Porysowany zegarek – czy każdy zegarek można polerować?

Porady

Porysowany zegarek – czy każdy zegarek można polerować?

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

31 marca 2023

Zagadnienia związane z higieną zegarka to już nasz stały cykl artykułów, w ramach którego doradzamy, jak prawidłowo dbać o zegarek. Jednym z ważniejszych tematów, który zresztą był już podejmowany na blogu, to kwestia dotycząca polerowania porysowanego zegarka, aby mógł jak najdłużej służyć swojemu właścicielowi. Na czym polega polerowanie? Czy wszystkie materiały bezpiecznie polerować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule!

 
 

Jak zadbać o porysowany zegarek?

Kupując nowy i nieużywany zegarek, każdy z nas w pierwszej kolejności zwraca uwagę na nienaganny wygląd obudowy. Idealnie wypolerowana koperta i bransoleta zachwycają swoją estetyką. W takiej sytuacji oczywiste jest, że chcesz cieszyć się tym efektownym wysokim połyskiem nawet po kilku latach użytkowania. Niestety z czasem, co jest naturalnym procesem szczególnie podczas regularnego noszenia i przechowywania, mogą się pojawiać mniej lub bardziej widoczne zarysowania. Jak pozbyć się niechcianych rys i przywrócić zegarkowi dawny blask i atrakcyjny wygląd? Odpowiedź jest tylko jedna – polerowanie.

 

Polerowanie zegarka – na czym polega?

Zastanawiasz się, czy nawet drogie zegarki z dobrych i wysokogatunkowych materiałów mogą się rysować? Oczywiście, że tak. Z tego względu, że każdy metal wykorzystywany przy produkcji jest w pewnym stopniu podatny na nawet niewielkie zarysowania. Obiecywanie sobie, że od teraz będzie się ostrożnym w użytkowaniu, a nawet chuchać i dmuchać na niego, aby nic się nie stało, nie gwarantuje uszkodzenia twojego zegarka i naruszenia jego powierzchni. Podczas codziennego użytkowania często narażona jest część wokół zapięcia, a radą na to jest właśnie polerowanie bransolety zegarka

 

Porysowany zegarek, usługa polerowania

 

 

Co warto podkreślić, to to, że nie musisz się martwić, że w czasie noszenia na bransolecie, kopercie czy szkle zrobią się ryski, a zegarek straci swój pierwotny urok i świeżość. W takim przypadku porysowany zegarek najlepiej jest wypolerować. Polerowanie to specjalny zabieg polegający na stopniowym ścieraniu z różnych powierzchni powstałych rys, rysek, zabrudzeń i niewielkich uszkodzeń mechanicznych. Za pomocą odpowiednio dobranych technik i narzędzi m.in. ściereczek, gąbek czy past polerskich w łatwy i szybki sposób można przywrócić gładkość, połysk i nadać polerowanej powierzchni nowy nieskazitelny wygląd.

 

Ściereczki do polerowania stali — czy bezpieczne?

W kategorii zegarki męskie bransoleta pada częstym wyborem, mimo że jest narażona właśnie na zarysowania. W sytuacji powstania rys i wymiany nie tak łatwo znaleźć odpowiednik, jak np. w zegarkach na pasku. Bransoletki do zegarków męskich najlepiej jest więc wypolerować, np. przy użyciu zestawu do polerowania Cape Cod. Tak samo posiadając zegarek damski, srebrna bransoleta bez problemu wróci do stanu pierwotnego przy użyciu ściereczek. Są jednak wyjątki.

 

Jak wykonać polerowanie porysowanego zegarka?

Zabieg polerowania można samemu wykonać w domu w przypadku niewielkich defektów. Jednak o czym musisz pamiętać, jeśli zdecydujesz się na polerowanie zegarka na własną rękę? Po pierwsze, nie każdy zegarek można polerować. Tylko niektóre materiały się do tego nadają. Mowa o zegarkach ze stalowymi lub tytanowymi kopertami i bransoletami, i co warto podkreślić to to, że nie mogą mieć żadnej dodatkowej powłoki, również tej dekoracyjnej, czy też złocenia. Bransoletki do zegarków wykonane np. ze spieku ceramicznego należy oddać do polerowania w ręce doświadczonej osoby.

 

Wypolerowany zegarek damski Corniche Heritage 36 Women na nadgarstku

 

W poniższym artykule dowiesz się, jak w domowych warunkach wypolerować szkło, kopertę i bransoletę zegarka.

 
 

Wracając do tematu, nieumiejętne polerowanie, mimo najszczerszych chęci, mogłoby spowodować poważniejsze zniszczenia zegarka wpływające negatywnie na jego wygląd i estetykę. Po fachową poradę warto zgłosić się do sprawdzonego zegarmistrza. W przypadku poradzenia sobie z większymi uszkodzeniami, czy też tymi powstałymi na dekoracyjnych powłokach, po specjalistyczną pomoc należy się również zgłosić do autoryzowanego serwisu producenta, u którego zegarek został kupiony.

 

Porysowany zegarek – profesjonalne polerowanie w Serwisie Zegarownia

Podsumowując, porysowany zegarek można i da się wypolerować. Jednak ten zabieg, szczególnie, mając do czynienia z dużymi rysami i uszkodzeniami, wymaga sporego doświadczenia, umiejętności oraz doboru właściwych narzędzi i produktów. Usługa polerowania wykonana przez specjalistę jest gwarantem, że zostanie ona przeprowadzona we właściwy sposób.

 

Porysowany zegarek, usługa polerowania w Serwisie Zegarownia

 

Jako sklep z zegarkami premium zapraszamy do skorzystania z usług profesjonalnego zegarmistrza. Serwis zegarków Zegarownia oferuje następujące usługi serwisowe – polerowanie, przegląd i naprawa zegarka, wymiana baterii, wymiana pasków i bransolet. Więcej informacji znajdziesz, klikając w link poniżej.

 

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.