Eco-Drive – czym różni się od zwykłego mechanizmu solarnego?

Rozmaitości

Eco-Drive – czym różni się od zwykłego mechanizmu solarnego?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

28 marca 2018

Wśród wielu zegarków solarnych znajduje się pewna grupa o wyjątkowych właściwościach – będących jednocześnie rewelacją technologiczną jak i niezwykłą alternatywą dla typowych systemów napędowych w zegarkach. Cóż to za system? Oczywiście Eco-Drive! Czym różni się wynalazek firmy Citizen od innych mechanizmów?

Na czym polega zasada działania zegarka solarnego?

Zegarek solarny funkcjonuje na bazie zwykłego mechanizmu kwarcowego – energia elektryczna wprawia w ruch drgający kryształ kwarcu, zaś układy cyfrowe przeliczają te drgania oraz dzielą wielokrotnie ich ilość, dzięki czemu wynikiem końcowym jest doskonale wyliczona sekunda. Różnicą jest tylko pobierana energia – w zegarkach kwarcowych energia jest pobierana z baterii, wymienianej regularnie u zegarmistrza. Tymczasem zegarki solarne pobierają energię ze światła słonecznego, magazynowaną w baterii, którą można wielokrotnie ładować. Natomiast Eco-Drive to kolejny krok tej technologii.

Jak działa mechanizm solarny Eco-Drive

Jak działa mechanizm Eco-Drive?

Mechanizm zegarka Citizen Eco-Drive to udoskonalona wersja systemu solarnego. Dzięki rewolucyjnej technologii nie trzeba już umieszczać paneli solarnych bezpośrednio na tarczy zegarka, ale pod nią – specjalnie zaprojektowany materiał przepuszcza promienie słoneczne bezpośrednio do ukrytych paneli. Jednak nie przepuszcza wyłącznie światła słonecznego – okazuje się, że światło sztuczne również i pobiera energię także z niego. Dzięki temu mechanizm Eco-Drive jest jeszcze bardziej wydajny, a zegarki wyposażone w ten system posiadają jedne z najbardziej efektywnych sposobów napędu. W dodatku Eco-Drive to idealna propozycja dla miłośników oszczędzania energii – zegarki są, nomen omen, eko, ponieważ po pełnym naładowaniu mogą funkcjonować aż do pół roku bez ekspozycji na światło. Rewelacyjna propozycja dla fanów energii odnawialnej.

zegarki Citizen na ręku

Zegarki Citizen Eco-Drive - dlaczego warto je wybrać?

Odpowiedzi jest kilka – po pierwsze, warto ze względu na oszczędność energii, na wykorzystywanie jej odnawialnego rodzaju. Pozwala to przyczynić się do ochrony środowiska a przy tym samo funkcjonowanie zegarka jest znacznie korzystniejsze – jest on ładowany przy każdej ekspozycji na światło, przez co bez przerwy jest napędzony. Ponadto zegarki Citizen stanowią przykład jednych z najpiękniej wykonanych zegarków japońskich.

Zegarek Citizen Stiletto Eco-Drive AR1133-15A

Model Citizen Stiletto to jeden z ciekawszych zegarków Citizen Eco-Drive. Jego cechą charakterystyczną jest koperta, której grubość wynosi jedynie 5 milimetrów! To doskonały wybór dla każdego, kto potrzebuje lekkiego, eleganckiego zegarka, a jednocześnie mieszczącego się doskonale pod mankietem koszuli. Wyposażony rzecz jasna w mechanizm Eco-Drive – elegancja i wydajność.

Citizen Eco-Drive Stiletto AR1133-15A

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Titanium AT8154-82L

Zegarek wykonany z tytanu, jednego z najwytrzymalszych i najlżejszych materiałów stosowanych do budowy zegarków. Dzięki temu jest odporny na większość potencjalnych uszkodzeń. Ponadto, poza systemem Eco-Drive, posiada także moduł Radio Controlled, który pozwala na odbieranie informacji przekazywanych radiowo z zegara atomowego, w celu korekty aktualnej godziny. Jego elegancka stylistyka doskonale skomponuje się z formalnym outfitem, dzięki czemu zegarek ten stanie się doskonałym wyborem na każde ważne spotkanie czy uroczystość.

Zegarek męski Citizen Eco-Drive Radio-Controlled Titanium AT8154-82L


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.