Suunto Vertical - odkryj nowy wymiar zegarków sportowych z GPS [RECENZJA]

Suunto

Suunto Vertical - odkryj nowy wymiar zegarków sportowych z GPS [RECENZJA]

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

16 maja 2023

Tego jeszcze nie było! Jeśli na bieżąco śledzisz wszelkie pojawiające się nowinki technologiczne ze świata zegarków, to z pewnością nie uszła Twojej uwadze światowa premiera najnowszej serii Suunto Vertical. To niespotykana dotąd kolekcja zaawansowanych sportowych zegarków klasy premium. W ramach linii fiński producent po raz pierwszy w swojej historii prezentuje solarne zegarki outdoorowe, ładowane energią słoneczną! Zastanawiasz się, co użytkownikom oferuje najnowsza seria od Suunto? Chcesz wiedzieć, jak podczas sportowych wyzwań i na co dzień sprawdza się najnowszy solarny zegarek Suunto? Zapraszamy do przeczytania recenzji premierowego Suunto Vertical!

 

Recenzja Suunto Vertical – nowa generacja wytrzymałych zegarków dla sportowców

Suunto Vertical to nowa generacja zaawansowanych zegarków sportowych dla osób poszukujących wyzwań, w których żyłach płynie adrenalina, a słowo “nuda” jest im obce. W takim razie, na co osoby aktywne fizycznie i kochające outdoor powinny się przygotować, wybierać jeden z zegarków Vertical?

 

Zegarek sportowy Suunto Vertical i sporty outdoorowe

 

Przede wszystkim na:

 • nowatorskie udogodnienia i niespotykane do tej pory zastosowane innowacje
 • najwyższy standard wykonania,
 • niezawodną wytrzymałość, którą potwierdzają pozytywnie zdane rygorystyczne testy wojskowe wg normy Stanów Zjednoczonych i normy MIL-STD-810H;
 • jedną z najlepszych technologii solarnych,
 • bezkonkurencyjną precyzję działania i jedne z najdokładniejszych pomiarów lokalizacyjnych.

Kompaktowa budowa nowych zegarków Suunto Vertical

Na użytkownika Suunto Vertical czeka wiele innowacji i zaawansowanych technologii. Jednak zanim przejdę do działania poszczególnych funkcji, warto najpierw powiedzieć kilka słów o samej budowie zegarków Suunto Vertical. Kolekcja oferuje modele nie tylko w kilku wersjach kolorystycznych, ale również w dwóch wariantach – ze stalową kopertą (wersja standard) i obudową wykonaną z tytanu klasy 5 (wersja solarna, której działanie baterii wydłuża czas pracy aż o 30%).

 

Zegarek sportowy Suunto Vertical, tryb rowerowy

 

Seria Suunto Vertical, dzięki uniwersalnemu wyglądowi i lekkiej budowie idealnie dopasuje się zarówno do męskiego, jak i damskiego nadgarstka, zapewniając maksymalny komfort noszenia. Wygodniejsze korzystanie z funkcji to zasługa powiększonego wyświetlacza o przekątnej 1,4” i rozdzielczości 280 x 280 px.

 

Zaletą jest też prosta i intuicyjna obsługa zegarka poprzez dotykowy ekran i trzy płaskie przyciski z możliwością ich zablokowania i odblokowania w dowolnym momencie.

 

Ultrawytrzymała bateria nowych zegarków sportowych Suunto Vertical

Jedną z ważniejszych rzeczy, szczególnie w zegarkach sportowych outdoorowych, jest czas działania baterii. Chyba nikt by raczej nie chciał, żeby jego urządzenie, na którym miał zapisaną trasę powrotną, potrzebne mapy, a także wszystkie parametry treningowe, tak po prostu niespodziewanie padło w terenie.

 

Jazda na rowerze z zegarkiem sportowym Suunto Vertical

 

Tutaj naprzeciw sportowcom wychodzi ultrawytrzymała bateria w zegarkach Suunto Vertical. Jednym z bardziej praktycznych rozwiązań od fińskiej marki jest wyposażenie tych zaawansowanych urządzeń w baterię z 5 inteligentnymi trybami. W zależności od preferowanej aktywności użytkownik może sam wybrać i zdefiniować tryb pracy, który najbardziej mu odpowiada.

 • Performance (Osiągi) – tryb wysokiej wydajności z 4 systemami GPS i pomiarem dwuzakresowym. Rejestruje dane co sekundę i działa przy włączonych funkcjach: bluetooth, nadgarstkowym pomiarze tętna, mapie, wibracjach, opcji ekranu dotykowego z normalną jasnością. Czas pracy zegarka w tym trybie to około 60 godzin w standardowej wersji i 85 godzin w wersji solarnej.
 • Endurance (Wytrzymałość) – tryb normalny z 4 systemami GPS i śledzeniem jednopasmowym. Rejestruje dane co sekundę i działa przy włączonych funkcjach: bluetooth, nadgarstkowym pomiarze tętna, mapie i wibracjach. Czas pracy zegarka na jednym ładowaniu w tym trybie to 90 godzin pracy i odpowiednio w wersji solarnej 140 godzin.
 • Ultra – tryb standardowej dokładności GPS z 4 systemami GPS włączanymi i wyłączanymi przez 0,5 sekundy oraz jednopasmowym śledzeniem. Rejestruje dane co sekundę i działa przy włączonym bluetooth. Ma wyłączone funkcje: nadgarstkowego pomiaru tętna, mapy, wibracji i opcję dotykowego ekranu. Czas pracy zegarka na jednym naładowaniu starcza na 140 godzin. Zegarek w wersji solarnej działa odpowiednio dłużej, czyli przez 280 godzin.
 • Tour (Wycieczka) – tryb z rejestracją co 2 minuty i niską dokładnością GPS. Daje około 500 godzin pracy zegarka (30 dni przy zasilaniu energią słoneczną). Ma włączonym limit pracy wyświetlacza. Ma wyłączone funkcje: bluetooth, nadgarstkowego pomiaru tętna, mapy, wibracji i opcję dotykowego ekranu.
 • Custom (Niestandardowa) – użytkownik sam według swoich preferencji ustawia wszystkie parametry.

Zegarek sportowy Suunto Vertical i darmowe mapy offline

Marka Suunto jest pionierem w produkcji precyzyjnych i funkcjonalnych urządzeń nawigacyjnych, a Suunto Vertical nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Nowości, jakie spotkamy w nowych zegarkach Vertical to nie tylko wydłużony czas pracy baterii. Na uwagę zasługuje zarówno wysoka dokładność śledzenia, jak i darmowy dostęp do niezwykle szczegółowych outdoorowych map offline.

 

Mapy i trasa w zegarku sportowym Suunto Vertical

 

Darmowe mapy offline oferują:

 • możliwość zapisania map w pamięci i pobranie ich przez Wi-Fi,
 • nawigację po trasie i punktach POI,
 • śledzenie na bieżąco informacji o ukształtowaniu terenu,
 • warstwy map ze skalami ekranu na poziomach: 500 m >200 m >100 m >50 m >25 m
 • funkcję zoomu pomiędzy warstwami,/li>
 • 3 sposoby wyświetlania map: normalny, ciemny i wysoki kontrast;
 • planowanie tras w aplikacji Suunto App i dostęp do tzw. heatmaps (informacje np. o rodzajach nawierzchni.

Funkcjonalność Suunto Vertical, czyli zaawansowane tryby sportowe

Nie zapominajmy jednak o najważniejszym. Nowy Suunto Vertical to nie tylko wydłużony czas pracy baterii, możliwość ładowania energią słoneczną czy dostęp do bezpłatnych map offline. To przede wszystkim zegarek sportowy zaprojektowany, aby śledzić i rejestrować aktywności fizyczne i treningi zawodowych i początkujących sportowców.

 

Jazda na rowerze w terenie z zegarkiem sportowym Suunto Vertical

 

Zegarek sportowy Suunto Vertical został wyposażony w 95 trybów sportowych i czujniki pozwalające monitorować wszystkie niezbędne parametry. Dodatkowo każdy trening zaplanujesz i wygodnie przeanalizujesz w dedykowanej aplikacji Suunto App. Wygenerowany raport w aplikacji szczegółowo wskaże parametry i osiągnięte wyniki.

 

Użytkownik może porównać m.in.:

 • czas trwania aktywności,
 • pokonany dystans, średnia prędkość i ilość kroków;
 • średnie i maksymalne tempo aktywności,
 • średnie i maksymalne tętno,
 • szacunkowe VO2max – jak ciało wykorzystuje tlen podczas ćwiczeń,
 • ilość spalonych kalorii w trakcie treningu,
 • czas potrzebny na regenerację, określony na podstawie statystyk takich jak czas trwania i intensywność treningu;
 • TSS – Training Stress Score – informuje, jak ciężka była dana aktywność treningowa;
 • PTE – wskaźnik przedstawiający wpływ ćwiczenia na ogólną sprawność aerobową,
 • przewyższenia (czas, metry, najwyższy i najniższy punkt),
 • EPOC – wskaźnik intensywności treningu.
 

Sprawdzenie raportu treningowego w zegarku sportowym Suunto Vertical

 

Premiera Suunto Vertical – zegarki już w sprzedaży!

Zegarki sportowe Suunto Vertical to zaawansowane i wysokiej jakości urządzenia, w których liczy się jakość, funkcjonalność i wygląd. Trenuj jak zawodowiec z najlepszymi zegarkami od fińskiej marki Suunto i nie przegap kolejnych wyjątkowych nowości! Koniecznie odwiedź naszą stronę i wybierz swój wymarzony Suunto Vertical!


Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.