Zegarki Orient Multi-Year Calender – historia kultowej "Patelni"

Orient

Zegarki Orient Multi-Year Calender – historia kultowej "Patelni"

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

28 czerwca 2023

Wśród zegarków marki Orient jedna kolekcja wyróżnia się nie tylko popularnością, ale i wiernym fan clubem. Mowa oczywiście o Multi-Year Calendar. Te niepozorne zegarki z funkcją wieloletniego kalendarza zyskały niezwykły przydomek. Przekonaj się jaki. Poznaj również krótka historie marki Orient!

 
 

Krótka historia powstania marki Orient

Powstanie marki Orient datuje się na rok 1950. Natomiast jej historia zaczyna się znacznie wcześniej, bo w roku 1901. Niejaki Shogoro Yoshida postanowił zając się importem i sprzedażą zegarków kieszonkowych. Wraz z doświadczeniem wzrosły ambicje japońskiego przedsiębiorcy. Poszerzył wiec swoja działalność i od roku 1912 zaczął produkować złote koperty do modeli kieszonkowych. Kolejne lata przyniosły kolejne zmiany. Wraz z nową nazwą Toyo Tokei Manufacturing pojawił się nowy produkt: zegary stołowe.

 

Droga do produkcji zegarków naręcznych była długa. Pojawiły się one w portfolio marki dopiero w 1934 roku. Rozwój i ekspansja firmy niejako wymusiły otwarcie dwa lata później własnej fabryki. Kryzys przyszedł wraz z wojną, która miała destrukcyjny wpływ na japońską gospodarkę. Firma Yoshidy pod nazwą Tama Keiki Company odrodziła się jak feniks z popiołów zaledwie po roku od zakończenia wojny. Rok 1951 to ponowna i ostatnia zmiana nazwy firmy. Tak właśnie narodził się Orient.

 
 

Legendarna Patelnia, czyli kolekcja Multi Year Calendar

Twórcy kolekcji Multi-Year Calendar zapewne marzyli, by została pozytywnie przyjęta przez branże, jak i klientów. Jednak czy spodziewali się, że zyska status legendy? Zapewne nie, a jednak tak się stało. Zegarki Multi Year Calendar zyskały nobliwe przydomki: cesarski tudzież królewski. Jednak dla fanów nazwa jest jedna i nie mniej kultowa niż same zegarki. Jaka? Dla sympatyków tego modelu istnieje tylko jedno określenie, mianowicie „Patelnia”. Określenie to nie jest przypadkowe. Odnosi się do charakterystycznej tarczy zegarka, na której umiejscowiono kalendarz wieloletni, który jest aktualny do 23 lat. Zegarki Orient Multi-Year Calendar pracują na podstawie mechanizmu automatycznego in-house Epson caliber F6D22. Rezerwa chodu wynosi 40 godzin, mechanizm łożyskuje na 22 kamieniach. Wodoszczelność została ustalona na poziomie 5 ATM. Czemu ten model ma tylu fanów? Co jest w nim wyjątkowego? Niepodrabialna tarcza – wystarczy spojrzenie, by wiedzieć, że to zegarek marki Orient. Oczywiście inni producenci próbowali stworzyć podobne zegarki, ale bez większych sukcesów. Jak to się mówi: patelnia jest tylko jedna!

 

zegarek z kolekcji multi year calender patelnia

 

Niemniej kultowe zegarki Orient Bambino i Mako

Skoro już mówimy, o kultowych kolekcjach marki Orient warto wspomnieć jeszcze dwie: Bambino i Mako. Pierwsza z nich utrzymana w stylu vintage, doskonale wpisuje się w obowiązujące trendy. Orient Bambino dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych. Dostępne są zegarki z datownikiem, jak i open heart, przez który widoczny jest mechanizm. Nowe modele z serii Bambino wyróżniają takie detale jak wypukłe szkło oraz szlif promienisty.

 

zegarek klasyczny orient bambino

 

Drugą kolekcją, o której warto wspomnieć, jest Orient Mako. Jeśli poszukujesz divera dobrej jakości i w przystępnej cenie, to Mako jest stworzony dla Ciebie. Wodoszczelność jak na nurka przystało, ustalono na poziomie 20 ATM. Producenci dbają, by wygląd zegarka ulegał drobnym lub nieco większym korektom, zgodnie z panującymi tendencjami. Kupując zegarek Orient, możesz być pewien dwóch rzeczy: dostajesz najwyższą jakość wykonania oraz niezawodny mechanizm in-house.

 

zegarek orient diver z kolekcji mako

 

Ponadczasowe zegarki Orient dla niego i dla niej

Orient posiada szeroką propozycję męskich zegarków zarówno kwarcowych, jak i automatycznych. Wśród nich są takie perełki jak kolekcja Multi-Year Calendar. Mimo że tarcza wydaje się nieczytelna, nieco chaotyczna, to właśnie ona skradła serca ludzi na całym świecie. Marka Orient nie zapomina o paniach, zachęcamy do zapoznania się z ciekawą, elegancką propozycją damskich zegarków. Wśród wielu propozycji znajdują się modele na skórzanych paskach, jak i stalowych bransoletach. Zegarki są niezwykle kobiece dzięki biżuteryjnym ozdobom. Indeksy, jak i bezel w zależności od modelu ozdobiono połyskującymi kryształkami. Nas zachwyciła kolekcja Orient The Sun & Moon ze wskaźnikiem faz księżyca. A Ty masz już swój zegarek Orient?

 

zegarek orient z kolekcji damskiej


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.