Zaawansowane technologie zegarków Ball

Marka Ball tworzy nie tylko zegarki. Zajmuje się także opracowywaniem innowacji, które w diametralny sposób zmienia cały rynek zegarków, zapewniając klientom najdoskonalsze rozwiązania technologiczne, które nie tylko usprawniają działanie zegarków, ale jeszcze zabezpieczają je przed czynnikami zewnętrznymi. Marka Ball jest pionierem pod względem generowania nowych rozwiązań technologicznych – dzięki innowacyjnym pomysłom zdominowała rynek zegarmistrzowski i sprawiła, że z jej idei mogą skorzystać użytkownicy zegarków na całym świecie.

Szwajcarskie zegarki z amerykańską duszą – Ball!

Marka Ball wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie została założona, a manufaktury później przeniesione do Szwajcarii. Geneza marki wiąże się nierozłącznie z powstawaniem amerykańskich linii kolejowych – koniecznością było podzielenie całego kraju na cztery strefy czasowe i wprowadzenie czasu standardowego, by zapewnić jednolite godziny przyjazdu pociągów. Webster Clay Ball, jubiler z Ohio, został w 1891 roku oddelegowany do regulowania przyjętego czasu, a później awansowany na stanowisko inspektora kolejowego. Do jego zadań należało zbadanie przyczyn katastrofy kolejowej z Kipton – stwierdził, że doszło do niego przez niesprawny zegarek maszynisty – zatrzymał się na cztery minuty po czym znowu rozpoczął pracę. Cztery minuty spowodowały zderzenie dwóch pociągów i śmierć wielu osób.

W związku z tym Webster C. Ball rozpoczął bardzo rygorystyczne kontrole zegarków, jakie nosili pracownicy przedsiębiorstwa kolejowego, w którym pracował – najlepsi zegarmistrzowie dokładnie sprawdzali każdy egzemplarz i eliminowali te, w których różnica chodu wykraczała poza 30 sekund. System Balla stał się niezwykle popularny i wreszcie powszechnie wdrożony, dzięki czemu Ball słynie jako jeden ludzi mających największy wpływ na historię zegarków na świecie.

Zegarek Ball – kto może go nosić?

Zegarki Ball to propozycje dla ludzi, którzy nie dopuszczają najmniejszych uchybień we wszystkim co robią – dla perfekcjonistów, dbających o to, aby posiadane przez nich przedmioty zostały wykonane z najwyższą dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. To również zegarki dla pewnych siebie ludzi, którzy doceniają pięknie wykonane przedmioty i lubią luksusowe, ekskluzywne dodatki, które podkreślą ich indywidualny styl.

Dzięki inspiracji pracą Webstera Balla, zegarki nawiązują swoim wzornictwem do kolejnictwa oraz modeli wykonywanych na przełomie XIX i XX wieku, podobnych wykonaniem tarcz, indeksów oraz wskazówek do zegarków używanych przez amerykańskich konduktorów i maszynistów tamtej epoki. Elegancki styl serii zegarków Ball doskonale pasuje do każdej formalnej stylizacji i każdego eleganckiego właściciela, dla którego liczy się doskonale zaprojektowany zegarek – zarówno pod kątem wizualnym jak i technicznym.

Wyjątkowo dopracowane mechanizmy w zegarkach Ball

Pionierstwo w stosowaniu nowych technologii marka Ball potwierdza z wykonaniem każdej nowej linii zegarków. Rewolucyjne patenty można podzielić na kilka kategorii, z których trzeba wymienić na wstępie niezwykłe systemy napędowe, zapewniające długotrwałe funkcjonowanie. Automatyczne mechanizmy zegarków Ball stanowią w pełni autorski pomysł pracujących tam inżynierów – dzięki ujednoliceniu systemów, mechanizmy Ball notują częstotliwość pracy wynoszącą 4Hz, czyli 28800 wahnięć na sekundę, dzięki czemu zegarki w nie wyposażone, niezależnie od kalibru pokazują czas z tą samą wysoką dokładnością. Stworzono specjalne serie zegarków Ball Engineer M oraz Ball Trainmaster Manufacture, w których to modelach ukryty jest mechanizm w całości manufakturowy. Taka cecha i właściwość to rzadkość jeśli chodzi o zegarki w tym przedziale cenowym. To naprawdę cenna wartość.

Co więcej, duża ich część charakteryzuje się zastosowanymi w nich komplikacjami, pozwalającymi na odczytywanie informacji z rozbudowanych datowników, chronografów, wskaźników rezerwy chodu czy wskaźników faz księżyca. Duża liczba funkcji, co ważne, nie ma wpływu na dokładność zegarka – wszystkie działają z tą samą wysoką precyzją chodu. Warto powiedzieć też więcej o rezerwie chodu – najwyższa wynosi aż 80 godzin, co pozwala zegarkowi działać przez ponad trzy doby bez konieczności poruszania wahnikiem.

Jakość absolutną mechanizmów marki Ball potwierdza certyfikat szwajcarskiego Insytutu Badań Chronometrycznych czyli najwyższe osiągnięcie jakie może zdobyć marka szczycąca się produkcją mechanizmów do zegarków. Liczne i rygorystyczne testy dowodzą niesłychanej precyzji systemów napędowych w zegarkach Ball, dzięki czemu klienci tej marki mogą mieć pewność ich niezawodnego funkcjonowania.

Stal w zegarkach Ball - „szlachetna” to mało powiedziane

Aby zapewnić zegarkom Ball jak najwyższą wytrzymałość, producent zadbał o to, aby stal wykorzystywana w produkcji tych zegarków również cechowała się niespotykaną dotąd jakością. Dlatego do budowy kopert najnowszych modeli zegarków Ball, wykorzystał stal 904L, posiadającą dodatek chromu, miedzi, niklu i molibdenu. Takie połączenie pozwoliło na ochronę zegarka przed rdzą, kwasami i korozją. Dzięki temu nawet bardzo słona woda jest niestraszna zegarkom Ball. Podobne rozwiązania i ten sam rodzaj materiału stosuje w swoich produktach inna prestiżowa i znana marka - Rolex.

Tak wyjątkowy rodzaj stali wymaga także specjalistycznej, wymagającej obróbki, gdyż ze względu na swoje właściwości (m.in. twardość większą niż powszechnie stosowany typ 316L)  jest niezwykle trudny w kształtowaniu. Jednak efekt wynagradza poniesiony wysiłek – zegarki Ball zyskują dzięki stali 904L głębszy połysk oraz pozwalają zachować go mimo upływającego czasu.

Nowatorstwo w dziedzinie ochrony przed wstrząsami – liczne systemy ochrony zegarków Ball

Firma zadbała nie tylko o to, aby zegarek pięknie wyglądał i długo działał, ale także aby był bezpieczny przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Osiągnęła to dzięki stosowaniu nowatorskich rozwiązań, które opatentowała. Do nich zaliczają się systemy antywstrząsowe, zabezpieczające zegarki przed uszkodzeniem mechanizmu, wynikającym z upadku lub uderzenia. Jednym z nich jest projekt pierścienia wykonanego z elastomeru, który ochrania cały mechanizm – absorpcja drgań, jakie pojawiają się podczas nagłych wstrząsów, eliminuje ryzyko uszkodzenia drobnych części zegarka. Innym rozwiązaniem jest funkcja SpringSeal®, która ochrania balans zegarka przed nagłą zmianą pozycji a także przeskoczenia włosa balansu. Tymczasem system SpringLock® zabezpiecza sprężynę zegarka przed zerwaniem się lub zmianą kształtu poprzez zamknięcie jej w specjalnie zaprojektowanej tulei.

Dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa może być system Amortiser®, którego działanie polega na umieszczeniu wokół pierścienia antywstrząsowego i antymagnetycznego pierścienia, pochłaniającego wstrząsy, jakich zegarek doznaje na swoich krawędziach. Znajdujący się na dekielku zegarka przełącznik w kształcie turbiny lub śmigła pozwala na zatrzymanie pracy wahnika na czas ryzyka powstania wstrząsu. Można dzięki temu regulować pracę zegarka dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa mechanizmu. Uszkodzenia sprężyny i wahnika są jednymi z najczęściej występujących powodów awarii zegarków – marka Ball doskonale o tym wie, więc liczne zabezpieczenia świadczą dobrze o znajomości potrzeb klientów.

Ochrona przed polem magnetycznym w szwajcarskich zegarkach Ball

Współczesność związana jest z wykorzystywaniem nowych technologii, a te często opierają się na używaniu urządzeń, generujących pola magnetyczne. Podobnie działa także sama Ziemia – tworzy pole magnetyczne, które nie tylko pozwala nam żyć na planecie, ale ma także niekorzystne działanie na zegarki automatyczne, jakie mamy na rękach – odkształcanie się sprężyny i uszkadzanie drobnych elementów zegarka. Marka Ball znalazła remedium także na to. Do budowy kopert wykorzystuje specjalnie stworzony stop metalu, zwany „mumetalem” – jest on złożony z niklu, żelaza, miedzi i molibdenu i wyróżnia się wysoką przenikalnością magnetyczną, zapewniającą odchylanie linii pola magnetycznego, które dzięki temu omijają wrażliwe części zegarka.

Dla zabezpieczenia zegarka od strony często przezroczystego dekla, Ball opracował niezwykle cienką (0,06 mm) przesłonę, którą można rozsuwać i zasuwać poprzez obroty bezela. Chroni ona mechanizm przed polami magnetycznymi ale pozwala w dowolnym momencie popatrzeć na pracę systemów wewnątrz zegarka. Mumetal doskonale chroni nawet przed rekordowymi wartościami pola magnetycznego, dochodzącymi nawet do 80 tysięcy amperów na metr.

Bezpieczeństwo koronki zegarków Ball dzięki przemyślanym rozwiązaniom!

Jaki element zegarka jest najbardziej narażony na uszkodzenia? Wbrew pozorom nie sprężyna czy wahnik, ale koronka – każdy obrót zmniejsza jej żywotność oraz grubość ząbków, przez co zużywa się najszybciej. Ball wsłuchał się w głosy narzekających na to klientów – dzięki dokładnej analizie problemu zaprezentował dwa niezwykle funkcjonalne rozwiązania. Pierwsze to opatentowany system ochrony koronki. Jego cecha charakterystyczna to zamykana płyta ochronna, która zmusza użytkownika do dokręcenia koronki, przez co nie wystaje ona ponad kopertę zegarka, a następnie blokuje ją, nie pozwalając ani na uszkodzenia mechaniczne, ani na zachlapanie, dzięki umieszczonym na płycie uszczelkom. Użytkownik ma dzięki temu gwarancję, że nic nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie jego zegarka. Płyta ochronna może zostać zamknięta, w zależności od modelu, poprzez przesunięcie jej lub zakrycie koronki.

W modelach, w których płyta ochronna nie występuje, Ball przygotował specjalny moduł dokręcania koronki DuraLOCK® – uniemożliwia on przedostawanie się do środka wody oraz wilgoci.

Pionierski system uruchamiania chronografu w zegarku Ball

W trosce o wygodę użytkowników, marka zegarków szwajcarskich Ball przygotowała także wyjątkowy sposób uruchamiania chronografu. W przeciwieństwie do zwykłych zegarków, w których chronograf uruchamia się i resetuje dwoma przyciskami, w zegarkach Ball zastosowano charakterystyczną przekładnię, uruchamianą poprzez przesunięcie suwaka, zlokalizowanego na kopercie na godzinie dziewiątej. Wystarczy przesunąć suwak zgodnie z ruchem wskazówek zegara by uruchomić chronograf lub go zatrzymać, natomiast przesunięcie w przeciwną stronę powoduje reset chronografu. Takie rozwiązanie ma dwie korzyści – po pierwsze, eliminuje dodatkowe przyciski, dzięki czemu zegarek jest bezpieczniejszy, gdyż nie ma ryzyka przypadkowego ich uszkodzenia. Po drugie, do skorzystania z chronografu potrzebny jest tylko jeden palec, co zwiększa wygodę użytkowania i kontrolę nad zegarkiem.

Wysoka wodoszczelność zegarków dzięki zaawansowanej technologii

Aby korzystanie z zegarków Ball było jeszcze bezpieczniejsze, firma pomyślała także o aktywnych użytkownikach, spędzających wolny czas nad wodą. W ofercie producenta znaleźć więc można liczne zegarki o wysokim poziomie wodoszczelności – przekracza on często 100 i 200 metrów, ale znaleźć można też egzemplarze o wodoszczelności wynoszącej aż 600 metrów pod poziomem wody. Wszystko za sprawą wyjątkowo dobrze dobranych materiałów, ale także specjalnego systemu zaworu helowego, jaki znajduje się w wysoko wodoszczelnych zegarkach tej marki – gdy ciśnienie pod wodą osiąga punkt krytyczny, przekroczenie którego może zaszkodzić zegarkowi, znajdujący się w koronce zawór helowy automatycznie uwalnia znajdujący się w zegarku hel, dzięki któremu może on z łatwością przetrwać nurkowanie daleko od powierzchni.

Zegarki Ball to kwintesencja precyzji, estetyki i nowatorskich technologii. Jeśli jesteś osobą, która ponad wszystko przedkłada wysoką jakość swojego zegarka, która szuka najlepszego sposobu na zabezpieczenie go przed uszkodzeniami oraz wymaga absolutnej dokładności, jest to z pewnością marka dla Ciebie. Wybierz już dzisiaj spośród licznych zegarków Ball, znajdujących się w naszej ofercie i przekonaj się, że są to jedne z najlepszych modeli, jakie można znaleźć na rynku.

średnia ocena: 4.4