Nowy standard wśród automatów - mechanizm Oris Calibre 400

Oris

Nowy standard wśród automatów - mechanizm Oris Calibre 400

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

30 października 2020

Marka Oris dała nam się już poznać jako marka, która tworzy zegarki najwyższej klasy, które docenią nawet najbardziej wymagający fani sztuki zegarmistrzowskiej. Przez wiele lat działalności firma rozszerzyła swoją działalność na zegarki dla osób prowadzących zróżnicowany tryb życia. Tak właśnie stworzono dzieło na miarę naszych czasów - mechanizm automatyczny Oris Calibre 400. Czym wyróżnia się on od innych werków? Sprawdźmy!

Nowość marki Oris - mechanizm Oris Calibre 400

Oris to marka, która ciągle zadziwia nas swoimi nowymi pomysłami na tworzenie zegarków najwyższej jakości. Nie jest inaczej w temacie mechanizmów, które wprawiają w ruch zegarki tej marki. Oris właśnie pochwalił się swoją nowością - mechanizmem automatycznym Oris Calibre 400 - manufakturowy mechanizm, który zadziwia swoją pracą. Został on wykonany w fabryce Oris w Hölstein. Stworzenie mechanizmu Oris Calibre 400 to również pokazanie najważniejszych wartości marki Oris. Mechanizm ten to połączenie najnowszej technologii oraz tradycyjnego, ręcznego rzemiosła. Tak właśnie stworzono dzieło na miarę naszych czasów - mechanizm Oris Calibre 400. Nie da się zatem ukryć, że to zdecydowanie nowy standard w tworzeniu zegarków najwyższej klasy. Czym wyróżnia się mechanizm skonstruowany przez markę Oris?

Mechanizm Oris Calibre 400 - parametry techniczne

Mechanizm automatyczny Oris Calibre 400 to oczywiście werk Swiss Made, który składa się ze 135 elementów. Przeszedł on wiele szczegółowych testów, które miały na celu doprowadzenie rezerwę chodu do prawdziwego ideału. Mechanizm przeszedł test w 5 różnych pozycjach, a jego średnia wskazań była w granicach -3/+5 sekund na dobę. Jest to wynik dużo bardziej restrykcyjny niż ten narzucany w trakcie certyfikacji zegarka przez COSC. Mechanizm Oris Calibre 400 to 30 mm średnicy, 4,75 mm grubości i jest taktowany na 4 Hz. Standardowa gwarancja na mechanizmy Oris wynoszą 2 lata, jednak ten mechanizm (po zalogowaniu się na stronę Oris) posiada gwarancję wynoszącą aż 10 lat! Omawiany werk to nie tylko parametry techniczne, a również wartość wizualna urządzenia. Mechanizm Oris Calibre 400 przypomina znanego znam już od paru lat misia Orisa (Oris Bear), który jest maskotką marki.

Mechanizm automatyczny Oris Calibre 400

Oris Calibre 400, czyli pięciodniowa rezerwa chodu

Przed premierą nowego mechanizmu Oris, konstruktorzy marki wspomnieni, że ich celem jest stworzenie urządzenia „rozwiązującego problemy”. Myślę, że dotrzymali słowa! Rezerwa chodu mechanizmu Oris Calibre 400 to aż 120 godzin. Wielu użytkowników zegarków nie nosi swojego urządzenia codziennie, dlatego specjalnie dla nich stworzono mechanizm, który nie rozładuje się nawet po kilku dniach nienakręcania go ruchem nadgarstka. Czy to nie jest świetna informacja?

Rozwiązaniem było opracowanie wysoce wydajnego mechanizmu, który byłby znacznie bardziej odporny na zużycie [...]. Skoncentrowaliśmy się na zmniejszeniu momentu obrotowego w sprężynie głównej, w której przechowywana jest energia, aby pomóc ją oszczędzać i wywierać mniejszą siłę na ruchome elementy. Wprowadziliśmy też nową, wydajniejszą konstrukcję kół. Kaliber 400 wykorzystuje 85 procent energii przekazywanej ze sprężyny głównej, podczas gdy norma wynosi około 70 procent.
Beat Fischli, CCO Oris - źródło: ch24.pl

Podwyższony poziom antymagnetyzmu w mechanizmie Oris Calibre 400

Silne pole magnetyczne oddziałujące na zegarki mechaniczne może spowodować późniejsze namagnesowanie się elementów, z których wykonany jest mechanizm danego zegarka. Skutkiem namagnesowania zegarka jest późniejsza gorsza precyzja chodu. Inaczej jest z zegarkami Oris. Są one wyposażone w mechanizm automatyczny Oris Calibre 400 to również modele odporne na pole magnetyczne, na które są narażone na co dzień. Norma ISO 764 mówi, że zegarek można nazwać odpornym na działanie magnetyczne, gdy jego odchylenie wynosi 30 sekund pod wpływem działania pola o sile 200 gausów. Odchylenie mechanizmu Oris Calibre 400 podczas działania siły 2250 gausów wyniosło około 10 sekund dziennie . Daje to ⅓ dozwolonego wyniku, przy jednoczesnym działaniu 1-krotnie większym działaniu siły magnetycznej! Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych wyników w historii tworzenia zegarków

Mechanizm automatyczny Oris Calibre 400

Oris Calibre 400 - mechanizm dla wymagających

Oris to marka, która nie przestaje nas zadziwiać w produkcji najbardziej zaawansowanych technologicznie zegarków. Nowość tej marki, mechanizm automatyczny Oris Calibre 400, posiada 10-letnią gwarancję oraz 10-letni okres międzyobsługowy. To nawet podwójny czas gwarancji, który możemy spotkać się w przypadku innych szwajcarskich firm. Pierwszym zegarkiem Oris napędzanym mechanizmem Oris Calibre 400 jest najnowsza wersja modelu Oris Aquis Date. Nie zwlekaj i zapoznaj się z dotychczasowymi i nowymi projektami marki Oris. Zegarki tej marki to prawdziwe dzieło sztuki zegarmistrzowskiej.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.