Zegarki męskie Glycine - poznaj z nami niezwykłe lotnicze modele

Glycine

Zegarki męskie Glycine - poznaj z nami niezwykłe lotnicze modele

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

25 lipca 2019

Wiele osób, wybierając zegarki z wyższej półki, stawia na jakość, wykonanie, funkcjonalność. Jednak czasami praktyczność to nie wszystko. Coraz częściej jest poszukiwany zegarek z duszą, z charakterem, ze swoją własną historią. Zegarek, który będzie nieść pewien przekaz, nawiązywać do ważnych wydarzeń z przeszłości. Właśnie takie są zegarki Glycine, które przedstawiają sobą coś więcej niż tylko modny design, czy ciekawe zestawienie kolorystyczne.

Zegarki Glycine - co to za czasomierze?

Zegarki Glycine to marka, która założona została przez Eugene Meylan w 1914 roku w Bienne w Szwajcarii, którego głównym przyświecającym celem było osiągnięcie perfekcji w tworzeniu zegarków, a przede wszystkim niezwykle precyzyjnego, mechanicznego mechanizmu do nich. Nie miały być to zegarki dla każdego. Miały być wyjątkowe, niepowtarzalne. Każdy z nich miał być, zresztą był, małym dziełem sztuki, który doceniano właśnie za te mechanizmy zamknięte w doskonałej obudowie ze złota, platyny i diamentów.

Nie dziwi więc już nazwa tych zegarków. Szwajcarski zegarmistrz i inżynier Meylan zainspirował się nazwą australijskiego szczepu winorośli Glycine tomentella. Szlachetność oraz niezwykła wytrzymałość tej rośliny to jednocześnie wyrażenia idealnie określające cechy charakterystyczne zegarków Glycine.

Więc skąd wziął się styl lotniczy zegarków Glycine? Dopiero od 1953 roku, kiedy powstała pierwsza kolekcja Airman zadedykowana lotnikom zarówno profesjonalnym i wojskowym, jak i cywilnym. Były one specjalnie przystosowane i przygotowane do wymagających i trudnych warunków w trakcie lotu. Ich funkcjonalność oraz niespotykana wytrzymałość zachwyciła nawet armię Stanów Zjednoczonych.

Zegarki Glycine - dlaczego warto je wybrać?

Od założenia marki przez Eugene’a Meylana oraz powstania pierwszego zegarka w stylu lotniczym upłynęło sporo czasu. Jednak nieprzerwanie, od ponad stulecia, zegarki Glycine są tworzone z pasji do aeronautyki, a jednocześnie kultywują tradycję z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Inżynier Meylan, według nas, przekazał tym zegarkom cząstkę samego siebie. Włożył w ich powstanie - w konstrukcję i projektowanie, swoją myśl, swoje marzenia i nadzieje, swoją pracę. Włożył w te zegarki swoją własną duszę.

W przeciwieństwie do większości znanych marek, w zegarkach Glycine znajdziemy: sentyment do podniebnych podróży, wspomnienie początku wieku XX., klimat urokliwych szwajcarskich miasteczek, niezwykłą historię powstania marki i kolekcji, harmonijny dźwięk i rytm mechanicznego mechanizmu oraz pasję do tworzenia zegarków. Wszystko to sprawia, że markowe zegarki męskie Glycine są nie tylko wyjątkowe i mają niepowtarzalny styl, ale mają, co najważniejsze, własną duszę.

Precyzyjne mechanizmy w zegarkach Glycine

W pierwszych modelach zegarków Glycine stosowano tylko i wyłącznie mechaniczne mechanizmy, czyli takie, które trzeba było nakręcić ręcznie przy użyciu koronki. Był to sprawdzony precyzyjny mechanizm, a przede wszystkim popularny. W późniejszych latach, wraz z rozwojem techniki, w zegarkach zaczęto stosować szwajcarskie mechanizmy automatyczne, które gwarantowały najwyższą jakość i niesamowitą dokładność w odmierzaniu czasu.

Kryzys w latach 70. XX wieku oraz popularność tanich i łatwo dostępnych mechanizmów kwarcowych sprawiły, że żeby przetrwać zastój na rynku, kolejny właściciel firmy Hans Brechbuhler, wprowadził do zegarków Glycine mechanizmy kwarcowe. Dopiero po pewnym okresie na nowo zaczęto produkować zegarki z automatycznymi mechanizmami, czyli mechaniczny mechanizm ze sprężyną napędową, która sama się nakręca przy ruchu nadgarstkiem.

W zegarkach Glycine można wyróżnić kilka mechanizmów automatycznych. Są wykonane na bazie ETA oraz z automatycznym naciągiem. Najbardziej charakterystyczne, znane i cenione mechanizmy to z kalibrem No GL 293 (ETA 2893) łożyskowany, który osadzony jest na 21 kamieniach i jest z 42-godzinną rezerwą chodu. Natomiast kolejny jest z kalibrem No GL 224 o 28-godzinnej rezerwie chodu. Powstał na bazie ETA 2824 i ma z kolei 25 kamieni łożyskujących.

Zegarki męskie Glycine - 5 najlepszych propozycji dla wymagających

Masz problem z wyborem tego jedynego, perfekcyjnego zegarka? Poniżej przedstawiamy 5 przykładowych męskich modeli, które przeprowadzą Cię przez wszystkie kolekcje marki Glycine i pokażą Tobie ich różnorodność.

Zegarki Glycine Airman

Pierwszy z zegarków Glycine należy do kolekcji, która wspomniana już wcześniej. Chodzi tu o pierwszą powstałą kolekcję - kolekcję Airman, która powstała w 1953 roku - i o zegarek męski Glycine Airman N°1 THE CHIEF GMT Automatic. Zarówno ten model, jak i pozostałe z tej serii od początku były, i nadal są uważane za jedne z czołowych produktów tej marki. Cenione są przede wszystkim za posiadanie wygodnego wskazania dwóch stref czasowych oraz za obrotowy bezel. Udowadnia to to, że modele Airman były tworzone jako udogodnienie przygotowane z myślą o osobach często podróżujących.

Zegarki Glycine Combat

Kolejną kultową kolecją jest seria Combat, w której do stworzenia w 1967 roku, w przeciwieństwie do lotniczej pasji Airmana, posłużyły doświadczenia militarne. Elegancja wymieszana z wojskowym stylem łączy się na przykład w zegarku męskim Glycine Combat 6 Claasic 43 Automatic, który jest ceniony za najwyższej jakości materiały oraz za pokrycie wskazówek i indeksów warstwą Super-LumiNova®. Oprócz serii Classic, marka Glycine oferuje modele z serii Combat Sub (przeznaczone dla nurków) lub Combat Vintage.

Zegarki Glycine KMU 48

Zegarek męski Glycine KMU Automatic GL0132 to tym razem propozycja czasomierza z kolekcji Glycine KMU 48 wzorującej się na wojskowym designie wcześniejszych modeli. Zapoczątkowano ją pod koniec wieku XX., a dokładniej w 1999 roku. Cechami charakterystycznymi tego modelu oraz innych zegarków z tej serii jest słynna koperta w rozmiarze “Big Size” - 48 mm, a także tzw. “mały sekundnik”, czyli dodatkową sub-tarczę sekundnika. Niektóre modele dodatkowo mogą posiadać datownik dni miesiąca umiejscowiony na godzinie trzeciej.

Zegarki Glycine F

Kolekcja Glycine F powstała w 2002 roku jest związana ściśle z motywem aeronatycznym. Styl lotniczy inspirowany był bezpośrednio amerykańskim naddźwiękowym samolotem F-104 Starfighter. Zegarek męski Glycine F 104 48 Automatic GL0126 to przykład zegarka, który został przeniesiony prosto z kokpitu samolotu. Nawiązania widoczne są od brązowego paska połączonego ze srebrną kopertę za pomocą ruchomych uszu, aż po specyficzny wygląd wskazówek i indeksów. Model jest idealnym dodatkiem dla panów, którzy są pasjonatami lotnictwa i chcą mieć w swojej kolekcji niepowtarzalny model zegarka z duszą.

Zegarki Glycine Incursore

Najnowszą i zarazem ostatnią kolekcją stworzoną w 2011 jest Glycine Incursore, która charakteryzuje się nowoczesnym stylem, ale też nie zapomina o swojej przeszłości. Zegarek męski Glycine Incursore Automatic GL0043 to hołd złożony jednocześnie współczesnej elegancji, ponadczasowemu charakterowi początku wieku XX oraz miłości i fascynacji do podniebnych lotów. Jedną z głównych cech tego modelu to wysoki poziom wodoszczelności.

To jeszcze nie koniec...

Jak sam zauważyłeś marka Glycine to firma proponująca ekskluzywne zegarki - od prostych klasycznych form, przez awangardowe, po nowoczesne modele. Pomimo upływającego czasu, to cel, jaki przyświecał założycielowi marki, jest niezmienny od 1914 roku. Kupując jeden z modeli Glycine, zyskujesz zegarek z duszą i stajesz się częścią tej zegarmistrzowskiej tradycji.

Sięgnij po jeden z modeli i napisz swoją własną historię z zegarkami Glycine!


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.