Niepowtarzalny, unikatowy, limitowany... Dlaczego warto wybierać zegarki limitowane?

Rozmaitości

Niepowtarzalny, unikatowy, limitowany... Dlaczego warto wybierać zegarki limitowane?

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

24 maja 2023

Rynek zegarmistrzowski jest prężnie rozwijającą się branżą oferującą modele praktycznie dla każdego i wszystkich. Oczywiście nie jest to coś złego, ponieważ każdy z nas ma różne gusta, każdemu coś innego się podoba i ma odmienne preferencje. Jednak ta powszechna dostępność sprawia, że coś, co było unikalne do tej pory, po pewnym czasie już takie nie jest, jak się na początku wydawało. Coraz częściej wiele osób poszukuje czegoś, co pozwoli im się wyróżnić spośród tłumu. Dlatego też, aby zagwarantować użytkownikom tę oryginalność, wielu producentów decyduje się na wypuszczenie specjalnych edycji limitowanych, bezpośrednio kierowanych do wąskiej grupy kolekcjonerów i miłośników zegarmistrzostwa.

 
 

Limitowany zegarek U-Boat Roma Bronze Limited Edition

U-Boat Roma Bronze Diamond
 

Co to są limitowane zegarki?

Czym są właściwie zegarki limitowane? Są to jedyne w swoim rodzaju modele zasługujące na uwagę każdego fascynata sztuki zegarmistrzowskiej. Należą one do ściśle określonej grupy elitarnych luksusowych zegarków, które są projektowane i produkowane wyłącznie z inicjatywy konkretnej marki zegarkowej.

Dodatkowo zegarki limitowane są produkowane wyłącznie na specjalne okazje, związane m.in. z:

  • różnorakimi jubileuszami marek zegarmistrzowskich upamiętniające m.in. okrągłe rocznice powstania historycznych manufaktur czy zapoczątkowanie kultowych kolekcji;
  • podjęciem ciekawych współprac np. ze sławnymi osobami, światowymi brandami czy organizacjami non-profit;
  • ważnymi wydarzeniami sportowymi, kulturalnymi, artystycznymi;
  • wyjątkowymi wydarzeniami i odkryciami, które były przełomowe dla historii, nie tylko zegarmistrzostwa;
  • historią danego państwa.
 

Limitowany zegarek Geležinis Vilkas Automatic Limited Edition

Vostok Europe Geležinis Vilkas Automatic Limited Edition NH72-592A706B
 

Ściśle limitowane serie zegarków od uznanych manufaktur często zyskują dużą wartość kolekcjonerską, a przez to są niezwykle atrakcyjne dla wąskiego grona klientów premium. Nie tylko wyznaczają status społeczny właściciela, ale również podnoszą jego prestiż. Tego rodzaju modele wyróżniają się niepowtarzalnymi cechami związanymi zarówno z wyglądem o tematycznej stylistyce, zastosowanymi mechanizmami i funkcjami, jak i ciekawym i nieszablonowym pomysłem.

 

Numer limitacji – cecha zegarków limitowanych

Okazjonalne zegarki należące do limitowanej serii, jak sama nazwa na to wskazuje, powstają w przewidzianej ścisłej ilości danego modelu, który jest wypuszczany na rynek w ograniczonym nakładzie. Te unikatowe egzemplarze są opatrzone specjalnym numerem limitacji grawerowanym na kopercie lub, jak w większości przypadków, na deklu np. 03/150.

 

Dekiel z numerem limitacji w zegarku limitowanym Venezianico Qatar Limited Edition

Venezianico Nereide GMT Qatar Limited Edition
 

Dodatkowo ich autentyczność potwierdza certyfikat limitacji dołączany do każdego, sygnowanego w ten sposób zegarka. Jednak prawdziwą gratką dla kolekcjonerów jest wartość wybitego numeru limitacji. Im niższy, tym jest bardziej pożądany, bardziej prestiżowy.

 

Specjalne grawerowanie w limitowanych zegarkach

Pierwszej klasy limitowane zegarki często wyróżniają się niebanalnymi detalami, wyrafinowanymi i rzadkimi zdobieniami, efektownymi kształtami, czy też tematycznym grawerem (ewentualnie specjalnym printem). Jednak to ten ostatni - grawer, często traktowany jest jako wizytówka marki i rozpoznawalny akcent tej konkretnej edycji, podkreślając jej wyjątkowy charakter. Umieszczany jest na stalowym deklu, a grafiką odbiega od standardowego oznakowania. Co ciekawe, w zegarkach marek premium grawery są wykonywane ręcznie, aby dodatkowo wzmocnić prestiżowy status limitacji.

 

Specjalny grawer na deklu w zegarku limitowanym Frederique Constant

Frederique Constant Rally Healey Small Second Limited Edition FC-345HGRS5B6
 

Kolekcjonerskie pudełka zegarków limitowanych

Limitowana seria to nie tylko sam zegarek, który wyróżnia się ściśle ograniczonym nakładem oraz wyrafinowanym, ciekawym i tematycznym designem. Jednym z ważniejszych elementów jest również pudełko, ale nie takie zwykłe i standardowe, jakie dołączane jest do regularnych kolekcji. Zegarek limitowany jest pakowany w specjalne kolekcjonerskie pudełko, które stylistyką nawiązuje do motywu konkretnej limitacji. Producenci dbają, aby nie tylko było starannie wykończone, ale również kunsztownie dekorowane i o jednolitej kolorystyce.

 

Kolekcjonerskie pudełko od zegarka limitowanego Błonie Cyberpunk

Błonie Cyberpunk 2077 Limited Edition
 

Tego rodzaju pudełka wykonywane są wyłącznie z samych materiałów premium, które nie są wykorzystywane przy codziennej masowej produkcji np. lakierowanego drewna czy zamszu. Niekiedy manufaktury umieszczają w nich też oryginalne modele jachtów, samochodów, które związane są z określoną tematyką. Kolekcjonerskie pudełka zegarków limitowanych są dodatkowo sygnowane m.in. imieniem i nazwiskiem osób, którym poświęcona jest seria. To wszystko podkreśla ekskluzywny styl i unikalność, na której zależy kolekcjonerom i miłośnikom zegarmistrzostwa.

 

Czy warto wybierać zegarki limitowane?

Zegarek od wieków był uznawany za dobro luksusowe, na które w dawnych czasach nie każdego było stać. Obecnie zegarki są dostępne na wyciągnięcie ręki. Dlatego jednym z powodów, dla którego warto wybrać limitowany zegarek jest, chociażby prestiż, jaki się wiąże z tym wyborem. Dodatkowo ze względu na niewielki nakład, bardzo mała liczba osób będzie w stanie je nabyć, a co za tym idzie, masz pewność, że na pewno wyróżnisz się z tłumu!

 

Zegarek limitowany Frederique Constant Manufacture Classics Worldtimer

Frederique Constant Classics Worldtimer Manufacture Limited Edition FC-718NWWM4H6
 

Zegarek limitowany - wyjątkowa oferta dla kolekcjonerów i nie tylko

Interesuje Cię niestandardowe zegarmistrzostwo? Chcesz zainwestować w zegarki limitowane? Albo może pragniesz postawić na zegarek, który będzie towarzyszył Tobie i następnym pokoleniom przez kolejne dziesięciolecia? Postaw na zegarek limitowany od luksusowych manufaktur! W naszym sklepie znajdziesz bogatą ofertę bestsellerów i doskonałych produktów pierwszej klasy. Sprawdź już dziś modele zaprojektowane specjalnie dla Ciebie!

Odkryj wyjątkowe limitowane zegarki premium!


Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.