Tachymetr – zmierz prędkość za pomocą zegarka!

Rozmaitości

Tachymetr – zmierz prędkość za pomocą zegarka!

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

28 kwietnia 2023

Współczesne zegarki to bogactwo dodatkowych funkcji, które czynią użytkowanie jeszcze ciekawszym i wygodniejszym. Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak za pomocą zegarka można w łatwy i szybki sposób zmierzyć średnią prędkość poruszania się? Niby na początku brzmi to dość abstrakcyjnie, ale zapewniam Cię, że wbrew pozorom takie nie jest. Nawet jeśli do tej pory nie wiedziałeś, że zegarek może dokonać takich pomiarów, to na pewno spotkałeś się, i to niejednokrotnie, z nazwą odnoszącą się do tej jednej konkretnej funkcji. Jaka to funkcja?

 
 

Funkcjonalność zegarków z tachymetrem

Tachymetr, bo o nim tu właśnie mowa, znany jest również pod innymi nazwami. Pewnie nie raz i nie dwa słyszałeś jego inne określenia jak tachometr, skala tachymetryczna/tachometryczna czy prędkościomierz. Pozostaje już tylko odpowiedzieć na pytania: co to jest i do czego służy tachometr? Jak działa ta funkcja? I w jakich zegarkach najczęściej można ją spotkać? Sprawdź!

Funkcja tachymetru w zegarku Tissot

 

Tachymetr – co to za funkcja?

Tachymetr w zegarku to funkcja, która zawsze występuje w połączeniu z chronografem. Jeżeli spojrzysz na zegarek z akurat tymi dwoma komplikacjami, to zauważysz, że chronograf to nic innego jak dwie lub trzy sub-tarcze. Z kolei tachymetr będzie miał formę skali tachometrycznej.

 

Producenci umieszczają ją najczęściej w zegarkach sportowych w przeznaczonym do tego miejscu albo jest ona nanoszona na pierścień okalający kopertę, czyli bezel, bądź też na wewnętrzny pierścień znajdujący się pod szkłem lub bezpośrednio na zewnętrznej części tarczy zegarka.

 

Funkcja tachymetru w zegarku Yema Rallygraf Panda Leather

 

Skala tachymetryczna pozwala bez problemu wykonać pomiar średniej prędkości dowolnej osoby lub poruszającego się przedmiotu na wyznaczonym dystansie, najczęściej jednego kilometra. Podziałka liczbowa umieszczona na pierścieniu może być przedstawiana w różnych jednostkach metrycznych – kilometrach na godzinę (km/h bądź kph), milach na godzinę (mph) lub też innej jednostce. Jednak ten ostatni przykład jest raczej rzadziej spotykanym rozwiązaniem.

Jak działa tachometr? Jak tachymetrem wykonać pomiar prędkości?

Wiemy już, czym dokładnie jest tachymetr/tachometr. W takim razie pozostaje sprawdzić, jak dokładnie działa funkcja pomiaru prędkości i w jaki sposób ją obsługiwać. Do określenia średniej prędkości na przykładowym odcinku 1000 metrów potrzebne będzie uruchomienie chronografu podczas startu. Wskazówka tego analogowego stopera będzie mierzyć upływający czas. Po dotarciu na miejsce, a więc po pokonaniu 1 kilometra, zatrzymaj chronograf i spójrz na skalę tachymetru. Używając podziałki skali tachometrycznej, odczytasz średnią prędkość przed chwilą co pokonanej trasy. A więc, jeśli zakładany odcinek 1000 metrów przebyłeś w czasie 20 sekund, z tachymetru odczytasz, że poruszałeś się 180 km/h.

 

Atlantic Timeroy zegarek z tachymetrem

 

Jak obliczyć prędkość za pomocą tachymetru?

Podobnie rzecz wygląda w przypadku, jeśli chcesz zmierzyć prędkość, ale już na krótszym dystansie. Załóżmy, że tym razem będzie to przykładowo 100 metrów. Na początku postępuj według tej samej procedury. Włącz chronograf w momencie startu i zatrzymaj od razu, będąc u mety. Następnie dokonujemy prostego obliczenia, uwzględniając uprzednio, że 100 metrów, które przebyłeś, to 1/10 całej skali (1 km). Jeśli więc ten odcinek również przebyłeś w 20 sekund, to tachymetr ponownie wskaże 180 km/h. Jednak tym razem ten wynik należy podzielić przez 10, ze względu na wspomnianą już wcześniej wartość 1/10 skali. Po szybkim obliczeniu już wiesz, że dystans 100 m pokonałeś ze średnią prędkością 18 km/h.

 

W jakich zegarkach znajdziemy funkcję tachymetru?

Tachymetr, obok funkcji chronografu, jest drugą chętnie wykorzystywaną komplikacją przez producentów w zegarkach sportowych, ponieważ ich zastosowanie ściśle wiąże się z uprawianiem sportów. Szczególnie tych lotniczych, motoryzacyjnych, biegów, chodów i lekkoatletyki. Często skala tachymetryczna pozwala zdobywać lepsze osiągi na zawodach, czy też pomagać sportowcom efektywnie przygotowywać się do wyścigów samochodowych, rowerowych, konnych i innych. Ile dyscyplin, tyle zegarków sportowych z tachymetrem.

 

AVI-8 P-51 Mustang Hitchcock zegarek z tachymetrem

 

Zegarki sportowe, zegarki lotnicze, zegarki motoryzacyjne –w każdej tej kategorii można znaleźć model zegarka wyposażony we wspomnianą skalę tachometryczną. W tachometr wyposażonych jest naprawdę mnóstwo projektów. Przy wyborze sportowego modelu do codziennego użytku, który będzie przydatnym gadżetem, warto zwrócić uwagę na propozycje cenionych marek niskobudżetowych, jak np. zegarki Fossil i kolekcję Decker lub modele z serii Lorus Sport od japońskiego producent.

 

Z kolei już dla osób trenujących zawodowo, rowerzystów, kierowców rajdowych, biegaczy, triathlonistów, polecamy profesjonalne rozwiązania. Oferują je przykładowo jedne z najlepszych szwajcarskich manufaktur jak Tissot czy Certina. Zegarków związanych stricte z tymi sportami szukaj w kolekcjach: PRC-200, PRS 516, DS Podium.

 

Skala tachymetryczna w zegarku taktycznym Traser P67

 

Jeśli natomiast poszukujesz funkcjonalnego zegarka lotniczego czy militarnego z funkcją tachymetru, a jednocześnie pragniesz postawić na prawdziwą ponadczasową klasykę zegarmistrzostwa, bo w zegarku liczy się dla Ciebie, nie tylko praktyczność, lecz także design, nie możesz przejść obojętnie obok takich perełek jak modele z kolekcji Zeppelin 100 Jahre, Yema, Junkers, Traser czy Luminox.

 

Gdzie kupić zegarki z tachymetrem?

Chcesz odkrywać nowe możliwości w modelach zegarków? Zależy Ci na sprawdzonym i funkcjonalnym urządzeniu do mierzenia prędkości w rozsądnej cenie? Postaw na sportowe zegarki z tachymetrem! Sprawdź bogatą ofertę dostępną w naszym sklepie internetowym! Nie przegap gorących nowości zegarkowych!


Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.