Czym różnią się rodzaje mechanizmów w zegarkach? Porównanie: Ronda, ETA, Miyota

Porady

Czym różnią się rodzaje mechanizmów w zegarkach? Porównanie: Ronda, ETA, Miyota

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

10 grudnia 2018

Dużo pisaliśmy już o tym, że mechanizmy kwarcowe nie znaczy gorsze, pisaliśy także o mechanizmach automatycznych i ich zasady funkcjonowania oraz zastanawialiśmy się, czy warto wybrać mechanizmach z ręcznym naciągiem. Najwyższy czas przeanalizować ich poszczególne systemy. Przedstawiamy informacje o mechanizmach Ronda, ETA oraz Miyota.

Mechanizm Ronda – szwajcarski mechanizm kwarcowy w zegarku

Krótko mówiąc, jest to kwarcowy mechanizm szwajcarskiej produkcji. Swoje istnienie marka Ronda zawdzięcza Williamowi Mossetowi, który założył tuż po wojnie niewielkie przedsiębiorstwo, zajmujące się produkcją poszczególnych części do napędów zegarkowych innych producentów. Wystarczył jednak niedługi czas, by Ronda rozpoczęła produkcję własnych mechanizmów, co było początkiem do stania się jednym z najpopularniejszych ich twórców. W latach siedemdziesiątych, podczas rewolucji kwarcowej, Ronda z producenta napędów z automatycznym naciągiem przeistoczył się w jednego z najważniejszych wytwórców kwarcowych mechanizmów.

W sklepie Zegarownia znaleźć można liczne zegarki, napędzane tym rodzajem mechanizmu. Przykładem będzie marka Zeppelin i jej seria zegarków męskich Zeppelin 100 Jahre Chronograph, posiadająca system Ronda kalibru 5130.D z pięcioma kamieniami, cechujący się posiadaniem trzech subtarcz – wskaźnika czasu podwójnego, chronografem, trzydziestominutowym i sześćdziesięciosekundowym oraz datownikiem na godzinie czwartej. Jest to system trójwskazówkowy, w odróżnieniu od niektórych modeli posiadających dodatkowy sekundnik na innym oku zegarka.

Innym modelem będzie Atlantic Seaway, zawierający mechanizm Ronda 6004.B posiadający 6 kamieni, z czego pięć zostało platerowanych złotem. Jego cechy charakterystyczne to przede wszystkim podwójne okienko datownika dni miesiąca (osobno wyświetlające dziesiątki i jedności) a także sześćdziesięciosekundowy chronograf na godzinie szóstej.

Mechanizm ETA – wszechstronność ze Szwajcarii

ETA to drugi ze szwajcarskich i popularnych napędów, jednak w przeciwieństwie do Rondy nie ograniczające się do kwarców, ale rozszerzających swoją ofertę o mechanizmy z ręcznym i automatycznym naciągiem. Co oznacza skrót ETA? Pochodzi od nazwy Eterna, producenta zegarków. ETA wyodrębniła się z tego przedsiębiorstwa w 1932 roku jako osobna marka, jednak wciąż należąca do tego samego właściciela – Theodore'a Schilda. Obie dołączyły do koncernu Ebauches, zrzeszającego producentów surowych mechanizmów do zegarków, natomiast na początku lat osiemdziesiątych cały koncern zlał się w firmę ETA. Bogata tradycja i ogromne doświadczenie przedstawicieli licznych marek skupionych wokół ETA pozwoliło na produkcję zróżnicowanych systemów.

Jednym z przykładów zegarków wyposażonych w ETA posłużyć może klasyczny model zegarka Aviator Douglas, wyposażony w mechanizm automatyczny ETA Mecaline 2824-2, który ma 25 kamieni. Dysponuje także okienkiem datownika po prawej stronie, zaś jedną z technicznych jego zalet jest korektor chodu i system regulacji częstotliwości ETACHRON, zabezpieczający przed zmianą częstotliwości chodu.

Innym zegarkiem, tym razem wyposażonym w mechanizm z ręcznym naciągiem ETA jest model Atlantic Worldmaster Lusso, napędzany dzięki systemowi ETA Mecaline 6497-1. Ten mechanizm posiada 17 kamieni łożyskujących, a jego wygląd wyróżnia znajdujący się na godzinie szóstej sekundnik. Warto zaznaczyć, że w tym modelu zegarka został on specjalnie zmodyfikowany poprzez usunięcie powłoki, co pozwala na oglądanie pracy balansu.

Mechanizm ETA

Mechanizm Miyota – japońska trwałość i precyzja

Miyota to japońska marka produkująca mechanizmy do zegarków, która powstała w 1980 roku jako część koncernu Citizen. Od tamtej pory właściwie zdominowała rynek japońskich zegarków i systemów napędowych, dzieląc się nim jedynie z Citizenem i Seiko, ale na tym nie poprzestała. Wśród użytkowników Miyoty zbierają same pozytywne opinie – głównie za sprawą, co oczywiste, wysokiej precyzji, ale także niezwykłej trwałości. Ich powodzenie daje świadectwo ich wysokiej jakości - mechanizmy te pojawiają się także w zegarkach innych producentów.

Mechanizmy Miyota pojawiają się nie tylko w zegarkach Citizen. Jednym z przykładów jest amerykańska marka Invicta, której model Invicta ProDiver Automatic zyskał ogromną popularność ze względu na swój charakter zegarka dla nurków a także właśnie dzięki precyzyjnemu napędowi Miyota 8215 – automatycznemu systemowi, który pozwala aż a 40 godzin pracy, wyposażonemu w 21 kamieni. Kwarcowym wariantem mechanizmu Miyota będzie system o kalibrze OS10, znajdujący się w zegarku Laco Flieger C Trier. Cechują go trzy oka chronografu, a także datownik na godzinie trzeciej.

Mechanizm Miyota

Jaki mechanizm zegarka wybrać?

Wszystkie powyższe marki cechują się podobną precyzją, zależną także od rodzaju skomplikowania mechanizmu i dodatkowych funkcji, jakie posiadają. Wśród miłośników zegarków i samych zegarmistrzów istnieją przekonania, że to właśnie ETA jest najwydajniejsza i najbardziej dokładna, jednak w porównaniu z nią Miyota cechuje się wyższą trwałością – często pojawiają się opinie, że nawet zalanie nie jest jej straszne – wystarczy jedynie solidne wysuszenie i wymiana baterii, by nadal funkcjonowała bezproblemowo. Tymczasem obie marki są jednak bardzo drogie – wśród nich Ronda reprezentuje niższy pułap cenowy – inne marki wykorzystują jedynie ciężką stal, natomiast Ronda skupia się na lekkości swoich produktów.

Trudno więc zdecydować, który mechanizm jest najlepszy – nawet wśród jednej marki zdarzają się bowiem konkurencyjne systemy, przez co część Rond będą dokładniejszych niż niektóre Miyoty. Podczas selekcji istotny będzie też rodzaj napędu – automatyczny, kwarcowy czy mechanizm z ręcznym naciągiem. Warto więc samemu dokonać testów i wybierając poszczególne modele zegarków wyposażonych w różne mechanizmy, także posiadające to samo logo, zdecydować, który jest najodpowiedniejszy i najlepiej pasuje jego użytkownikowi.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.