Styl Bauhaus – czy można go znaleźć w zegarkach?

Porady

Styl Bauhaus – czy można go znaleźć w zegarkach?

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

02 marca 2022

Piękno ukryte w prostocie, sztuka tworzona z pasji i artyzm, który oprócz estetyzmu ma za zadanie spełniać również funkcję czysto praktyczną. Właśnie tak w krótki sposób można zdefiniować styl bauhaus, który coraz częściej jest poszukiwany w różnego typu zegarkach. Czym się charakteryzuje i w jakich markach jest najlepiej widoczny? Sprawdź już teraz!

 

„Forma podąża za funkcją”, czyli narodziny rzemieślniczego stylu bauhaus

Rzemiosło, rzemiosło i jeszcze raz rzemiosło w służbie aktu twórczego. Właśnie taki cel przyświecał międzynarodowego stylowi bauhaus – sztuce użytkowej, której początków upatruje się na początku XX wieku wraz z końcem I wojny światowej i trudną sytuacją gospodarczą Niemiec. Wszystko, co było produkowane miało być tanie, proste w formie i w designie odpowiadającym każdemu.

Ruch narodził się w 1919 roku w Weimarze, a jego twórcą był światowej sławy architekt Walter Gropius, a zarazem jeden z głównych przedstawicieli bauhausu. Rozpowszechnił styl nie tylko w rodzimych Niemczech. Powołanie jednej z najbardziej znanych renomowanych i modernistycznych szkół sztuk pięknych i rzemiosła, przyczyniło się do rozpowszechnienia nowatorskiego i praktycznego spojrzenia na zwykłe przedmioty codziennego użytku od strony artyzmu, sztuki i rzemiosła.

Celem bauhausu nie jest konkretny styl, system, dogmat czy kanon, nie jest nim żadna recepta i żadna moda! Jest żywy, dopóki nie trzyma się kurczowo formy, lecz dopóki za zmienną formą sam szuka życiowego fluidu!

Walter Gropius
 
Styl bauhaus sztuka zegarki
 

Z filozofii niemieckiej szkoły awangardowej i idei czerpali najznamienitsi twórcy, rzeźbiarze, architekci i projektanci. W myśl zasady „forma podąża za funkcją” podporządkowywali swoje artystyczne działania i koncepcje. Każda stworzona rzecz, wykonany przedmiot miał być jak najbardziej czytelny, prosty i praktyczny. Finezyjność i użyteczność form zawsze powinny być na pierwszym miejscu, by były spójne i tworzyły jednorodną całość.

Właśnie takie podejście ruchu bauhaus do zwykłych przedmiotów stało się prawdziwą rewolucją. Ten wręcz ascetyczny design zestawiony z wydajnością z łatwością można odnaleźć w wielu architektonicznych projektach budynków, które powstawały w tamtym okresie. Jednak hasła tej koncepcji mocno odznaczyły się również w świecie wykwalifikowanego zegarmistrzostwa. W jaki sposób? Gdzie?

 

Bauhaus a zegarki – kunszt zegarmistrzowski i praktycyzm formy

Przełom XX i XXI wieku. Wtedy nastąpiła prawdziwa rewolucja w projektowaniu zegarków, łączących sztukę, rzemiosło i tradycję. Proste i użytkowe formy, klasyczne linie, stonowane kolory, praktyczność, a przede wszystkim silne nawiązania do niemieckiej tradycji i nowoczesnych kształtów odnaleźć można w takich markach jak np. Junghans, Junkers, Bauhaus, Zeppelin czy Iron Annie.

 

Zegarek męski Bauhaus w stylu bauhaus

 

Każdy projekt tych zegarków został niezwykle starannie przemyślany w taki sposób, by charakterem precyzyjnie określały założenia niemieckiej filozofii bauhaus i jego twórcy. Poniżej znajdziesz kilka przykładów zegarków, których design niewiele różni się od XX-wiecznych zasad projektowania przedmiotów.

 

Junghans Meister MEGA – czytelność zagwarantowana prostą formą

W zegarku męskim Junghans Meister MEGA Kleine Sekunde Radio Controlled 058/4901.00 i jego designie z łatwością można zauważyć idee nurtu bauhaus – minimalistyczną formę o vintage’owym designie dopełniono praktycznym wyposażeniem. Symetria i smukłe linie to zasługa klasycznego projektu, a jednolita kolorystyka nadaje całości eleganckiego akcentu. Model charakteryzuje się jednocześnie casualową i biznesową stylistyką. Wyrafinowany i subtelny design zaskoczą niejednego mężczyznę. Granatową tarczę osadzono w tradycyjnej srebrnej kopercie ze stali szlachetnej. Wygodę noszenia zapewnia granatowy pasek z jednolitymi przeszyciami wykonany z naturalnej skóry. Z kolei elegancki, lecz niezwykle prosty charakter podkreślają delikatne srebrne wskazówki i indeksy, które całej formie nadają niezwykłej lekkości.

 

Zegarek męski Junghans Meister MEGA Kleine Sekunde Radio Controlled

 

Dodatkowymi zaletami jest precyzyjny mechanizm sterowany radiowo kalibru J101.66 z komplikacją datownika dni miesiąca i kontrolą wskazówki za pomocą ITC (Intelligent Time Correction). Takie rozwiązanie to dodatkowy komfort. nie wymaga od użytkownika ręcznego korygowania godziny, a oprócz tego zegarek odmierza sekundy w półsekundowych taktach.

 

Garniturowy sznyt Junkers na 100-lecie Bauhausu

Jeśli marzysz o posiadaniu w swojej kolekcji dopracowanego i luksusowego zegarka, to z pewnością zainteresuje cię kolejna propozycja w stylu bauhausmęski model Junkers 100 Years Bauhaus 9.09.01.04. Elegancki, prosty o ponadczasowym wzornictwie, który zachwyca garniturowym szykiem perfekcyjnie dopasowanym do każdego formalnego ubioru i biznesowego dress code’u. Od razu rzuca się w oczy kunsztowne wykończenie każdego detalu. Minimalistyczną srebrną tarczę ozdabiają jedynie delikatnie zaznaczone proste indeksy i cienkie wskazówki. Stonowaną formę uzyskano przez połączenie czarnego paska uszytego ze skóry i okrągłą srebrną kopertą ze stali szlachetnej. We wnętrzu obudowy umieszczono sprawdzony mechanizm kwarcowy z funkcją małej sekundy, której sub-tarczę umieszczono w dolnej części cyferblatu. Zagwarantuje on dobry chód i precyzję w odmierzaniu czasu.

 

Zegarek męski Junkers 100 Years Bauhaus

 

Zeppelin Flatline – lotniczy styl w wydaniu bauhaus

Ostatnią propozycją dla osób gustujących w projektach bauhausu i niemieckiej sztuce użytkowej jest męski zegarek Zeppelin Flatline Automatik 7366-5. Jego wygląd z pewnością docenią osoby, które uwielbiają w sztuce nowatorskie rozwiązania, a także nawiązania do stylu lotniczego i vintage – brązowego paska i beżowej tarczy potęgującej ten wizualny efekt. Funkcjonalna forma i stonowana kolorystyka ułatwią użytkownikowi nie tylko odczytanie aktualnej godziny, ale również pozwolą na szybkie i sprawne skorzystanie z dodatkowych funkcji m.in. wskaźnika rezerwy chodu, czasu 24-godzinnego i datownika dni miesiąca. Praktyczne rozwiązania, jak np. liniowe indeksy, wykorzystanie szkła mineralnego, czy zastosowanie przyjemnej w dotyku skóry, sprawdzą się w każdej chwili, nawet podczas lotów. Zegarek Zeppelin idealne uzupełnią outfit zarówno ten, w którym wykonuje się codzienne obowiązki, jak i elegancki strój zakładany do pracy, czy na spotkania biznesowe.

 

Zegarek męski Zeppelin Flatline Automatik

 

Postaw na nowatorstwo i praktyczność zegarków w stylu bauhaus

Pasjonuje cię prostota i funkcjonalność przedmiotów? Od zegarka często wymagasz, by był czytelny w odbiorze i minimalistyczny? Koniecznie wybierz jeden z zegarków w stylu bauhaus. Poznaj bogatą ofertę niemieckich marek zegarmistrzowskich, które swoje produkty tworzą właśnie w myśl tej XX-wiecznej architektonicznej filozofii. Wybierz pasujący do Ciebie model i ciesz się niezwykłym, rzemiosłem i zamiłowaniem do nowatorskiej sztuki oraz tradycji.

 

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.