Limitowany Venezianico Bucintoro 1969 hołdujący Apollo 11 wyposażony w mechanizm Lemania 1873

Venezianico

Limitowany Venezianico Bucintoro 1969 hołdujący Apollo 11 wyposażony w mechanizm Lemania 1873

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

20 maja 2024

Włoska marka zegarków Venezianico wprowadza na rynek limitowaną do 69 egzemplarzy edycję chronografu Bucintoro 1969, która składa hołd lądowaniu Apollo 11 na Księżycu w 1969 roku. Zegarek do pracy napędzany jest przez wyjątkowy mechanizm Lemania 1873 wykorzystywany przez personel NASA. Jego poprzednik, kaliber 321, był rzeczywiście pierwszym mechanizmem, który dotarł na powierzchnię Księżyca.

 
 

69 szwajcarskich mechanizmów Lemania poddanych renowacji

Aby zdobyć 69 sztuk tego mechanizmu założyciele marki Venezianico Alberto i Alessandro Morelli udali się do Szwajcarii. Gdy udało im się znaleźć ich odpowiednią ilość, przystąpili do ich starannej renowacji, by po sześciu miesiącach mogły zostać przywrócone do życia i były gotowe do ponownego montażu. Mechanizm Lemania 1873 ma koło balansowe oscylujące z częstotliwością 21600 wahnięć na godzinę i oferuje rezerwę chodu wynoszącą około 40 godzin. Jego pracę można obserwować przez transparenty dekiel.

 

Venezianico Bucintoro mechanizm

 

Funkcja odliczania w zegarku Venezianico Bucintoro 1969

Podobnie jak w Cape Canaveral, miejscu startu lotów NASA Apollo, wewnętrzne wyposażenie Bucintoro 1969 zawiera różne nawiązania do sekwencji startu. Mowa tu np. o unikalnej funkcji odliczania. Obejmuje to dodatkową skalę tachymetryczną ze znacznikami odpowiadającymi kluczowym etapom odliczania, takim jak „Przygotowanie do startu” w T-60, po którym następuje faktyczne odliczanie w T-10, „Zapłon silnika” w T-5, a następnie „Start”, który kończy odliczanie. Po osiągnięciu zera chronograf mierzy prędkość za pomocą tachometru.

 

Venezianico Bucintoro skala tachymetru

 

Kosmiczna Elegancja — Venezianico Bucintoro 1969 z księżycową Tarczą

Subtarcze chronografu ozdobione są wzorem przypominającym powierzchnię Księżyca, uzupełnionym kraterami i charakterystycznym ciemnoszarym odcieniem regolitu, wykonanym przy użyciu zaawansowanych technik druku 3D. Pozostałą część tarczy zdobią indeksy w kształcie sztabek i wskazówki w kolorze złota – kolor nawiązujący do „złotego wieku eksploracji kosmosu”. Sportowy zegarek o kopercie ze stali nierdzewnej 316 o średnicy 42 mm ma również stalową tabliczkę umieszczoną z boku koperty, na wysokości godziny 8 z wygrawerowanym numerem limitacji. Wskazówki oraz okrągłe znaczniki nad indeksami posiadają powłokę BGW9 Super-LumiNova. Tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe.

 

Venezianico Bucintoro tarcza

 

Dedykowane pudełko, 2 paski i bransoleta Canova w zestawie

Wodoszczelność modelu w klasie 10 ATM oznacza, że deszcz, czy prysznic nie stanowią zagrożenia, a można z nim nawet pływać powierzchniowo. Zegarek dostarczany jest w ręcznie wykonanym pudełku z drewna orzechowego, które powstało we Friuli-Wenecji Julijskiej. Posiada dwa wewnętrzne poziomy. Pierwszy zawiera zegarek, dwa paski (gumowy oraz z włoskiej skóry naturalnej) i narzędzia niezbędne do ich wymiany, podczas gdy drugi poziom mieści kultową bransoletę Canova.

 

Venezianico Bucintoro pudełko


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.