Czym różnią się zegarki szwajcarskie od japońskich?

Porady

Czym różnią się zegarki szwajcarskie od japońskich?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

28 stycznia 2022

W świecie zegarków toczy się nieustanna wojna. Jest to konflikt między zwolennikami zegarków szwajcarskich (co wydaje się oczywiste) oraz fanami japońskich technologii (co takie oczywiste już nie jest). Czy mają powód do starcia? Czy różnica między zegarkami japońskimi a szwajcarskimi jest rzeczywiście tak duża?

 

Zegarki szwajcarskie zna chyba każdy, każdy też zna powiedzenie, że coś „pracuje jak w szwajcarskim zegarku”, co oznaczać ma pracę doskonałą, niezakłóconą i niebywale dokładną. I jest to zwykle prawda – modele pochodzące ze Szwajcarii bardzo często cechują się tą legendarną już precyzją. Wielu jednak wierzy, że za charakterystycznymi opiniami stoją wyłącznie tradycja i sentyment, a tak naprawdę japońskie zegarki nie tylko dorównują, lecz także przewyższają te pochodzące z kraju Alp i czekolady. Gdzie leży prawda?

 

Mechanizmy w zegarkach – japońskie czy szwajcarskie?

Elementem, który najbardziej wpływa na jakość zegarka, jest oczywiście jego wnętrze, czyli mechanizm - automatyczny czy kwarcowy. Wielu osobom wydaje się, że to szwajcarskie mechanizmy ETA są najwyższej jakości – ich wydajność oraz dokładność, a także niski poziom awaryjności są powszechnie znanym faktem. Wydaje się, że na tym polu trudno powiedzieć cokolwiek nowego.

 

Zegarek męski Roamer Superior II Chrono 510818-45-54-08

 

Tymczasem japońskie mechanizmy Miyota pokazują, że pojawiło się spore zagrożenie dla systemów napędowych ETA. Otóż marka Miyota, stosowana w takich zegarkach jak choćby niezwykle popularne Q&Q czy zaawansowane zegarki Citizen (które w dużej mierze korzystają także z autorskich mechanizmów. Ponadto wiele osób uważa także, że zegarki wyposażone w mechanizm Miyota są dużo trwalsze od modeli z innymi rodzajami systemów – świadczą o tym choćby opinie właścicieli zegarków, których czasomierz uległ zalaniu. W przypadku produktów napędzanych mechanizmem Miyota po wysuszeniu i wymianie baterii model mógł nadal sprawnie funkcjonować. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj o różnicach mechanizmów ETA, Ronda i Miyota.

 

Zegarek męski Citizen Radio Controlled Super Titanium Eco-Drive CB0190-84L

 

Styl zegarków szwajcarskich a zegarki japońskie

Nie bez znaczenia jest również styl poszczególnych marek zegarków. Według powszechnych opinii szwajcarskie marki kojarzą się tylko z zegarkami eleganckimi,nierzadko utrzymanymi w stylistyce vintage, natomiast japońskie są ukierunkowane bardziej na sportowy wygląd. Czy to prawda? Nic bardziej mylnego! Japońskie zegarki także wyróżniają się niebagatelnymi, eleganckimi wzorami – warto spojrzeć choćby na zegarki Citizen, które wśród marek japońskich uchodzą za najbardziej prestiżowe, czy luksusowy zegarek Seiko, w tym serię Seiko Presage.

 

Zegarek męski Seiko Presage Enamel Automatic SPB047J1

 

Tymczasem szwajcarskie zegarki, poza kolekcjami niebywale stylowymi i eleganckimi, takimi jak Atlantic Worldmaster czy Ball Trainmaster, oferują także zegarki nastawione na sportowe nawiązania. Przykładem może być kolekcja Roamer Rockshell Mark III czy Aviator Mig-35.

 

Zegarek męski Aviator MIG-35 M-2-19-0-135-6

 

Czy są różnice między szwajcarskimi i japońskimi zegarkami?

Różnice między jednymi i drugimi istnieją, jednak są to niuanse, które dostrzeże jedynie wprawne oko. Jakość jednych i drugich jest porównywalna – modele z obu krajów wyróżnia niezwykła dokładność oraz precyzja wykonania, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako zegarki eleganckie, dopasowane do garniturów, jak również jako zegarki sportowe. Przez dominację kultury europejskiej i wzorców z naszego kręgu kulturowego, japońscy producenci zegarków dostosowali się do trendów zachodnich - z tego powodu niektóre serie są niemal nie do odróżnienia. Jednak to charakterystyczne łagodne wykończenie i pewnego rodzaju lekkość sprawiają, że prawdziwi miłośnicy zegarków będą potrafili rozpoznać drobne elementy budowy zegarka na tyle, by określić ich rodowód, nie znając samej marki.

 

Zegarki japońskie i szwajcarskie

 

Japoński, czy szwajcarski - który lepszy?

Jeśli szukasz zegarka, który będzie niezawodny w każdych warunkach, doskonale dopasuje się do każdego stroju i uwydatni Twój indywidualizm, wybierz spośród setek dostępnych modeli i serii. Znajdź już teraz najlepszy dla Ciebie zegarek!


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.