Mechanizm zegarka – jakie rodzaje wyróżniamy?

Rozmaitości

Mechanizm zegarka – jakie rodzaje wyróżniamy?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

23 stycznia 2024

Jeżeli chociaż trochę interesujesz się zegarmistrzostwem, to z pewnością wiesz, że działanie zegarków opiera się na pracy różnego rodzaju mechanizmów. Wybór takiego, który będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb, może stanowić nie lada wyzwanie. Decyzję można oprzeć na swoim stylu życia, poczuciu komfortu, a także wiedzy o specyfikacji mechanizmu. Jakie są mechanizmy w zegarkach? Który wybrać? Poznaj ich główne typy.

 
 

Mechanizm kwarcowy dla fanów wygody i funkcjonalności

Mechanizm kwarcowy to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj konstrukcji napędzającej zegarek. Swoje działanie opiera o baterię, która wprawia w ruch generator drgań wytwarzający impulsy elektryczne. Jego żywotność zależy od typu baterii zasilającej zegarek. Z reguły wystarcza ona na około 2 lata. Wiele zależy jednak od jakości mechanizmu zegarka. Jedną z najbardziej cenionych na świecie firm produkujących mechanizmy kwarcowe jest szwajcarska Ronda – oferuje niezwykle lekkie, precyzyjne mechanizmy do zegarków naręcznych. Rondę znajdziemy w m.in. w Zeppelinach, Atlanticach oraz zegarkach Seiko – co ciekawe, firma ta jako pierwsza wprowadziła na rynek zegarek kwarcowy, jednocześnie całkowicie rewolucjonizując przemysł zegarmistrzowski. Świetnie działające kwarcowe mechanizmy zegarków posiada także Timex. Wśród najlepszych napędów znajdują się także modele od marek takich jak japońska Miyota czy szwajcarskie ETA i ISA. Mechanizmy kwarcowe umożliwiają wprowadzenia do zegarka komplikacji typu datownik, chronograf, tachymetr czy sekundnik. To doskonała opcja dla osób ceniących wygodne rozwiązania – oprócz wymiany baterii raz na kilka lat nie musisz niczym się przejmować. Dokładność waha się w tego typu werkach w zakresie 0,3-0,6 w skali miesiąca.

 

mechanizm kwarcowy w zegarku

 

Mechanizm automatyczny – propozycja dla zwolenników tradycji i rzemiosła

Nie potrzebuje baterii, a do działania napędza go ruch ręki właściciela. Kojarzy się z prestiżem, kunsztem i tradycją zegarmistrzowską – to właśnie mechanizm automatyczny zegarka. W odróżnieniu od kwarców, działanie sekundnika mechanizmów automatycznych płynie po tarczy, co oznacza, że praca zegarka nie wydaje charakterystycznego tykania. Warto wybierać szanowane i znane marki produkujące mechanizmy zegarków. Miyota należy do jednej z nich – znajdziemy ją w zegarkach Aerowatch, Invicta oraz Bulova. Równie znanym i cenionym producentem mechanizmów automatycznych jest ETA, wykorzystywana np. w zegarkach Aviator i EPOS. Niektóre marki, np. Ball, Oris, Tissot czy Frederique Constant, wykorzystują manufakturowe mechanizmy, czyli autorskie konstrukcje sygnowane logo firmy. Mechanizm automatyczny charakteryzuje się rezerwą chodu, której długość podawana jest w godzinach. Jest to czas, przez jaki model będzie działał bez konieczności ruchu nadgarstka i może różnić się w zależności od konkretnego producenta. Pozwala uniknąć rozregulowania zegarka, kiedy jest on odłożony na półkę, np. w czasie snu.

 

Mechanizm automatyczny

 

Jak działa mechanizm z naciągiem ręcznym?

W przypadku mechanizmów z naciągiem ręcznym ważna jest systematyczność. Werki mechaniczne działają, zbierając energię mechaniczną – oznacza to konieczność nakręcenia sprężyny mechanicznej za pomocą koronki, która pozwala na pracę zegarka nawet do 48 godzin. Wszystko zależy od jakości mechanizmu zegarka oraz rezerwy chodu. Mechanizm tego typu znajdziemy w zegarkach wielu marek, m.in. Laco czy Jungahns. Ten typ werku kojarzy się z luksusem i powrotem do korzeni zegarmistrzostwa. Napędza zazwyczaj eleganckie modele w stylu vintage, projekty pasujące do formalnych stylizacji i na większe wyjścia. Wymaga od użytkownika odrobiny zaangażowania (w postaci regularnego nakręcania sprężyny), które wynagradza swoim kunsztem.

 

Mechanizm z ręcznym naciągiem

 

Solarny mechanizm zegarka – ekologia w parze z precyzją

Zegarki z mechanizmem solarnym są wybierane coraz częściej przede wszystkim ze względu na wygodę i wysoką precyzję chodu (szczególnie w modelach sterowanych radiowo, synchronizujących czas z zegarem atomowym). Nie wymagają one wymiany baterii czy nakręcania, ponieważ swoją energię pobierają z promieni słonecznych. Marka Citizen opracowała technologię Eco-Drive, pobierającą energię z dowolnego źródła światła. Co ciekawe solarny mechanizm zegarka może w pełni naładować się podczas codziennego noszenia i starczyć nawet na pół roku, co pozwala użytkownikowi nie martwić się o zatrzymanie chodu zegarka. Mechanizm solarny znajdziemy także u producentów takich jak Casio G-SHOCK, Pulsar czy Seiko.

 

mechanizm solarny w zegarku

 

Wybierz idealny mechanizm zegarka dla siebie

Niezależnie od tego, na jaki mechanizm się zdecydujesz, na stronie Zegarowni oferujemy szeroki zakres propozycji. W naszej ofercie znajdziesz zarówno popularny mechanizm kwarcowy, jak i te bardziej złożone – automatyczny, mechaniczny i solarny. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego lub stacjonarnego, w którym nasz personel przedstawi Ci różnice pomiędzy tymi mechanizmami. Zapraszamy!


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.