Na której ręce nosi się zegarek? Odpowiedź wcale nie jest tak oczywista!

Rozmaitości

Na której ręce nosi się zegarek? Odpowiedź wcale nie jest tak oczywista!

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

04 kwietnia 2024

Czy noszenie zegarka na prawej ręce ma swoje uzasadnienie? Wbrew pozorom, wybór ręki, na której nosimy zegarek, może zależeć od wielu czynników, takich jak leworęczność, preferencje osobiste, a nawet etykieta. W artykule przyjrzymy się, dlaczego ludzie dokonują tego wyboru i jakie znaczenie może mieć dla nich taka decyzja. 

 
 

Zegarek na prawej ręce u leworęcznych

Jak się okazuje podstawowymi zasadami, którymi należy się kierować przy wyborze ręki, na której nosić będziemy zegarek, są wygoda i troska o jego stan. Przyjęło się zatem, by zegarek nosić na ręce, której na co dzień używamy rzadziej. Większość ludzi jest praworęcznych, dlatego najczęściej zegarek noszą na lewej ręce. Dzięki temu zegarek nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Analogicznie, zegarek na prawej ręce, noszą osoby leworęczne. Może to być jednak dla nich o tyle problematyczne, że klasyczne zegarki posiadają koronkę po prawej stronie, co zdecydowanie utrudnia osobie leworęcznej nakręcanie zegarka bez zdejmowania go z nadgarstka. Z tego samego względu osoby praworęczne noszą zegarek na lewej ręce — bez problemu mogą nakręcić go, nie zdejmując z przegubu. Na szczęście producenci zegarków coraz częściej myślą o osobach leworęcznych i produkują z myślą o nich zegarki z koronką po lewej stronie. Dodatkową, wcześniej wspomnianą kwestią jest dbałość o to, by zegarek się nie niszczył. Nosząc go na ręku, którą posługujemy się częściej, narażamy pasek na przecieranie się, bransoletę i szkiełko na zarysowania.

 

Co różni zegarki dla leworęcznych i praworęcznych?

Główna różnica między zegarkami dla osób prawo- i leworęcznych tkwi w miejscu, gdzie znajduje się koronka, czyli mały pokrętło do ustawiania czasu. Jest to jeden z podstawowych elemtnów budowy zegarka. W zegarkach dla osób praworęcznych, koronka jest zazwyczaj po prawej stronie, co umożliwia łatwe dostosowanie czasu prawą ręką. Dla leworęcznych, koronka jest przeniesiona na lewą stronę, aby mogli wygodniej jej używać. Ta niewielka zmiana robi dużą różnicę w codziennym użytkowaniu i pokazuje, że producenci zegarków myślą o wygodzie wszystkich użytkowników. Oprócz położenia koronki, niektóre modele zegarków dla leworęcznych mogą mieć inne drobne modyfikacje, jak specjalnie zaprojektowane paski czy odwrócony układ tarczy, by jeszcze bardziej zwiększyć ich funkcjonalność i komfort noszenia.

 

Na której ręce nosić zegarek?

 

Na której ręce nosić zegarek? Drogie zegarki męskie a savoir-vivre

Istnieje też niepisana zasada dobrego wychowania, mówiąca o tym, że jeżeli masz drogi, ekskluzywny model zegarka, nie wypada wręcz zakładać go na prawą rękę. Drogie zegarki męskie często są duże, wyróżniające się. Noszenie luksusowego modelu na ręku, którą się witasz i wykonujesz codzienne czynności, może być postrzegane jako nietakt i obnoszenie się ze swoim majątkiem. Noszenie zegarka na lewym ręku może mieć też walory estetyczne, przede wszystkim u osób w związkach małżeńskich. Zazwyczaj obrączki nosi się na prawym ręku, dlatego by zachować proporcje w biżuterii, zegarek lepiej nosić na lewym ręku, co wygląda korzystniej.

Wiesz już, kto nosi zegarek na prawej ręce i dlaczego większość z nas nosi go na lewym przegubie. A jeśli jesteś leworęczny — sprawdź naszą kolekcję zegarków dla leworęcznych!


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.