Seiko Prospex GPS SBED007 - zegarek dla wymagających [Recenzja]

Recenzje

Seiko Prospex GPS SBED007 - zegarek dla wymagających [Recenzja]

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

06 września 2018

Seiko Prospex Landmaster GPS Solar Dual Time Limited Edition SBED007 to ekskluzywny, limitowany model zegarka, który został stworzony z myślą o najbardziej wymagających mężczyznach. Imponuje on nie tylko nienagannym wyglądem, dopracowanym w każdym, nawet najmniejszym detalu wykończeniem, ale również funkcjonalnością, dzięki której zegarek sprawdzi się w każdych, nawet tych najbardziej wymagających warunkach.

Zegarki Seiko – rewolucja na rynku zegarków

Seiko to manufaktura, której początki datuje się na 1881 rok. Wtedy to, w okolicach Tokio, Kintaro Hattori założył niewielki sklep z biżuterią oraz zegarkami. Jedenaście lat później Japończyk zaprezentował pierwszą, sygnowaną własnym nazwiskiem, linię zegarków o nazwie Seikosha, co z języka japońskiego oznacza „doskonały”. W 1913 roku, dzięki konsekwentnej i sumiennej pracy, znany na rynku azjatyckim producent zaprezentował serię swoich pierwszych naręcznych zegarków mechanicznych o nazwie Laurel. Ten przełomowy moment sprawił, że logo Seiko powoli stawało się rozpoznawalne dosłownie na całym świecie. Marka słynie również z tego, że zaprezentowała pierwszy zegarek, którego pracę oparto o zasilany za pomocą baterii mechanizm kwarcowy. Mowa tu o modelu Aston Quartz 35 SQ który na zawsze odmienił rynek zegarków i zapoczątkował tzw. rewolucję kwarcową.

Seiko Prospex SBED007 – przede wszystkim jakość wykonania

Dziś pod lupę weźmiemy limitowany, ekskluzywny model Seiko Prospex SBED007, który stworzony został z myślą o mężczyznach, którzy od zegarka oczekują czegoś więcej niż standard. Jego srebrna bransoleta oraz koperta o tym samym kolorze, wykonane zostały z niezwykle przyjaznego alergikom tytanu, który dzięki swojej niskiej wadze jest praktycznie niewyczuwalny podczas noszenia na nadgarstku. Niezwykle przejrzysty czarny cyferblat przykryto za pomocą szkiełka szafirowego z niwelującą zabrudzenia powłoką SuperClean. Posiada ono 9 na 10 punktów w oceniającej twardość materiału Skali Mohsa, co w praktyce oznacza, że może być zarysowane tylko i wyłącznie przez diament. Ciekawym rozwiązaniem, przywodzącym na myśl zegarki kieszonkowe, jest umieszczenie centrum dowodzenia, czyli koronki, na górze koperty, tuż przy godzinie dwunastej. Rozwiązanie to wygląda świetnie i sprawia, że model wyróżnia się na tle konkurencji. Ponadto jest niezwykle praktyczne - koronka ulokowana w tym miejscu nie zaczepia o materiał przy wkładaniu dłoni do kieszeni. Pracę zegarka Seiko oparto o mechanizm solarny 8X53, który posiada funkcję zapobiegania nadmiernemu naładowaniu, która w znaczny i zauważalny sposób wpływa na jego żywotność.

Zegarek meski Seiko Prospex SBED007 wykonczenie

Zegarek Seiko Prospex SBED007 – imponująca funkcjonalność

Poza dopracowanym dosłownie w każdym szczególe wykończeniem, zegarek Seiko imponuje swoją funkcjonalnością. Jest to smartwatch z GPS, dzięki któremu zegarek sam, automatycznie, synchronizuje godzinę w stosunku do miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. Model wyposażono w funkcję trybu samolotowego, która automatycznie blokuje GPS. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, zegarek jest idealną propozycją dla każdej osoby będącej w częstych podróżach. Niezwykle wyraźne i wyróżniające się na tle pozostałych elementów umieszczonych na tarczy indeksy w postaci markerów, zostały wypełnione powłoką świetlną LumiBrite, która pozwala na odczyt danych z cyferblatu w każdych warunkach oświetleniowych. To samo tyczy się wskazówek, wśród których najbardziej wyróżnia się, będąca w kształcie strzałki, wskazówka godzinowa.

Zegarek meski Seiko Prospex SBED007 tarcza

Seiko Prospex SBED007 – z myślą o wymagających

Na cyferblacie zegarka, poza wcześniej wspomnianymi indeksami, znajdziemy również sub-tarczę pozwalającą na wskazywanie drugiego czasu, który możemy wybrać wśród 40 dostępnych stref czasowych. W nietypowym miejscu, czyli przy godzinie pierwszej, ulokowano analogowy datownik dni miesiąca, który nadaje całokształtowi ciekawego efektu asymetryczności. Datownik dni tygodnia zaprojektowany został w formie kolejnej sub-tarczy, która znajduje się w górnej części cyferblatu, tuż nad sub-tarczą wskazującą dostępne funkcje. Imponująca również jest wodoszczelność zegarka, która została oceniona w klasie 200 metrów, dzięki czemu w modelu można bez obaw pływać oraz nurkować w akwalungu. Dodatkową ochroną przed dostaniem się do jego wnętrza wody jest zakręcany dekielek.

Zegarek meski Seiko Prospex SBED007 dekiel

Podsumowanie recenzji

Seiko Prospex Landmaster GPS Solar Dual Time Limited Edition SBED007 to zegarek robiący nie lada wrażenie. Jego dopracowane w każdym calu wykończenie naprawdę imponuje. Wszystko to zostało połączone z funkcjonalnością oraz niezwykłą precyzją, jaką zapewnia mechanizm solarny napędzany dowolnym źródłem światła. Wysoka cena jest w pełni adekwatna do jakości prezentowanego modelu, który dodatkowo jest egzemplarzem limitowanym.

Plusy:

  • Mechanizm solarny napędzany dowolnym źródłem światła, który niepotrzebuje do działania użycia baterii lub dodatkowego nakręcania.
  • Koperta oraz bransoleta z tytanu, który dzięki niskiej zawartości niklu, jest niezwykle przyjazny alergikom.
  • Umieszczona na górze koperty koronka, która nadaje zegarkowi ciekawego wyglądu i praktyczności.
  • Moduł łączności GPS, dzięki któremu zegarek dostosowuje wskazywaną godzinę do miejsca, w którym się znajdujemy.
  • Tryb samolotowy z automatyczną blokadą GPS.
  • Wskazówki oraz indeksy pokryte warstwą luminescencyjną LumiBrite, która pozwala na odczyt godziny w każdych warunkach oświetleniowych.
  • Wysoka wodoszczelność, która pozwala na pływanie oraz nurkowanie na większe głębokości.

Minusy:

  • Cena, która jednak jest jak najbardziej adekwatna do jakości wykonania.

 


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.