Zegarmistrz - rzemieślniczy kunszt i precyzja w działaniu

Rozmaitości

Zegarmistrz - rzemieślniczy kunszt i precyzja w działaniu

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

18 listopada 2021

Przyjrzyjmy się bliżej profesji, bez której nasz sklep nie mógłby się obejść, a o której na rynku robi się coraz ciszej. W dobie automatyzacji i nowoczesnych technologii warto przypomnieć sobie, na czym polega kunsztowny zawód zegarmistrza.

 

Kto to jest zegarmistrz i czym się zajmuje?

W skrócie - zegarmistrz to osoba, która zajmuje się naprawianiem zegarów i zegarków oraz ich produkcją. Zegarmistrzostwo jest dziedziną rzemiosła, co oznacza, że zegarmistrz, przynajmniej jeszcze jakiś czas temu, aby potwierdzić swoje kwalifikacje do wykonywania zawodu, musiał zdać egzamin czeladniczy. Dzieli się on na część praktyczną oraz teoretyczną - obie weryfikują, czy wiedza kandydata jest wystarczająca, by mógł świadczyć usługi zegarmistrzowskie. Zdanie egzaminu jest w Polsce nadal możliwe, ale podchodzi do niego wiele osób, co ma duży związek z zamknięciem szkół kierunkowych.

 

Zegarmistrz

 

Profesja zegarmistrzowska jest na tyle złożona, że przydatne okazują się informacje z zakresu co najmniej kilku dziedzin, np. metalurgii, ślusarstwa, elektroniki czy stolarstwa. Zegarmistrz musi także potrafić obsługiwać różne maszyny i urządzenia przeznaczone do specyficznych, bardzo zawężonych czynności.

 

Jak zostać zegarmistrzem?

Upadek rzemiosła w formie, jaką znaliśmy jeszcze do niedawna, to fakt. Zmniejszająca się liczba zakładów czy zamykanie szkół zawodowych kształcących w tym kierunku (ostatnie funkcjonowały na początku XXI wieku) są tego najlepszym dowodem. Wolny rynek nie potrzebuje egzaminu, żeby zweryfikować, czy uda Ci się zarobić pieniądze. Jeśli jesteś dobry, będziesz miał wzięcie. Korzystają z tego domorośli „zegarmistrzowie” zwani „bateryjkarzami”, których wiedza na temat zegarków pozostawia wiele do życzenia. Są jeszcze nieliczni pracownicy autoryzowanych serwisów zegarków, którzy znają się na rzeczy, a także majstrowie z prawdziwego zdarzenia i nieliczna grupa młodych zegarmistrzów, stawiających pierwsze kroki w zawodzie.

 

Zegarmistrz

 

Jednym ze sposobów na zgłębienie tajników tej rzemieślniczej wiedzy jest znalezienie mistrza, który zechce wziąć nas pod swoje skrzydła, na co szanse są niewielkie i mają je raczej osoby spokrewnione, które przejmą rodzinny biznes. Możliwa jest także nauka bazująca na dobrodziejstwach internetu oraz kursy tematyczne, zarówno online, jak i hybrydowe czy stacjonarne. Przeprowadza je między innymi British Horological Institute. Dla zdeterminowanych, tych, którzy chcą posiąść rzemiosło bezpośrednio od wykwalifikowanych specjalistów, pozostaje jeszcze opcja zagranicznych szkół zegarmistrzowskich, np. niemieckiej Glashütte Watchmaking School.

Istnieje jeszcze jeden sposób - zegarmistrzostwo serwisowe. W tym przypadku wiedzę zdobywa się na kursach organizowanych przez marki, których ukończenie potwierdzone jest certyfikatem. Taka ścieżka kariery umożliwia poznanie konkretnych grup produktów i związaną z nimi profesjonalną pracę.

 

Zegarmistrz

 

Czy u zegarmistrza można sprzedać zegarek?

To pytanie często pojawia się w związku z rozmowami o zawodzie zegarmistrza. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Niektórzy zegarmistrzowie skupują zegarki, o czym można przeczytać na szyldzie ich zakładów bądź stronach internetowych, inni mogą zwyczajnie nie być zainteresowani modelem, który chcesz spieniężyć. Jednak tym, na co możesz liczyć prawie zawsze, jest pomoc w wycenie czasomierza, któremu chcesz dać drugie życie. Na podstawie swojej specjalistycznej wiedzy rzemieślnik jest w stanie określić stan i atuty, a tym samym wartość zegarka.

 

Zegarmistrz Zegarowni do Twoich usług

Warto wspomnieć, że Zegarownia zatrudnia swojego zegarmistrza, który w razie potrzeby udziela pomocy naszym klientom i dokonuje przeglądu zegarków. Jest on certyfikowanym serwisantem szwajcarskich marek, który posiada na swoim koncie certyfikaty ukończenia ich kursów zegarmistrzowskich. Zegarmistrz w Warszawie - specjalista Zegarowni do usług naszych klientów!

 

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.