Mechanizm Newton od Festina. Przełom w szwajcarskiej technologii zegarków

Festina

Mechanizm Newton od Festina. Przełom w szwajcarskiej technologii zegarków

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

24 października 2023

Kiedy mówimy o szwajcarskich zegarkach, myślimy o precyzji, tradycji i niezrównanej jakości. Festina, jedna z czołowych marek w branży zegarmistrzowskiej, kontynuuje tę tradycję, wprowadzając na rynek swój najnowszy mechanizm — Newton. Będący wynikiem lat badań i rozwoju, stanowi połączenie doskonałej technologii z eleganckim designem. W tym artykule zgłębimy historię i unikalne cechy mechanizmu Newton, który stanowi kwintesencję szwajcarskiego rzemiosła zegarmistrzowskiego.

 

Historia i produkcja mechanizmu Newton – jak Soprod stało się sercem Festina Goup?

Soprod, renomowana szwajcarska marka specjalizująca się w produkcji mechanizmów zegarkowych, w 2008 roku została włączona do Festina Group, jednej z największych koncernów w branży zegarków na świecie. Ta strategiczna fuzja pozwoliła na skonsolidowanie sił obu firm i rozszerzenie możliwości produkcyjnych.

Dzięki połączeniu z Festina, Soprod stało się integralną częścią procesu produkcyjnego wszystkich rodzajów mechanizmów zegarkowych. Festina Group, posiadając sześć zakładów na terenie Szwajcarii, jest w stanie wytwarzać wszystkie niezbędne komponenty — od podzespołów, takich jak koła wychwytowe, kotwice wychwytu i rolki sprężyny, po krytyczne elementy jak koła balansowe i sprężyny naciągowe.

Jednak największym osiągnięciem Soprod pod skrzydłami Festina było stworzenie mechanizmu Newton. Po trzech latach intensywnych prac, w marcu 2020 roku werk został oficjalnie wprowadzony na rynek.

 

Ekskluzywnie szwajcarski — jak mechanizm Newton definiuje nowe standardy w zegarmistrzostwie?

Miguel Rodriguez, właściciel Festina Group, miał wizję stworzenia mechanizmu automatycznego, który nie tylko doskonale wpisze się w szwajcarskie standardy, ale także będzie wyróżniał się nowoczesnym designem.

W taki oto sposób Soprod prezentuje nam majstersztyk prosto z Jury, serca szwajcarskiego rzemiosła zegarmistrzowskiego — niezawodny i pięknie wyglądający werk łączący w sobie klasykę z nowatorskim podejściem. Mechanizm Newton nie tylko imponuje precyzją, ale również oferuje doskonałą proporcję jakości do ceny. W konkurencyjnym świecie mechanizmów głównym celem Soprod było wyróżnienie się dzięki „niezachwianej niezawodności”, co niezaprzeczalnie im się udało. Połączenie pasji, dziedzictwa i nowatorskiego myślenia jest to dowodem na to, że Szwajcaria pozostaje na czele światowego zegarmistrzostwa.

 

mechanizm Newton w zegarkach Festina Swiss Made

 

Innowacje i design — techniczne atuty mechanizmu Newton

Mechanizm Newton to awangardowe połączenie innowacji technicznych z finezyjnym designem. Średnica wynosząca 11 1/2” (25,6 mm) oraz wysokość 4,6 mm, czynią go kompaktowym, ale jednocześnie precyzyjnym werkiem. Wyposażony jest w trzy wskazówki: sekundową, minutową i godzinową, które dokładnie odmierzają czas dzięki automatycznemu, jednokierunkowemu naciągowi z możliwością ręcznego nakręcania.

Kluczową cechą mechanizmu jest jego szwajcarski mechanizm dźwigniowy z 23 kamieniami. Stanowi on fundament niezawodności, która jest niezbędna dla każdego wysokiej klasy zegarka. Co więcej, z rezerwą chodu wynoszącą 44 godziny przy częstotliwości 4 Hz (28 800 vph) oraz dokładnością 4s ± 4 regulowaną w 5 pozycjach TOPFLIGHT, Newton zapewnia bezkonkurencyjną precyzję.

Prezencja mechanizmu Newton również odgrywa tutaj istotną rolę. Niebieskie śruby, piękny rotor w kolorze różowego złota oraz uproszczony design mostków podkreślają jego nowoczesny charakter. Ponadto dzięki technologii INCABLOC z podwójnym stożkiem oraz przechodzącemu mostkowi balansu, mechanizm ten jest wyjątkowo odporny na różnego rodzaju wstrząsy, co jest niezbędne w codziennym użytkowaniu.

Jednak to, co naprawdę wyróżnia mechanizm Newton, to opatentowana technologia umieszczania sprężyny balansowej i kołowrotu z tyłu układu. To innowacyjne podejście do konstrukcji podkreśla unikalność mechanizmu oraz całej marki Festina w zegarmistrzowskim świecie.


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.