Jak działa nadgarstkowy pomiar tętna w zegarku?

Jak działa nadgarstkowy pomiar tętna w zegarku?

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

09 września 2020

Obecne zaawansowanie technologiczne zegarków, a raczej już smartwatchy, jest na tyle duże, że oprócz standardowych funkcji w postaci stopera czy kalendarza oferują nam one znacznie więcej. Jednym z najpopularniejszych udogodnień jest nadgarstkowy pomiar tętna. Jesteś ciekawy, na jakiej zasadzie działa? Czytaj dalej!

Nadgarstkowy pomiar tętna - jak działa?

Zegarek z czujnikiem ciśnienia został wyposażony w diody LED. To dzięki nim może monitorować częstotliwość naszego pulsu i sprawdzać przepływ krwi w nadgarstku. Technologia ta zwana jest także optycznym pomiarem tętna - diody mierzą bowiem ilość światła odbitego od naczyń krwionośnych, rozproszonego przez przepływ krwi. Ilość ta odpowiada uderzeniom serca. Funkcja przyda się przede wszystkim podczas codziennych ćwiczeń czy bardziej wysiłkowych aktywności. Będzie też wskazówką dla osób zmagających się np. z nadciśnieniem.

Co wpływa na dokładność pomiarów?

Rzecz, o której warto pamiętać - istnieje kilka czynników mających znaczący wpływ na to, czy zegarek z pomiarem ciśnienia zadziała prawidłowo. Trzeba brać pod uwagę, że wyniki, które uzyskamy nie zawsze będą w stu procentach dokładne. Dadzą nam jednak ogląd na nasz stan zdrowia i pokażą, czy powinniśmy podjąć kroki w kierunku jego poprawy. Podstawowym błędem, który może zakłócić pomiar, jest nieprawidłowe noszenie urządzenia. Powinniśmy zadbać o to, żeby dobrze przylegało ono do nadgarstka i układało się na nim równo, aby diody LED mogły skutecznie pracować. Producent smartwatchy Suunto rekomenduje, żeby na co dzień nosić zegarek na odległość jednego palca od kości nadgarstkowej, podczas ćwiczeń powinna to zaś być odległość dwóch palców. Zbyt luźno założony sprzęt nie spełni dobrze swojej funkcji - jeśli widzisz światło czujnika odbijające się na ręce, oznacza to, że przylega on za słabo.

Jak nosić zegarek z pulsometrem

Jak nosić zegarek z pulsometrem

Przydatne wskazówki

  • Aby zwiększyć dokładność pomiarów, warto się przed treningiem rozgrzać - podniesie to tętno i zapewni stabilne odczyty.
  • W przypadku, gdy zegarek przerwie pomiary w trakcie ćwiczeń, dobrze się na chwilę zatrzymać i pozwolić wrócić mu do ponownej pracy.
  • Należy uważać także na zbyt ciasne zapinanie urządzenia - ograniczamy w ten sposób przepływ krwi, co sprawia, że wynik będzie zaburzony.
  • Dobrze dbać o higienę zegarka, ponieważ wpływa ona na kondycję skóry nadgarstka. Warto regularnie, po każdym treningu myć kopertę i pasek delikatnymi detergentami, np. wodą z mydłem.
  • Co jakiś czas trzeba dać odpocząć nadgarstkowi - zdjąć urządzenie lub zmienić rękę, na której je nosimy.
  • Podczas ćwiczeń w chłodnym miejscu pomiar może być mniej dokładny - krew odpływa wtedy z kończyn do korpusu, aby utrzymać stabilną temperaturę ciała.
  • Intensywne ruchy ramion i napinanie mięśni związane np. z grą w tenisa oraz wysoka częstotliwość drgań wynikająca np. z jazdy rowerem po nierównym terenie mogą mieć wpływ na dokładność pomiarów. Pływanie także może ten wynik zaburzać, ponieważ woda utrudnia czujnikowi odczyt.
  • Tatuaże w ciemnych kolorach mogą zaburzać pomiar.

Smartwatche z pomiarem ciśnienia - topowe marki

Pomiar tętna w zegarkach Suunto

Marka Suunto to pionier na rynku zegarków sportowych. Od lat tworzy zaawansowane modele, które z kolekcji na kolekcję są coraz lepsze i dokładniejsze. Swoją pozycję producent zawdzięcza ambitnemu i jednocześnie praktycznemu podejściu. Tworzy produkty z myślą o konkretnych dyscyplinach sportowych, przewidując, jakie udogodnienia przydadzą się w nich najbardziej. Optyczny pomiar tętna możemy znaleźć m.in. w kolekcjach Suunto Spartan Sport, Suunto 3, Suunto 7 czy Suunto 9. W ofercie marki znajduje się także napiersiowy czujnik tętna, który pomaga zwiększyć dokładność pomiarów. Jest on kompatybilny ze smartwatchami firmy.

Smartwatch Suunto

Pulsometr w zegarkach Garmin

Jeśli szukasz zegarka, który zadba o pomiar Twojego ciśnienia, warto przyjrzeć się ofercie marki Garmin. Ta amerykańska marka od ponad dwóch dekad tworzy modele przeznaczone dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Jej produkty to sprawdzony wybór, który na pewno zadowoli miłośników sportu. Nie mogło zabraknąć w nich pulsometru. Zostały w niego wyposażone serie takie jak Garmin Fenix 5, Garmin Forerunner czy Garmin Vivoactive 3.

Zegarek Garmin

Smartwatche Rubicon z czujnikiem tętna

Japońska marka Rubicon to nie tylko analogowe, eleganckie zegarki. W swojej ofercie producent ma także nowoczesną linię smartwatchy wyposażonych w szereg przydatnych funkcji - krokomierz, licznik kalorii, monitor snu, bluetooth, pulsometr czy oprogramowanie treningowe. Dzięki nim Twój trening będzie jeszcze bardziej efektywny, a Ty jeszcze bardziej zmotywowany.

Smartwatche Rubicon

Marki zegarków z pulsometrem, które warto mieć na uwadze

Zegarek mierzący tętno to bardzo przydatny gadżet. Pozwala na bieżąco monitorować stan zdrowia i szybko reagować w razie niepożądanych wyników. Oprócz wymienionych wcześniej marek w naszej ofercie znajdziesz wielu innych producentów oferujących tę praktyczną funkcję - wyposażono w nią linię smartwatchy Fossil, zegarki Polar, Garett czy modele Lotus Smartime.


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.