Tachymetr – zmierz prędkość za pomocą zegarka!

Rozmaitości

Tachymetr – zmierz prędkość za pomocą zegarka!

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

28 kwietnia 2023

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak za pomocą zegarka można w łatwy i szybki sposób zmierzyć średnią prędkość poruszania się? Niby na początku brzmi to dość abstrakcyjnie, ale zapewniam Cię, że wbrew pozorom takie nie jest :) Nawet jeśli do tej pory nie wiedziałeś, że zegarek może dokonać takich pomiarów, to na pewno spotkałeś się, i to niejednokrotnie, z nazwą odnoszącą się do tej jednej konkretnej funkcji. Jaka to funkcja?

 
 

Funkcjonalność zegarków z tachymetrem

Tachymetr, bo o nim tu właśnie mowa, znany jest również pod innymi nazwami. Pewnie nie raz i nie dwa słyszałeś jego inne określenia jak tachometr, skala tachymetryczna/tachometryczna czy prędkościomierz. Pozostaje już tylko odpowiedzieć na pytania: co to jest tachymetr? Jak działa ta funkcja? I w jakich zegarkach najczęściej można ją spotkać? Sprawdź!

 

Funkcja tachymetru w zegarku Tissot

 

Tachymetr – co to za funkcja?

Tachymetr w zegarku to funkcja, która zawsze występuje w połączeniu z chronografem. Jeżeli spojrzysz na zegarek z akurat tymi dwoma komplikacjami, to zauważysz, że chronograf to nic innego jak dwie lub trzy sub-tarcze. Z kolei tachymetr będzie wtedy zaznaczony w formie dodatkowej skali razem z podziałką liczbową.

 

Producenci umieszczają ją najczęściej w przeznaczonym do tego miejscu albo na zewnętrznym pierścieniu, czyli bezelu mocowanym do koperty i okalającym szkło zegarka, bądź też na wewnętrznym pierścieniu znajdującym się bezpośrednio pod szkłem lub bezpośrednio na zewnętrznej części tarczy.

 

Funkcja tachymetru w zegarku Yema Rallygraf Panda Leather

 

Skala tachymetryczna pozwala bez problemu określić prędkość dowolnej osoby lub poruszającego się przedmiotu na odcinku jednego kilometra. Wartość ta może być przedstawiana w różnych jednostkach metrycznych – kilometrach na godzinę (km/h bądź kph), milach na godzinę (mph) lub też innej jednostce. Jednak ten ostatni przykład jest raczej rzadziej spotykanym rozwiązaniem.

 

Jak działa tachymetr? Jak tachymetrem dokonać pomiaru?

Wiemy już, czym dokładnie jest tachymetr/tachometr. W takim razie pozostaje sprawdzić, jak dokładnie działa ta funkcja i w jaki sposób dokonuje się nią pomiarów. Jeśli chcesz określić swoją prędkość na przykładowym odcinku 1000 metrów, wystarczy, że startując, włączysz chronograf. Wskazówka tego analogowego stoper będzie mierzyć upływający czas. Po dotarciu na miejsce, a więc po pokonaniu 1 kilometra, zatrzymaj chronograf i spójrz na skalę tachymetru. Dzięki podziałce liczbowej odczytasz średnią prędkość przed chwilą co pokonanej trasy. A więc, jeśli zakładany odcinek 1000 metrów przebyłeś w czasie 20 sekund, z tachymetru odczytasz, że poruszałeś się 180 km/h.

 

Atlantic Timeroy zegarek z tachymetrem

 

Podobnie rzecz wygląda w przypadku, jeśli chcesz dokonać takiego samego pomiaru, ale już na krótszym dystansie. Załóżmy, że tym razem będzie to przykładowo 100 metrów. Na początku postępuj według tej samej procedury. Włącz chronograf w momencie startu i zatrzymaj od razu, będąc u mety. Następnie dokonujemy prostego obliczenia, uwzględniając uprzednio, że 100 metrów, które przebyłeś, to 1/10 całej skali (1 km). Jeśli więc ten odcinek również przebyłeś w 20 sekund, to tachymetr ponownie wskaże 180 km/h. Jednak tym razem ten wynik należy podzielić przez 10, ze względu na wspomnianą już wcześniej wartość 1/10 skali. Po szybkim obliczeniu już wiesz, że dystans 100 m pokonałeś ze średnią prędkością 18 km/h.

 

W jakich zegarkach znajdziemy funkcję tachymetru?

Tachymetr, obok funkcji chronografu, jest drugą chętnie wykorzystywaną komplikacją przez producentów w zegarkach sportowych, szczególnie tych lotniczych, motoryzacyjnych i modelach stworzonych z myślą o biegaczach, chodziarzach i lekkoatletów. Często skala tachymetryczna pozwala zdobywać lepsze osiągi na zawodach, czy też pomagać sportowcom efektywnie przygotowywać się do wyścigów samochodowych, rowerowych, konnych i innych. Ile dyscyplin tyle zegarków sportowych z tachymetrem.

 

AVI-8 P-51 Mustang Hitchcock zegarek z tachymetrem

 

Zegarki sportowe, zegarki lotnicze, zegarki motoryzacyjne – w każdej tej kategorii można znaleźć modele właśnie wyposażone we wspomnianą skalę tachymetryczną. Przy wyborze sportowego modelu do codziennego użytku, warto uwagę zwrócić na niskobudżetowe marki jak np. zegarki Fossil i kolekcję Decker lub modele z serii Lorus Sport od japońskiego producent.

 

Z kolei już dla osób trenujących zawodowo, rowerzystów, kierowców rajdowych, biegaczy, triathlonistów, polecamy profesjonalne rozwiązania. Oferują je przykładowo jedne z najlepszych szwajcarskich manufaktur jak Tissot czy Certina. Zegarków związanych stricte z tymi sportami szukaj w kolekcjach: PRC-200, PRS 516, DS Podium.

 

Skala tachymetryczna w zegarku taktycznym Traser P67

 

Jeśli natomiast poszukujesz funkcjonalnego zegarka lotniczego czy militarnego z funkcją tachymetru, a jednocześnie pragniesz postawić na prawdziwą ponadczasową klasykę zegarmistrzostwa, nie możesz przejść obojętnie obok takich perełek jak modele z kolekcji Zeppelin 100 Jahre, Yema, Junkers, Traser czy Luminox.

 

Gdzie kupić zegarki z tachymetrem?

Chcesz odkrywać nowe możliwości zegarków? Zależy Ci na sprawdzonym i funkcjonalnym urządzeniu i to w rozsądnej cenie? Postaw na sportowe zegarki z tachymetrem! Sprawdź bogatą ofertę dostępną w naszym sklepie internetowym! Nie przegap gorących nowości zegarkowych!


Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.