Podświetlenie w zegarkach - rodzaje i technologie

Rozmaitości

Podświetlenie w zegarkach - rodzaje i technologie

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

15 listopada 2021

Dobra czytelność tarczy i godziny to jeden z najważniejszych priorytetów, który decyduje o wyborze przez nas konkretnego zegarka danej marki. Wysokiej jakości szkło to jedna sprawa, drugą jest odpowiednie podświetlenie tarczy tak, by można było z zegarka korzystać zarówno w nocy, jak i w dzień. Z tego względu firmy zegarmistrzowskie decydują się w wielu przypadkach na zastosowanie właśnie tego drugiego praktycznego rozwiązania. Jakie są rodzaje podświetlenia? Na jakie rozwiązania decydują się producenci? Przyjrzymy się bliżej tym technologiom wykorzystywanym w zegarkach!

 
 

Rodzaje podświetlenia w zegarkach

W obecnych czasach możliwość podświetlenia tarczy zegarka lub jej elementów stanowi podstawę wyposażenia w przypadku większości modeli. Stosowane oświetlenie może się różnić w zależności od tego, która marka zdecydowała się na jaki rodzaj. Coraz częściej różnego rodzaju podświetlenia nie są już tylko wykorzystywane w stricte elektronicznych i sportowych modelach. Również producenci marek premium i eleganckich zegarków chętniej decydują się na którąś z dostępnych technologii.

Podświetlenie czy to samej tarczy, czy jej poszczególnych elementów jest kwestią kluczową. Praktyczność tej funkcji zależy od tego, do czego będziesz jej potrzebował. Jeśli zależy Ci na delikatnym oświetleniu wskazówek, by móc sprawdzić konkretną godzinę w ciemnym pomieszczeniu - postaw na ekskluzywne zegarki Epos i Schaumburg oraz klasyczne Festina i Seiko. Z kolei, jeśli będziesz z zegarka korzystał w ciężkich warunkach pogodowych, wybierz markę Ball, Traser, czy Balticus.

Schaumburg podświetlenie w zegarkach
 

Wśród głównych rodzajów podświetlenia warto wymienić: pokrycie wskazówek oraz indeksów powłoką fluorescencyjną Neobrite, stosowane w zegarkach Timex podświetlenie Indiglo, masę Super-LumiNovą, po którą chętnie sięgają marki z wyższej półki, jak np. Frederique Constans, oraz innowacyjną metodę rozświetlenia tarczy za pomocą szklanych pałeczek trytowych.

 

Powłoka fluorescencyjna Neobrite

Jedną z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych form podświetlenia stosowanych w zegarkach jest Neobrite. To specjalna fosforyzująca powłoka, którą pokrywa się wskazówki i indeksy. Powłoka pochłania i gromadzi zarówno sztuczne, jak i słoneczne światło - zależy to od warunków, w jakich znajduje się zegarek. Następnie skumulowana energia jest oddawana na zewnątrz, a my widzimy ją jako świecące się w ciemnościach oznaczenia. Intensywność oraz czas podświetlenia Neobrite zależy od ilości dostarczonego wcześniej światła masie fluorescencyjnej. Dlatego tak ważne jest, by nie zasłaniać tarczy zegarka, kiedy wiadomo, że będzie ono później potrzebne. Neobrite chętnie jest wykorzystywana przez takie marki jak np.: Bulovę, Casio, Festinę, Orient, czy Pierre Ricaud.

 
Marka Orient Star podświetlenie Neobrite
 

Innowacyjne podświetlenie Lumibrite

Innym ze sposobów podświetlenia tarczy w zegarkach jest technologia Lumibrite, którą marki stosują od 1995 roku. To jeden z dwóch rodzajów masy luminescencyjnej, czyli specjalnego pigmentu pochłaniającego światło. Przy wytwarzaniu Lumibrite stosuje się wyłącznie chemiczne pierwiastki, których bazą są glinian strontu, Europ oraz Dysproz. Główną zaletą jest to, że tak powstały materiał nie jest ani toksyczny, ani radioaktywny oraz nie szkodzi środowisku naturalnemu. Podświetlenie w technologii Lumibrite najczęściej można znaleźć wśród produktów sygnowanych logiem japońskich manufaktur, takich jak Seiko czy Citizen. Zegarki z Lumibrite są w 100% bezpieczne dla ich użytkowników.

Citizen podświetlenie Lumibrite
 

Super-LumiNova® - nowy wymiar podświetlenia

Drugą z kolei powłoką luminescencyjną jest Super-LumiNova®, która jest coraz chętniej wybierana przez droższe marki ze względu na swoje właściwości. Znajdziesz ją m.in. w Certinie, Tissocie, Zeppelinach, czy Yemach. Podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianego Lumibrite, tak i w Super-LumiNovie® do produkcji wykorzystuje się glinian strontu, który jest nietoksyczny i nieradioaktywny. Podświetlenie to gwarantuje aż do dziesięciu razy intensywniejsze światło niż pozostałe technologie. Jego natężenie w fazie początkowej może wynosić aż 10 000 nano kandeli (kandela, w układzie SI oznaczana jako cd - jednostka światła). Poszukujesz czegoś o mocniejszej sile świecenia? Wybierz zegarek z najnowszą Super-LumiNovą® Grade X1, która wykazuje wzrost wydajności nawet o 60% po dwóch godzinach w porównaniu do standardowej wersji. Rodzaj ten stosuje m.in. marka Balticus, a znajdziesz ją w kolekcji zegarków Żabnica.

 
Marka Balticus Żabnica podświetlenie Super-LumiNova
 

Indiglo – intensywne i długotrwałe podświetlenie bez konieczności naświetlania

Innowacyjna technologia Indiglo została opracowana przez markę Timex i jest jej znakiem rozpoznawczym od ponad 30 lat. Dzisiaj ponad 70% zegarków tej firmy korzysta z tej technologii. Jest to odmienny sposób na podświetlenie tarczy i znajdujących się na niej funkcji niż stosowanie znanych fosforyzujących pigmentów. Innowacja Indiglo opiera się na wysokim napięciu i energii elektrycznej. Pobierane jest ono z baterii zegarka, a dostarczana energia pobudza atomy fosforu. Następnie te atomy wytwarzają znane wszystkim użytkownikom charakterystyczne światło o przyjemnej dla oka, niebieskozielonej barwie. Kolor ten to zasługa warstwowego układu opatentowanego przez Timex. Jeśli chcesz skorzystać z podświetlenia, wystarczy jedynie wcisnąć na krótką chwilę koronkę. Włączenie trybu nocnego wymaga przytrzymania jej przez ok. 4 sekundy. Indiglo nie wyblaknie jak pozostałe powłoki. W momencie, kiedy światło będzie miało mniejszą moc niż na początku, to sygnał, że koniecznie należy wymienić baterię w zegarku.

 
Marka Timex podświetlenie Indiglo
 

Podświetlenie trytowe H3 – imponująca innowacja

Jednym z najbardziej innowacyjnych i niezawodnych rozwiązań w kwestii podświetlenia tarcz zegarków jest wykorzystanie trytu. Szczególnie chętnie wykorzystywany jest przez marki, których produkty dedykowane są survivalowcom i osobom poszukującym wręcz niezniszczalnego zegarka o zaawansowanym technologicznie wyposażeniu. Znajdziesz go m.in. w zegarkach Traser jako trigalight®, w Luminoxach - znany jako technologia LLT, czy w modelach Balla i Vostok Europe. Tryt jest nietrwałym izotopem wodoru o wzorze chemicznym H3. W jego produkcji specjalizuje się szwajcarska firma MB-Microtec. Cały proces zachodzi w miniaturowych szklanych rurkach, które od wewnątrz pokrywane są luminoforem i wypełniane wspomnianym gazem. W środku pałeczek zachodzi reakcja chemiczna, w której trakcie tryt rozpada się, uwalniając jednocześnie energię świetlną. Czas rozpadu wynosi ok. 12 lat, a cały system potrafi świecić nieprzerwanie nawet do 25 lat. Jego zaletą jest to, że nie trzeba zegarka ładować, a siła jego podświetlenia jest do 100 razy mocniejsza niż w przypadku powłok fluorescencyjnych czy luminescencyjnych. Jego długa żywotność i siła oświetlenia sprawiają, że ten rodzaj podświetlenia sprawdzi się tam, gdzie światło już nie dociera, a poradzić sobie może jedynie profesjonalny i nowoczesny sprzęt.

 
Marka Luminox podświetlenie trytem LLT
 

Zegarki z podświetleniem - odkryj nowe technologie

Podświetlenie w zegarku to jedna ważniejszych funkcji. Powinno w mniejszym lub większym stopniu decydować o zakupie danego modelu. Szukasz mocnego światła na wyprawy survivalowe, a może potrzebujesz subtelnego zaznaczenia wskazówek i indeksów w trakcie seansów filmowych, czy w ciemniejszych pomieszczeniach? Wybierz taką markę i taki zegarek, który będzie odpowiadał twoim potrzebom. Odkryj już teraz szeroką ofertę zegarków z różnymi rodzajami podświetlenia, które zagwarantują doskonałą czytelność!

 

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.