Zegarki z podświetleniem trytowym – wybierz zegarek doskonały

Porady

Zegarki z podświetleniem trytowym – wybierz zegarek doskonały

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

22 lipca 2021

Wiele osób poszukuje wręcz doskonałego zegarka, który sprawdzi się w każdych warunkach i o każdej porze. Jednak przede wszystkim ważne jest, by był czytelny nie tylko w dzień, ale również w nocy, czy zaciemnionym pomieszczeniu. A co jeśli taki zegarek już się pojawił? Tak – już istnieją modele, które stanowią doskonałą odpowiedź na zapotrzebowanie każdego użytkownika zegarków – oto zegarki z podświetleniem trytowym!

 

Zegarki z podświetleniem trytowym — technologia dla profesjonalistów

Od dawna zegarki tworzone i projektowane są z myślą o różnych użytkownikach m.in. nurkach, osobach trenujących zieloną taktykę, sportowcach i wielu innych. Wybierane przez nich modele miały wykazać się niezwykłą odpornością na codzienne, a czasami wręcz ekstremalne warunki, w jakich miały się znajdować. Jednak wytrzymałość zegarka to nie wszystko, gdyż niezwykle istotna jest również możliwość swobodnego odczytania godziny w najmniej niespodziewanym momencie. Wiele marek postawiło na świetnej jakości podświetlenie typu LED, Neobrite, Super-Luminova, czy Indiglo. Czy można było zrobić w tej kwestii coś więcej? Oczywiście! Wykorzystać jeden z najrzadszych pierwiastków występujących na Ziemi — izotop wodoru tzw. tryt!

Zegarek Vostok Europe Ekranoplan z podświetleniem trytowym

 

Więcej o rodzajach podświetleń w zegarkach, dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Jak działa podświetlenie trytowe w zegarkach?

Tryt wykorzystywany jest przez marki zegarmistrzowskie, które chcą, by ich podświetlenie było niezawodne. Jest to nietrwały izotop wodoru (H3), który występuje w stanie gazowym. Właśnie taki tryt jest wykorzystywany przez szwajcarską firmę MB-Microtec, która wypełnia nim miniaturowe, szklane i odpowiednio przycięte laserowo rurki pokryte od wewnątrz luminoforem (najczęściej w jasnozielonym kolorze). W ich środku zachodzi reakcja chemiczna, w której trakcie tryt rozpada się (czas rozpadu wynosi ok. 12 lat), uwalniając energię świetlną. Za sprawą takiego połączenia i umieszczenia pałeczek trytowych na wskazówkach oraz indeksach zegarkach, tryt może świecić niezwykle intensywnie – dużo mocniej niż dotychczas stosowane metody podświetlania. Dodatkowymi zaletami jest to, że nie trzeba go włączać, ani ładować przez akumulator. Do tego cechuje się długą żywotnością i może sprawdzić się np. podczas nurkowania na głębokości poniżej 100 metrów — tam, gdzie światło już nie dociera, a poradzić sobie może jedynie profesjonalny sprzęt wyposażony w nowoczesne funkcje.

Zegarek Ball Engineer II Volcano z podświetleniem trytowym

 

Zegarki z trytem — wybierz najlepszy model

Poszukujesz zegarka z niezawodnym gazowym podświetleniem trytowym? Warto przeanalizować propozycje zegarków od różnych marek m.in. innowacyjnego Balla, taktycznego Trasera, solidnego Vostoka Europe, czy wojskowego Luminoxa. Ci producenci już dawno zauważyli, co tak naprawdę jest ważne w zegarkach. Swoje modele projektują w ten sposób, aby zadowoliły użytkownika o przeróżnych zainteresowaniach.

 

Tryt w zegarkach Vostok Europe

Jednym z takich zegarków jest Lunokhod 2 Grand Chrono 6S21-620E529 od firmy Vostok Europe, który dopełni każdy profesjonalny sprzęt do nurkowania. Czarna tarcza nie stanowi tu żadnego problemu. Czytelność w dzień gwarantują jasne oznaczenia, a z kolei w nocy to zasługa punktowych indeksów i masywnych wskazówek wypełnionych pałeczkami trytowymi mocno święcącymi w ciemnościach. Dzięki wzmocnionemu podświetleniu zastosowanemu przy użyciu nowoczesnej technologii H3 zegarek sprawdzi się bezproblemowo pod wodą na znacznych głębokościach. Zarówno nurkowie, jak i osoby dopiero uczące się tego sportu, będą mogły skorzystać z wyposażenia w zawór helowy i zakręcanej koronki. Solidna budowa i trwałe materiały zabezpieczą mechanizm przed niekorzystnym ciśnieniem hydrostatycznym.

Zegarek Vostok Europe Lunokhod 2 z podświetleniem trytowym

 

Taktyczne zegarki Traser i podświetlenie trigalight®

Innym modelem może być niezawodny Traser P66 Type 6 MIL-G TS-100376, stanowiący doskonały przykład zegarka wojskowego i spełniający restrykcyjne normy jakości, wyposażenia i wyglądu MIL-PRF. Ten typ zegarka, sprawdzony został nie tylko w ekstremalnych warunkach, ale również przetestowany przez amerykańskie wojsko. Zegarki Traser to modele, które mają wiele przydatnych funkcji, które sprawdzą się podczas licznych treningów taktycznych. Jednym z nich jest innowacyjna technologia GTLS (Gas Tritium Light Sources), która jest samowystarczalnym źródłem światła wykorzystującym tryt znajdujący się w odpowiednio spreparowanych szklanych rurkach. Tego typu podświetlenie umieszczono na indeksach i wskazówkach, by umożliwić odczytanie ustalonej godziny po ciemku bez użycia np. noktowizora. Oprócz zegarmistrzostwa i wojska chętnie się tę technologię wykorzystuje również w lotnictwie, czy też podczas zdobywania jaskiń i survivalu.

Zegarek Traser P66 Type 6 MIL-G z podświetleniem trytowym

 

Technologia LLT w zegarkach Luminox

Z kolei survivalowcy i osoby żądne przygód powinny zdecydować się na zegarek wojskowy Bear Grylls Survival 3740 Chrono Master Series XB.3749 od firmy Luminox nie tylko ze względu na jego wyposażenie w kompas, chronograf, czas GMT i wiele innych udogodnień, ale również ze względu na solidny wygląd i trwałe materiały — opatentowany przez markę CARBONOX+, pomarańczową gumę, szkło szafirowe z antyrefleksem. Model zachwyca również mocnym podświetleniem, a dokładniej unikalną technologią LLT (Luminox Light Technology). Ten system zaawansowanego podświetlenia nie wymaga dodatkowego źródła zasilania, a do tego jest doskonale widoczny w całkowitych ciemnościach (nawet dziczy) i o wiele trwalszy niż zwykłe powłoki luminescencyjne. Jego zaletą jest również to, że jest bezpieczny zarówno dla użytkownika, jak i środowiska.

Zegarek Luminox Bear Grylls Survival z podświetleniem trytowym

 

Zegarki z podświetleniem trytowym — satysfakcja gwarantowana

Podświetlenie w zegarku to jedna z cech, która decyduje przy wyborze tego konkretnego modelu. Ważne, by taki zegarek odpowiadał twoim potrzebom. Wybierz taki produkt z podświetleniem trytowym, który wesprze cię mocnym światłem o każdej porze i w każdych warunkach. Poznaj szeroką ofertę zegarków z podświetleniem trytowym, które zagwarantuje doskonałą czytelność!


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.