Aplikacja Suunto App

Suunto

Aplikacja Suunto App

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

05 października 2021

Aplikacja Suunto App została stworzona specjalnie z myślą o użytkownikach smartwatchy i sprzętu Suunto. Z jej stosowania płynie dla nich wiele korzyści, o których dziś postaram się opowiedzieć nieco szerzej.

Suunto App - podstawowe informacje

Aplikacja Suunto pozwala Ci pozostać na bieżąco zarówno z codziennymi wydarzeniami, jak i aktywnością sportową. Widok ekranu głównego gromadzi wszystkie najistotniejsze informacje w jednym miejscu. Oprogramowanie daje Ci także dostęp do bardziej szczegółowych analiz treningów, danych o trendach aktywności, dziennej liczbie kroków czy spalonych w ciągu dnia kaloriach oraz podsumowań snu. Z pomocą komputera nurkowego (Suunto D5 lub Suunto EON Core) możesz łatwo przenieść dzienniki nurkowania na telefon i dodawać własne lokalizacje nurkowania.

 

Jeśli posiadasz model Suunto 3, 5, 7, 9 lub Spartan, możesz dostosować tryby sportowe, których chcesz używać z zegarkiem. W przypadku serii Suunto 3 masz możliwość wyświetlania swojej prędkości i odległości oraz trasy na mapie. Aplikacja umożliwia włączenie funkcji GPS, która podłączona jest z telefonu komórkowego.

 

Aplikacja zapewnia także stały dostęp do powiadomień z telefonu. Pozwala zegarkom z linii Ambit 3 i Traverse synchronizować aktywności, optymalizować GPS i łączyć się z usługami partnerów. Urządzenia Suunto Ambit 1 i 2 mogą synchronizować aktywności z Suunto App za pomocą SuuntoLink.

Aplikacja Suunto App

Funkcje Suunto App - wykorzystaj swój zegarek w pełni

Aplikacja Suunto App dostępna jest w dwóch wersjach - na Android i iOS. Po jej zainstalowaniu stają się dla Ciebie dostępne następujące funkcje:

 • Podsumowania aktywności (dzienna liczba kroków i spalonych kalorii), treningu i snu oraz wskazówki pomocne przy zdrowym trybie życia.
 • Powiadomienia na zegarku o nowych połączeniach, wiadomościach i notyfikacje z popularnych aplikacji, np. Facebooka, Instagrama, WhatsAppa i wielu innych.
 • Tworzenie własnych trybów sportowych.
 • Mapy popularności. Są one generowane na podstawie wielu tras pokonanych przez innych użytkowników aplikacji, dzięki czemu odkrywanie nowych dróg jest bardzo proste. Dodatkowo możesz korzystać z Popularnych punktów początkowych. Zyskujesz także możliwość importu gotowego pliku .gpx na następny wyścig lub przygodę (opcja dostępna w przypadku serii Suunto 5, 7, 9 i Spartan).
 • Usługi sportowe, takie jak Strava, Adidas Running, UA MapMyRun, TrainingPeaks, Relive, Sports Tracker, Komoot i wiele innych.
 • Planowanie bezpośrednio na telefonie nowych tras i łatwa synchronizacja w kilka sekund z zegarkiem dzięki połączeniu przez Bluetooth czwartej generacji.
 • Przegląd historii tras oraz dodawanie własnych punktów na mapie.
 • Edycja tarczy zegarka. Jeśli wybierasz się na trening biegowy lub rowerowy i chcesz zmienić informacje wyświetlane na zegarku, możesz to zrobić bezpośrednio w aplikacji Suunto, która automatycznie zaktualizuje wygląd ekranu.
 • Porady i samouczki, filmy instruktażowe i wiele innych materiałów.
 • Wyspecjalizowane tryby dzięki SuuntoPlus™.

Aplikacja Suunto App

Zoptymalizuj swój trening dzięki SuuntoPlus™

Dodatkowe opcje wynikające z używania Suunto Plus™ dają dostęp do wysoko wyspecjalizowanych opcji, dzięki którym trening ze smartwatchem Suunto będzie jeszcze efektywniejszy. Sekcja ta jest dostępna dla modeli Suunto 5, Suunto 9, a niektóre funkcje znajdziesz także w kolekcji Suunto 3.

 

Jakie udogodnienia zapewnia SuuntoPlus™?

 • Ghost Runner - funkcja ta pomaga w utrzymaniu tempa podczas treningu, pozwala wyznaczyć docelowe tempo, wyświetla także bieżące tempo i odległość do biegnącego tą samą trasą wirtualnego biegacza. Tryb ten dostępny jest dla modeli Suunto 9.
 • Burner - zadaniem tej funkcji jest wskazanie, jak szybko w czasie ćwiczeń spalasz gramy tłuszczów i węglowodanów. Możesz śledzić tempo w gramach na godzinę oraz poznać całkowitą wartość dla całego treningu. Tempo zmienia się wraz ze zmianą intensywności ćwiczeń. Tryb ten dostępny jest dla modeli Suunto 3, Sunnto 5 oraz Suunto 9.
 • Red Bull X-Alps - funkcja ta pozwala na śledzenie prędkości w pionie. Będzie szczególnie przydatna dla fanów pieszych wycieczek oraz latania. Pozwala śledzić, jak szybko zyskujesz wysokość. Tryb ten dostępny jest dla modeli Suunto 9 Baro i Suunto 9 Peak.
 • Climb (Wspinaczka) - funkcja wspinaczki pozwala śledzić aktywność podczas górskich wędrówek, wspinaczek, podbiegów czy wbiegania po schodach. Dane na temat parametrów (wspinaczka w pionie i licznik wspinaczek, nachylenie, prędkość, prędkość w pionie, całkowite przewyższenia) możesz wygodnie śledzić za pomocą aplikacji Suunto. 
 • Weather (Pogoda) - funkcja ta pozwala pozostać na bieżąco z informacjami o pogodzie oraz ostrzeżeniami jej dotyczącymi. Przyda się osobom ćwiczącym na zewnątrz. Umożliwia m.in. dostęp do alarmów burzowych, informacji o godzinach wschodu i zachodu słońca czy pomiaru temperatury wody. Tryb ten dostępny jest dla modeli Suunto 9 Baro i Suunto 9 Peak.
 • Safe (Bezpieczeństwo) - funkcja ta zapewnia szybki dostęp do współrzędnych GPS oraz innych ważnych informacji o aktualnej lokalizacji i punkcie początkowym (bezpośrednia odległość i różnica wysokości od punktu startowego, czas rozpoczęcia oraz strzałka wskazująca kierunek punktu początkowego). Dane te są szczególnie przydatne w przypadku udostępniania lokalizacji znajomym, konieczności wezwania pomocy czy nawigacji do samochodu.
 • Loop (Pętla) - funkcja ta automatycznie zbiera dane dotyczące informacji o okrążeniach (prędkość, tempo, tętno, dystans czy moc pedałowania w przypadku jazdy na rowerze). Opiera je na lokalizacji, pomagając analizować statystki dla każdej pętli. Przyda się osobom biegającym okrążenia na stadionie, po parku, torze łyżwiarskim czy biegaczom narciarskim.
 • Sprint - funkcja ta pozwala na automatyczne śledzenie sprintów podczas biegania lub jazdy na rowerze. Pozwala poznać liczbę, czas i dystans każdego interwału w czasie treningu. Rodzaj sprintu rozpoznawany jest w oparciu o zmianę tempa biegu lub mocy jazdy na rowerze.
 • Wings for Life World Run - ta wyjątkowa funkcja pomoże Ci przygotować się do wyścigu, symulując Samochód Pościgowy, który nie może Cię dogonić. Tryb ten ma zmotywować do codziennych treningów - samochód wyrusza 30 minut po starcie biegaczy i stopniowo przyspiesza, próbując ich dogonić. Wings for Life World Run to bieg charytatywny wspierający leczenie urazów rdzenia kręgowego.
 • Strava Relative Effort - aplikacja na bieżąco udziela informacji na temat wysiłku, jaki wkładasz w swoją aktywność. Pomiary opierają się o strefy tętna. Po ukończeniu treningu możesz zsynchronizować go z aplikacją Strava - zyskujesz w ten sposób dostęp do danych wysiłkowych, informacji o postępach oraz punkcie cyklu treningowego, w którym się znajdujesz.
 • TrainingPeaks w czasie rzeczywistym - aplikacja pokazuje informacje na temat poziomu wysiłku i stresu treningowego. Pozwala na podgląd w czasie rzeczywistym dla Training Stress Score® (TSS®) oraz Normalized Power® (NP®) dla jazdy rowerem i Normalized Graded Pace™ (NGP™) dla biegania. Funkcje te używane są powszechnie w treningach wytrzymałościowych. Po zakończeniu ćwiczenia wskaźniki TrainingPeaks są udostępniane w postaci podsumowania.
 

Aplikacja Suunto App - efektywny trening dzięki aplikacji

Jak widzisz, Suunto dba o swoich klientów na najwyższym poziomie. Aplikacja Suunto App jest stale aktualizowana i ulepszana, dzięki czemu funkcje, które oferuje, stają się coraz lepsze i lepsze. No i co najważniejsze, pozwalają na bieżąco podnosić efektywność Twojego treningu.


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.