Porównanie Suunto Race i Suunto Vertical — który smartwatch wybrać?

Suunto

Porównanie Suunto Race i Suunto Vertical — który smartwatch wybrać?

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

24 listopada 2023

Smartwatche stały się nieodzownym towarzyszem miłośników aktywności fizycznej i technologii. Wśród bogatej oferty na rynku, szczególnie wyróżniają się modele Suunto Race i Suunto Vertical. Oba urządzenia, choć skierowane do różnych grup użytkowników, oferują szeroki zakres funkcji i zaawansowanych technologii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak te dwa modele smartwatchów porównują się pod względem designu, funkcjonalności i wydajności, aby pomóc Ci zdecydować, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i stylowi życia użytkowników.

 
 

Rozmiary i waga: Porównanie Suunto Race i Suunto Vertical

Porównując rozmiary i wagę Suunto Race i Suunto Vertical, oba modele mają podobne wymiary, ale różnią się nieco wagą. Suunto Race ma wymiary 49 x 49 x 13,3 mm i wagę 83 g, co czyni go stosunkowo lekkim i wygodnym w codziennym użytkowaniu, szczególnie podczas intensywnych treningów sportowych. Z kolei Suunto Vertical, z wymiarami 49 x 49 x 13,6 mm i wagą 86 g, jest nieco cięższy, co może być wynikiem jego wzmocnionej konstrukcji zorientowanej na aktywności outdoorowe. Obie wagi są jednak na tyle zbliżone, że różnica ta nie powinna mieć znaczącego wpływu na komfort noszenia.

 

Rozmiary i waga Suunto Race i Suunto Vertical

 

Ekran: AMOLED w Suunto Race kontra LED w Suunto Vertical

W porównaniu smartwatchy Suunto Race i Suunto Vertical jedną z kluczowych różnic stanowi rodzaj ekranu. Suunto Race posiada ekran AMOLED o rozmiarze 1,43 cala i rozdzielczości 466 x 466 pikseli, co zapewnia wyjątkową jakość obrazu, nasycone kolory i doskonałą czytelność. Jego technologia "zawsze włączony ekran" oraz oszczędność energii sprawiają, że jest on idealny dla użytkowników ceniących wyrazistość i jakość.

Suunto Vertical, z kolei, wykorzystuje ekran LED o rozmiarze 1,4 cala i rozdzielczości 280 x 280 pikseli. Chociaż nie oferuje tak intensywnych kolorów, jak AMOLED, charakteryzuje się dobrą czytelnością i efektywnością energetyczną, co jest istotne dla długich wypraw w terenie.

Analizując ekrany Suunto Race i Suunto Vertical, widzimy, że zegarek Suunto Race z ekranem AMOLED oferuje wyższą jakość obrazu i lepszą rozdzielczość, co jest korzystne dla tych, którzy cenią sobie wyrazistość i szczegółowość wyświetlanych danych, szczególnie podczas różnorodnych aktywności sportowych. Z drugiej strony, Suunto Vertical z ekranem LED, choć nie zapewnia tak intensywnych kolorów, oferuje solidną wydajność i czytelność, co jest istotne dla długotrwałego użytkowania w terenie. Oba typy ekranów odpowiadają na różne potrzeby użytkowników, balansując między jakością obrazu a efektywnością energetyczną.

 

Ekran Suunto Race i Suunto Vertical

 

Czas pracy baterii: Suunto Race vs Suunto Vertical

Porównując czas pracy baterii, Suunto Race i Suunto Vertical znacząco różnią się w swoich specyfikacjach. Suunto Race oferuje do 26 dni pracy w trybie czasu, do 12 dni z monitoringiem całodobowym i powiadomieniami komórkowymi oraz różne opcje w trybie treningowym z GPS, wahające się od 40 do 120 godzin. To sprawia, że jest on odpowiedni dla krótszych, ale intensywnych sesji treningowych.

Z drugiej strony, Suunto Vertical, szczególnie model Titanium Solar, oferuje znacznie dłuższy czas pracy baterii, dochodzący nawet do 60 dni w trybie czasu (a do roku w wersji Solar) oraz do 500 godzin w trybie treningowym z GPS. Jest to imponujące, zwłaszcza dla użytkowników, którzy spędzają długie okresy na zewnątrz i wymagają urządzenia o długotrwałej żywotności baterii bez konieczności częstego ładowania.

W kontekście czasu pracy baterii Suunto Vertical wydaje się lepszym wyborem dla osób, które planują długotrwałe aktywności outdoorowe lub po prostu preferują rzadsze ładowanie urządzenia. Suunto Race natomiast jest bardziej odpowiedni dla codziennego użytkowania i krótszych sesji treningowych, gdzie częstsze ładowanie nie jest problemem. Wybór zależy więc od indywidualnych potrzeb i stylu życia użytkownika.

 

Czas pracy baterii Suunto Race vs Suunto Vertical

 

Funkcje sportowe: Ponad 95 trybów vs specjalizacja outdoor

Suunto Race i Suunto Vertical oferują imponujący zestaw funkcji sportowych, ale w różnych kontekstach. Zegarek sportowy Suunto Race wyróżnia się ponad 95 trybami sportowymi, co czyni go idealnym wyborem dla osób uprawiających różnorodne dyscypliny. Od biegania, przez pływanie, aż po sporty zespołowe, Suunto Race zapewnia szczegółowy monitoring aktywności i dostosowanie do indywidualnych potrzeb sportowca.

Z drugiej strony, Suunto Vertical skupia się na specjalizacji outdoorowej, oferując funkcje dostosowane do długich wypraw, trekkingu czy wspinaczki. Jego tryby sportowe są zaprojektowane, by sprostać wyzwaniom aktywności na świeżym powietrzu, zapewniając nie tylko tracking aktywności, ale też dodatkowe wsparcie w nawigacji i bezpieczeństwie.

Podczas gdy Suunto Race jest wszechstronnym smartwatchem sportowym, idealnym dla różnorodnych aktywności, Suunto Vertical skupia się na konkretnych potrzebach miłośników outdooru, dostarczając specjalistycznych funkcji dla tej grupy użytkowników.

 

Funkcje sportowe Suunto Race vs Suunto Vertical

 

Wytrzymałość i design: Stal nierdzewna vs poliamid

W kwestii wytrzymałości i designu Suunto Race i Suunto Vertical również prezentują dwa różne podejścia. Suunto Race charakteryzuje się kopertą wykonaną ze stali nierdzewnej, co zapewnia elegancję i solidność, szczególnie pożądaną w codziennym użytkowaniu i podczas intensywnych treningów. Stal nierdzewna dodaje także zegarkowi klasycznego, profesjonalnego wyglądu.

Zegarek Suunto Vertical, skonstruowany z myślą o aktywnościach outdoorowych, posiada kopertę wykonaną z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Ten lekki, ale wytrzymały materiał jest idealny dla zegarków przeznaczonych do użytku w trudnych warunkach zewnętrznych, oferując wysoką odporność na uderzenia i zarysowania.

Obie konstrukcje mają swoje zalety — stal nierdzewna w Suunto Race zapewnia trwałość i elegancki wygląd, podczas gdy poliamid w Suunto Vertical gwarantuje lekkość i wyjątkową wytrzymałość, kluczowe dla miłośników przygód outdoorowych.

 

Wytrzymałość i design Suunto Race vs Suunto Vertical

 

Monitoring snu: Suunto Race vs Suunto Vertical

W obszarze monitorowania snu Suunto Race i Suunto Vertical oferują różne funkcje. Suunto Race zapewnia szczegółowy monitoring snu, w tym czas trwania, średnie tętno podczas snu, a także informacje o fazach snu, takich jak sen płytki i faza REM. Z kolei Suunto Vertical koncentruje się na mierzeniu ogólnej jakości snu, jednak nie dostarcza tak szczegółowych danych, jak robi to Suunto Race.

Oba modele oferują wartościowe informacje, ale Suunto Race wydaje się bardziej kompleksowym narzędziem w zakresie monitorowania snu, dostarczając bardziej szczegółowych danych, które mogą być przydatne dla osób zainteresowanych dogłębną analizą swojego snu i wpływu aktywności fizycznej na regenerację.

 

Monitoring snu Suunto Race vs Suunto Vertical

 

Monitoring zdrowia: Tętno i HRV

Suunto Race i Suunto Vertical wyposażone są w zaawansowane funkcje monitorowania zdrowia, w tym pomiar tętna i HRV (Heart Rate Variability – zmienność rytmu serca). Suunto Race oferuje technologię nadgarstkowego pomiaru tętna oraz funkcję HRV, co pozwala użytkownikom na monitorowanie ich kondycji fizycznej, stresu i regeneracji. Suunto Vertical również wyposażony jest w te technologie, umożliwiając dokładne śledzenie tętna i HRV, co jest szczególnie przydatne w trakcie intensywnych aktywności outdoorowych. Obie funkcje są kluczowe dla sportowców i osób aktywnie spędzających czas, dostarczając ważnych informacji o stanie ich zdrowia.

 

Monitoring zdrowia Suunto Race vs Suunto Vertical

 

Wodoszczelność, barometr i nurkowanie

Suunto Race i Suunto Vertical mają podobne cechy w zakresie wodoszczelności i barometru, oba modele są bowiem wodoszczelne do 100 metrów, umożliwiając pływanie i nurkowanie. Wyposażone są również w barometry, kluczowe do monitorowania ciśnienia atmosferycznego, co jest przydatne zarówno dla sportowców wodnych, jak i miłośników aktywności na świeżym powietrzu, szczególnie w górach. Jednakże Suunto Vertical wyróżnia się funkcjami związanymi z nurkowaniem bezdechowym, takimi jak głębokościomierz do 10 metrów i wskazówki treningowe w czasie rzeczywistym, co czyni go bardziej wszechstronnym wyborem dla entuzjastów aktywności podwodnych, czego nie oferuje Suunto Race.

 

Wodoszczelność, barometr i nurkowanie Suunto Race vs Suunto Vertical

 
Regeneracja potreningowa: Suunto Vertical vs Suunto Race>

W zakresie regeneracji potreningowej Suunto Vertical wyróżnia się dzięki funkcji obliczania czasu regeneracji na podstawie treningu oraz oferuje widok dzienny czasu regeneracji. Suunto Race nie posiada tych specyficznych funkcji, co stanowi kluczową różnicę między tymi dwoma modelami.

Dla osób intensywnie trenujących i potrzebujących dokładnych informacji na temat czasu potrzebnego na regenerację po wysiłku Suunto Vertical może okazać się bardziej odpowiedni. Ta funkcjonalność pozwala lepiej planować kolejne sesje treningowe, maksymalizując efektywność i minimalizując ryzyko przetrenowania.

 

Regeneracja potreningowa Suunto Vertical vs Suunto Race

 

Interfejs użytkownika: Cyfrowa koronka vs tradycyjne przyciski

Interfejs użytkownika w Suunto Race i Suunto Vertical znacząco się różni. Suunto Race wykorzystuje innowacyjną cyfrową koronkę, która umożliwia płynną nawigację po menu i łatwe sterowanie funkcjami zegarka, w tym przybliżanie i oddalanie widoków map. To nowoczesne rozwiązanie zwiększa intuicyjność obsługi i jest przyjazne dla użytkownika. 

Suunto Vertical natomiast stosuje tradycyjne przyciski do nawigacji, co jest typowym rozwiązaniem w zegarkach sportowych. Przyciski te są niezawodne i łatwe w obsłudze, nawet w trudnych warunkach zewnętrznych lub podczas noszenia rękawiczek.

 

Suunto Vertical vs Suunto Race interfejs

 

Porównanie cen: Suunto Race i Suunto Vertical

Porównując ceny Suunto Race i Suunto Vertical, widzimy znaczną różnicę. Model Suunto Race jest dostępny w cenie 1 999,00 zł. Natomiast Suunto Vertical oferuje szerszy wybór, w tym model Titanium Solar z możliwością wyboru wariantów kolorystycznych (np. głęboka pomarańcz w Canyon, stonowany Sand, czy zielonkawy Forest)  w cenie promocyjnej 3 299,00 zł (standardowa cena to 3 759,00 zł), oraz zwykłe wersje w cenie 2 299,00 zł, również z opcją różnych opcji kolorystycznych, np. ostro żółty Lime czy ciekawa, ciemna czerwień w modelu Ruby

Różnica cenowa odzwierciedla różnorodność funkcji i specyfikacji obu modeli. Suunto Vertical, szczególnie w wersji Titanium Solar, jest droższy, ale oferuje dodatkowe funkcje i większą wytrzymałość, co może być ważne dla osób poszukujących bardziej zaawansowanego zegarka sportowego. Suunto Race jest bardziej przystępny cenowo i może przyciągnąć tych, którzy szukają wysokiej jakości smartwatcha sportowego w bardziej przystępnej cenie.

 

Porównanie cen Suunto Race i Suunto Vertical

 

Podsumowanie kluczowych kwestii w zegarkach Suunto Race i Suunto Vertical

Porównując Suunto Race i Suunto Vertical, można stwierdzić, że oba modele smartwatchów mają wiele do zaoferowania. Oto kilka podsumowujących kwestii, które mogą pomóc Ci w dokonaniu wyboru:

 
  • Jeśli jesteś miłośnikiem różnorodnych aktywności sportowych i potrzebujesz szerokiej gamy trybów treningowych, Suunto Race może być dla Ciebie lepszym wyborem ze względu na ponad 95 dostępnych trybów.
  • Jeśli spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu, lubisz trekking, wspinaczkę czy długie wyprawy, Suunto Vertical, zwłaszcza model Titanium Solar, może zapewnić Ci znacznie dłuższy czas pracy baterii oraz specjalizowane funkcje dla miłośników outdooru.
  • Jeśli interesuje Cię dokładne monitorowanie snu i analiza jego jakości, Suunto Race oferuje bardziej zaawansowane funkcje w tym zakresie.
  • Jeśli zależy Ci na eleganckim wyglądzie i trwałości, Suunto Race z kopertą ze stali nierdzewnej może spełnić Twoje oczekiwania.
  • Jeśli potrzebujesz narzędzia do obliczania czasu regeneracji po treningu, Suunto Vertical oferuje tę funkcję.
  • Jeśli jesteś entuzjastą nurkowania bezdechowego, Suunto Vertical dostarcza specjalistycznych funkcji w tym zakresie, których nie ma Suunto Race.
  • Jeśli preferujesz innowacyjny interfejs użytkownika w postaci cyfrowej koronki, Suunto Race może bardziej Ci się spodobać.
  • Jeśli zależy Ci na niższej cenie, Suunto Race jest bardziej przystępny cenowo.

Oba te smartwatche są produkowane przez renomowaną markę Suunto, co gwarantuje wysoką jakość i niezawodność. Ostateczny wybór pomiędzy nimi powinien zależeć od stylu życia, preferencji sportowych oraz dostępnego budżetu. Bez względu na wybór, zyskasz wyjątkowe narzędzie do monitorowania i poprawy aktywności fizycznej.


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.