Z dwóch kolekcji zegarków Epos narodziła się nowa seria V-Style. Jak powstało szwajcarskie dzieło?

Newsy

Z dwóch kolekcji zegarków Epos narodziła się nowa seria V-Style. Jak powstało szwajcarskie dzieło?

Agnieszka Kruk

Najlepiej odnajduje się w zegarkach premium. Stoi na straży nowości z branży zegarmistrzowskiej. Poza pracą miłośniczka wystaw sztuki, spontanicznych podróży i sportu. Uwielbia uczyć się nowych rzeczy, obecnie w wolnych chwilach praktykuje webdesign.

15 marca 2023

Ostatnimi gośćmi w naszej serii wywiadów o zegarkach Czas Antenowy byli Jacek Dziubak i Paweł Sobota z firmy Chrono-Online, którzy wnikliwie weszli koncepcje powstania Epos V-Style. Dla osób interesujących się szwajcarskimi zegarkami premium lub wszystkich tych, którzy cenią manufakturę Epos, będzie to interesująca podróż po nowej serii, powstałej na bazie już dwóch cenionych kolekcji — Big Moon i Verso II. Zapraszamy na przegląd detali i niuansów Epos V-Style!

 
  • Epos V-Style bazuje na mechanizmie SW300, który zmodyfikowany został przez Epos.
  • Design Epos V-Style jest bliski Big Moon i North Pole, gdzie po zmroku tarcza prezentuje gwieździstą noc.
  • Do stworzenia kolekcji zainspirowano się tarczą godzinową z serii Epos Verso II.
  • Więcej informacji na temat zegarków znajdziesz na naszym blogu.
 

Autorskie rozwiązania techniczne w kolekcji Epos V-Style 

Epos Varso II np. Epos 3435.313.20.26.25 prezentuje charakterystyczną tarczę, która przesunięta jest ku prawej stronie zegarka. Lewa pozwala na swobodne odkrycie mechanizmu, dzięki czemu uzyskano konstrukcję skeleton. Tę właśnie tarczę godzinową, wykorzystano tworząc serię Epos V-Style. Znajduje się ona już w centralnej części, a wspomniany skeleton zastąpiony został rozwiązaniami z kolekcji Epos Big Moon. W efekcie mamy nieoczywisty zegarek z funkcjonalnością Big Moon i designem Varso II. Wchodzi on w skład prestiżowej kolekcji Oeuvre D’Art

 
Zegarek Epos Oeuvre D’Art V-Style 3439.322.20.26.30
 

Tworząc V-Style manufaktura wybrała 41,7-milimetrowe koperty ze stali (np. zegarek męski Epos Oeuvre D’Art 3439.322.20.26.25) lub PVD w kolorze różowo-złotym. Każdy egzemplarz bazuje na mechanizmie z naciągiem automatycznym Selita SW300, który poddany został modyfikacjom w Eposie. W efekcie mamy koronkę do obsługi godzin oraz specjalne korektory na bokach koperty, służące obsłudze dni tygodnia, dnia miesiąca, faz księżyca. Cechą szczególną jest rozmieszczenie wszystkich funkcji po trzech częściach tarczy, czyli tzw. triple date.

 

O zegarkach Epos z gwieździstym wzornictwem pisaliśmy już we wpisie Zegarki inspirowane kosmosem. Epos North Star i Epos Big Moon. Do rozgwieżdżonych modeli dołączyła seria Epos V-Style. Tarczę wykończono emaliowaniem, dzięki czemu uzyskano głębię granatu, doskonale odzwierciedlającego nocne niebo. Tu polecamy porównać design tych dwóch modeli — Epos 3439.322.20.16.30 oraz Epos 3439.322.20.18.25 z nową serią Epos V-Style 3439.322.20.26.30. Zabiegi estetyczne ujmują funkcjonalność tych zegarków. We wszystkich okienka i Księżyce wypełnione są powłoką Super-Luminova, a najlepszy efekt widoczny jest po zmroku lub  w zaciemnionym otoczeniu. 

 
Podświetlenie zegarka Epos V-Style 3439.322.20.26.25
 

Dlaczego Epos jest dobrym wyborem?

Szwajcarskie zegarki Epos ze względu na jeszcze nie tak duży roczny nakład dają użytkownikowi poczucie indywidualności. Każdy model produkowany jest w ilości kilkuset sztuk, a edycje specjalne tak jak Epos Poland z polskim datownikiem day-date to zaledwie 100-200 sztuk na cały świat. Docenia się także, że manufaktura pracuje na istniejących już mechanizmach, umożliwiając zakup specjalnej kompilacji, która jest ogromną niszą na rynku zegarków. Cechą marki jest również fakt, że nie skupia się ona wyłącznie na garniturowcach, a w oferuje wszechstronność, w której skład wchodzą profesjonalne divery 5000 metrów oraz zegarki damskie Epos.


Agnieszka Kruk

Najlepiej odnajduje się w zegarkach premium. Stoi na straży nowości z branży zegarmistrzowskiej. Poza pracą miłośniczka wystaw sztuki, spontanicznych podróży i sportu. Uwielbia uczyć się nowych rzeczy, obecnie w wolnych chwilach praktykuje webdesign.