Zegarki solarne - co musisz o nich wiedzieć?

Zegarek solarny. Brzmi ciekawie? Czasomierz zasilany energią słoneczną jest bardzo użyteczny i wygodny. Czy powinieneś się na niego zdecydować? Przeczytaj, czym charakteryzują się takie modele i wybierz coś dla siebie!

Jak działa zegarek solarny?

Jeszcze do niedawna w ofercie sklepów można było wyróżnić zegarki z trzema typami mechanizmów. Do wyboru były albo klasyczne czasomierze mechaniczne z naciągiem ręcznym lub automatycznym, albo egzemplarze kwarcowe zasilane baterią. O ile w pierwszym przypadku mierzenie czasu odbywa się dzięki energii uzyskiwanej w wyniku rozwijania się uprzednio skręconej sprężyny, o tyle w drugiej sytuacji mamy do czynienia liczeniem godzin w oparciu o cykliczne drgania na powierzchni kryształu kwarcu. Jednak oba rodzaje mechanizmów posiadają związane z nimi wady i zalety.

Zegarki mechaniczne nie potrzebują co prawda periodycznych wizyt u zegarmistrza w celu wymiany baterii, jednak czasomierze tego rodzaju należy regularnie nosić ze względu na stosunkowo krótką rezerwę chodu – zazwyczaj ok. 40 godzin.

Modele kwarcowe, będące niejako w opozycji do mechanicznych, wymagają co prawda cyklicznej wymiany baterii, natomiast nie trzeba ich mieć na ręku przez cały czas. Być może, chcąc połączyć zalety obu typów, producenci zegarków opracowali nowy rodzaj aparatu, czyli solarny.

Zegarek solarny Eco-Drive

W pierwotnym założeniu czasomierze solarne miały być przede wszystkim niezawodne i niewymagające żadnych ingerencji naprawczych – to skłaniałoby je zatem w stronę idei modeli z naciągiem automatycznym. Z drugiej jednak strony mechanizmy słoneczne cechują się znacznie wydłużoną rezerwą chodu, co z kolei kieruje je do filozofii zegarków kwarcowych.

Metoda działania zegarków solarnych i kinetycznych jest stosunkowo prosta. Światło słoneczne lub pochodzące z oświetlenia sztucznego pada na mikropanele, rozlokowane przy tarczy czasomierza, które zamieniają energię świetlną w elektryczną. Następnie przekazują one prąd do wbudowanego kondensatora, mającego za zadanie zmagazynować energię oraz zasilić „silnik” zegarka. Całkowicie naładowany mechanizm standardowo powinien działać przez następne sześć miesięcy – bywają jednak modele, cechujące się jeszcze dłuższym okresem działania. Precyzja prawidłowego odmierzania czasu nie powinna odbiegać od standardów zegarków kwarcowych, jednak droższe modele nierzadko posiadają dodatkowe wbudowane moduły (bluetooth, GPS, synchronizacja falami radiowymi), na bieżąco kalibrujące jeszcze poprawność liczenia czasu.

Najlepsze zegarki solarne

Spośród wszystkich producentów zegarków należy przede wszystkim wymienić trzy japońskie firmy, przodujące w wytwarzaniu czasomierzy solarnych; są to Citizen z serii Eco-Drive, Seiko Solar oraz zasilane słonecznie Casio Tough Solar.

Zegarek solarny Citizen Eco-Drive

Stale udoskonalaną technologię Citizen Eco-Drive  można śmiało nazwać awangardową kolekcją od Citizen. Upraszczając jednak nieco cały proces wytwórczy, sposób wykonania mechanizmu Eco-Drive dzieli się na dwie wersje. Pierwsza z nich i jednocześnie starsza, to tzw. Eco-Drive Basic, gdzie panele słoneczne są zlokalizowane pod tarczą zegarka. Wymaga to jednak od producenta znacznego uproszczenia wzornictwa, użycia przeświecających kolorów cyferblatu oraz nie pozwala ona na znaczniejsze „odchudzenie” zegarka. Odpowiedzią na ten stan rzeczy było stworzenie Eco-Drive Ring Solar, w którym to ogniwa słoneczne ułożono wokół tarczy zaraz pod szkiełkiem, co w praktyce eliminuje poprzednio wspomniane ograniczenia. Solarne modele Citizen często występują w połączeniu z funkcją Radio-Controlled, synchronizującą bieżącą godzinę z wzorcowymi zegarami atomowymi.

Zegarek solarny Seiko Solar

Kolejnym producentem, tworzącym czasomierze w ogniwami słonecznymi jest Seiko  ze swoją najnowszą linią zegarków – Seiko Solar. Zasilanie akumulatorów egzemplarzy Seiko odbywa się w ten sam sposób co w przypadku Citizen Eco-Drive Basic, tj. poprzez panele słoneczne ulokowane pod tarczą czasomierzy. W przypadku Seiko są to przeważnie modele uniwersalne, łączące zalety zegarków sportowych i eleganckich, a także zegarki luksusowe, przystosowane do radzenia sobie w ekstremalnych warunkach.

Seiko solarne

Zegarek solarny Casio Protrek

Wreszcie ostatnią marką jest Casio, które również ochoczo korzysta z technologii solarnej. Japońska firma wypuściła własną linię zegarków Tough Solar, które zgodnie z filozofią przewodnią Casio są czasomierzami sportowymi. Ponadto Casio wyposażyło w ogniwa słoneczne wybrane modele innych swoich kolekcji, czyli EdificeG-Shock oraz Protrek.

Casio Protrek solarne

Zegarki solarne dla wymagających

Zegarki solarne z pewnością powinny zwrócić uwagę przy ewentualnym wyborze czasomierza. Są niezawodne, trwałe i praktycznie bezobsługowe – nie wymagają wymiany baterii, ładują się na bardzo długi czas, a częste instalowanie w nich modułów kalibrujących praktycznie eliminuje potrzebę regulacji godziny. Sama technologia jest też stale rozwijana; można się zatem spodziewać, że w niedługim czasie stanie się coraz powszechniejsza, tańsza i jeszcze wydajniejsza.

średnia ocena: 4.5