocześnie oddając sportowy charakter urządzenia. Drugą grupą, są osoby, wybierające zegarki z chronografem ze względów estetycznych. Dodatkowe tarcze cyferblatu nadają poszczególnym modelom ciekawego i oryginalnego designu - znajdziesz zarówno minimalistyczne wzornictwo u marek takich jak Meller, MVMT i Esprit, ale także wyjątkowe kompilacje Zeppelin i klasyczne rozwiązania Timex.

 

zegarek z chronografem

 

Jak ustawić zegarek z chronografem?

Aby ustawić zegarek z chronografem w pierwszej kolejności trzeba zaznać się z rozmieszczeniem sub-tarcz. Z reguły umieszczona na wysokości godziny 10 odmierza minuty, zlokalizowana w okolicach godziny drugiej dziesiętne sekund, wskazówka sekundowa - sekundy. Podstawowe działanie chronografu polega na uruchomieniu go za pomocą górnego przycisku i po odmierzeniu czasu, zatrzymaniem go w ten sam sposób. Po odczytaniu wartości resetujemy nasz chronograf dolnym przyciskiem. Funkcja chronografu pozwala także na odmierzenie międzyczasu - czyli dwóch pomiarów jednocześnie. Uruchamiamy stoper górnym przyciskiem i w danym momencie zatrzymujemy dolnym przyciskiem. Zegarek odlicza w tle nasz czas rzeczywisty - aby do niego powrócić, po raz kolejny wciskamy dolny przycisk. Zauważymy, że wskazówka sekundowa natychmiast zmienia swoje położenie o czas, który potrzebowaliśmy na odczytanie poprzednich wartości. Do zatrzymania, znowu klikamy góry przycisk - odczytujemy ogólną wartość naszego stopera i dolny przycisk, pozwalający na wyzerowanie naszych wskazówek.

 

Regulacja chronografu - jak skalibrować chronograf?

Zdarza się sytuacja, że po kilku użyciach chronografu nasze wskazówki nie powracają na pierwotne miejsce, przez co ciężko później precyzyjnie odczytać odmierzony czas. Aby je zresetować, wystarczy wyciągnąć koronkę do pierwszej pozycji i naciskać górny przycisk, aż wskazówki na jednej z naszych sub-tarcz będą na zerowej pozycji. To samo zrobimy z dolnym przyciskiem, którym wyregulujemy sekundnik. Do wyzerowania sub-tarczy odmierzającej minuty, musimy wyciągnąć koronkę do drugiej pozycji i naciskać ją, aż wskazówka znowu znajdzie się na pozycji zerowej. W zależności od mechanizmu kalibracja może przebiegać inaczej - możemy spotkać się z sytuacją, która pozwala na wyzerowanie wskazówek poprzez wyciągnięcie koronki na drugą pozycję i jednoczesne naciśnięcie zarówno górnego, jak i dolnego przycisku, następnie kolejno ustawiając pozycję wskazówek, tak jak to było w poprzednim przypadku. Tego typu regulację chronografu znajdziemy np. w zegarkach Traser. Jeżeli masz problem z regulacją chronografu w swoim zegarku, odnajdź instrukcję obsługi - znajdziesz tam odpowiednie kroki, pozwalające na prawidłowe skalibrowanie urządzenia.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.