Mechanizm ETA – najpopularniejszy werk bez tajemnic

Rozmaitości

Mechanizm ETA – najpopularniejszy werk bez tajemnic

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

11 sierpnia 2022

Co jest gwarantem wysokiej precyzji chodu w zegarkach? Jaki zegarek w takim razie wybrać? Lub może warto zadać ważniejsze pytanie. Na jaki mechanizm w zegarku najlepiej się zdecydować, aby spełniał wszystkie rygorystyczne wymogi względem doskonałej precyzji, dokładności i niezawodności w odmierzaniu czasu? Odpowiedź jest prosta – postaw na szwajcarskie mechanizmy ETA. Odkryj tajemnice najpopularniejszego werku na świecie!

 

Mechanizm ETA – szwajcarski werk potęgą w świecie zegarmistrzostwa

Poszukując odpowiedniego zegarka i przeglądając oferty od producentów, szczególną uwagę zwraca się na specyfikację danego modelu, a w szczególności na rodzaj wykorzystywanych mechanizmów. Z pewnością niejednokrotnie spotkałeś się z wieloma zegarkami (nie tylko od szwajcarskich marek), za których działanie i precyzyjną pracę odpowiadał właśnie mechanizm ETA. Nie jest to nic dziwnego, szczególnie w branży zegarkowej, gdzie większość firm (poza manufakturowymi) nie wytwarza własnych mechanizmów, tylko korzysta z gotowych produktów oferowanych przez doświadczonych producentów specjalizujących się w produkcji konkretnych części do zegarków. Właśnie taką potęgą w świecie zegarmistrzowskim jest szwajcarska firma ETA SA Manufacture Horlogère Suisse.

 

Zegarki ze szwajcarskim mechanizmem ETA

 

Mechanizm ETA – historia najpopularniejszego werku na świecie

ETA SA Manufacture Horlogère Suisse to najbardziej rozpoznawalny i największy producent gotowych mechanizmów mechanicznych z ręcznym i automatycznym naciągiem oraz mechanizmów ébauche, czyli samych ich szkieletów wyłącznie z kołami zębatymi bez wychwytu, tarczy i wskazówek. Zakłady, w których odbywa się zarówno produkcja, jak i montaż, znajdują się w Szwajcarii, na terenie kantonów Valais i Ticino.

Zegarmistrzowska tradycja tej fabryki sięga połowy XIX wieku, a termin ETA powstał od nazwy Eterna. Jednak, jak to się stało że ETA SA Manufacture Horlogère Suisse stała się światową potęgą? Jakie były jej początki?

 

Mechanizm ETA - najpopularniejszy werk bez tajemnic

 

Przenieśmy się do miasteczka Grenchen do 1856 roku, do momentu, w którym wszystko się zaczęło. W tym właśnie roku lekarz dr Josef Girard i nauczyciel Urs Schild założyli fabrykę „Dr. Girard & Schild”, znaną też jako Eterna. Początkowo produkowano tam wyłącznie surowe mechanizmy i ich części do zegarków. Jednak kolejne lata i problemy finansowe spowodowały konieczne rozszerzenie działalności, która objęła nie tylko wytwarzanie dla producentów zegarków półproduktów, ale także gotowych produktów.

 

ETA SA Manufacture Horlogère Suisse – międzynarodowy rozwój i najlepsza szwajcarska jakość

Kolejnym etapem na drodze rozwoju mechanizmów ETA był rok 1932. Teodor Schild – wnuk Ursa Schilda, współzałożyciela Eterny – w wyniku krachu gospodarczego był zmuszony przyłączyć fabrykę do ASUAG, organu kontrolno-finansowego zajmującego się kontrolą produkcyjną, ustalaniem cen i zbytem mechanizmów Swiss Made. Jednak wymagało to od Teodora Schilda podzielenia fabryki na dwie niezależne firmy. Pierwsza z nich Eterna SA od tej pory miała zajmować się produkcją luksusowych szwajcarskich zegarków. ETA SA – druga z nich – objęła wytwarzanie wyłącznie samych mechanizmów automatycznych. Tym samym ETA SA należąca do koncernu ASUAG stała się, tuż obok firm A. Schild SA (ASSA), Fabrique d’Horlogerie de Fontainemelon (FHF) oraz A. Michel SA (AM) produkujących ponad 80% surowych mechanizmów, jednym z największych producentów komponentów zegarkowych o randze międzynarodowej. Sławę i światowe uznanie ETA SA zyskała dzięki technologii, którą umiejętnie wykorzystywała do tworzenia innowacyjnych i wysoce precyzyjnych kalibrów automatycznych.

 

Mechanizm ETA - najpopularniejszy werk bez tajemnic

 

Nastanie lat 70., a wraz z nimi rewolucji kwarcowej odbiło się kryzysem i upadkiem wielu szwajcarskich manufaktur zegarkowych. Próby marki ETA SA doprowadziły do stworzenia najcieńszego, w tamtym okresie, mechanizmu kwarcowego o grubości 1,98 mm. Jednak nawet próba dostosowania się do panujących wymogów nie były w stanie uchronić firmy przed kryzysem. Aby temu zapobiec, w 1979 r. doszło do fuzji ETA o A. Schild SA, lata 80. to czas przemian, które finalnie doprowadziły do włączenia ETA SA Manufacture Horlogère Suisse w skład przedsiębiorstwa Swatch Group założonego przez Nicolasa G. Hayek.

 

Szwajcarskie mechanizmy ETA cenione w branży zegarkowej

Szwajcarskie mechanizmy ETA to jedne z najbardziej pożądanych kalibrów na świecie. Przez marki zegarmistrzowskie są cenione za profesjonalizm, bogate doświadczenie oparte na wartościach i tradycjach. Nic dziwnego, że po mechanizmy ETA chętnie sięgają nie tylko takie marki klasy Swiss Made jak Atlantic, Tissot, Certina, Victorinox czy Doxa, ale też zagraniczne firmy. Werki ETA można znaleźć m.in. w niektórych modelach Junghansa, Zeppelina i Laco. Dlaczego? Ponieważ są one gwarancją niezawodności, precyzji, mają sprawdzoną jakość i mogą być wszechstronnie wykorzystywanie – często jest bazą dla zegarków o nieco zmodyfikowanych właściwościach i funkcjach.

 

Mechanizm ETA Tissot Powermatic 80

 

ETA SA Manufacture Horlogère Suisse zajmuje się produkcją nie tylko mechanizmów ébauche. Przykładem mechanizmu z ręcznym naciągiem jest np. kaliber ETA 2804-2, który m.in. odpowiada za pracę niektórych zegarków Atlantic z kolekcji Worldmaster (męski model 51651.41.25G ze srebrną tarczą i 51651.41.65G z czarnym cyferblatem). Z kolei jeden z najpopularniejszych mechanizmów automatycznych od szwajcarskiego giganta – kaliber ETA 7750 Valjoux – zasila kolekcje zegarków m.in. Tissot T-Sport PRS 516 i Zeppelin Eurofighter.

Chcesz dowiedzieć się więcej o mechanizmie ETA 7750 Valjoux? Przeczytaj poniższy artykuł inspirowany historią stoperów i chronografów!

 
 

Mechanizm ETA – bestsellery dostępne już w Zegarowni!

Fenomen i światowa popularność szwajcarskich mechanizmów ETA z każdym dziesięcioleciem zdobywa uznanie i zaufanie większości marek zegarkowych, również tych renomowanych. To bestsellery, które oferują wydajność, precyzję, niezawodność i prestiżową klasę Swiss Made. Ciekawość wzbudza myśl, jak wyglądałoby współczesne zegarmistrzostwo, gdyby właśnie nie powstanie i rozwój mechanizmów ETA. Zainspirowała cię ta krótka historia mechanizmów ETA? Już teraz zapoznaj się z ofertą szwajcarskich zegarków stosujących ten rodzaj werku w swoich produktach! Sprawdź ofertę zegarków na naszej stronie internetowej bądź odwiedź nasz sklep stacjonarny w Warszawie!


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.