Szwajcaria kontra Japonia. Który zegarek jest lepszy?

Porady

Szwajcaria kontra Japonia. Który zegarek jest lepszy?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

23 grudnia 2022

Szwajcarska jakość czy japońska technologia? Wśród miłośników sztuki zegarmistrzowskiej nieprzerwanie toczy się ta rywalizacja. Czy jednak rzeczywiście jest o co kruszyć kopie? Czy różnica między zegarkami produkcji szwajcarskiej i japońskiej jest tak duża? Czy nie można mieć wszystkiego: najwyżej jakości wykonania i zaawansowanej technologii w jednym? Przekonajmy się, zapraszamy do lektury!

 
 

Zegarki najwyższej klasy składane ręcznie

Głównym przedmiotem różnicowania zegarków jest ich mechanizm. Popularnym poglądem jest przekonanie, że większość przeciętnych, tanich zegarków kwarcowych pochodzi z Japonii, a złożone i skomplikowane mechanicznie modele wywodzą się przede wszystkim ze Szwajcarii. Rzeczywiście, Szwajcaria od lat znana jest jako światowa stolica luksusowych zegarków. Kraj ten ma wielowiekową historię tworzenia najbardziej wyszukanych, pięknych i ręcznie robionych zarówno werków mechanicznych, jak i całych zegarków. Nawet dziś, gdy przemysł zegarmistrzowski może być wspomagany przez różnego rodzaju maszyny, szwajcarskie manufaktury nadal bardzo często wykańczają zegarki ręcznie i ręcznie montują ich mechanizmy. W wyjątkowo dobrze rozwiniętej technologicznie Japonii precyzyjne maszyny też pozwalają na zautomatyzowanie pracy nad budową zegarka, ale nawet w takiej sytuacji wysokiej klasy marki również wykańczają zegarki i montują mechanizmy ręcznie.

 
 

Historia zegarmistrzostwa Szwajcarii i Japonii

Historia szwajcarskiego zegarmistrzostwa sięga 500 lat wstecz. Aby zrozumieć kontekst historyczny, należy powiedzieć, że już na początku XVI wieku niemieccy i francuscy zegarmistrzowie budowali zegary podróżne, a nawet duże zegarki kieszonkowe. W drugiej połowie XVI i na początku XVII wieku hugenoccy uciekinierzy uciekający przed prześladowaniami we Francji przenieśli się do Genewy i przywieźli ze sobą swoje umiejętności zegarmistrzowskie. W ten sposób zaczęła rozwijać się, a następnie rozkwitać szwajcarska sztuka zegarmistrzowska. W przeciwieństwie do historii Szwajcarii, japońskie zegarmistrzostwo ma swoje korzenie dopiero pod koniec XIX wieku, a większość wzrostu przypada na wiek XX. Japonia, która zawsze była liderem technologicznym, koncentrowała się na produkcji bardzo precyzyjnych, funkcjonalnych zegarków. Od momentu pojawienia się w branży zautomatyzowanych robotów wspomagających proces budowania zegarka, część producentów zaczęła korzystać z ich możliwości, aby zminimalizować możliwość błędów w konstrukcji i zwiększyć ilość produkowanych zegarków. Celem większości japońskich producentów zegarków jest zapewnienie najlepszego produktu w przystępnej cenie.

 
Historia zegarmistrzostwa Szwajcarii i Japonii
 

Czym różnią się szwajcarskie zegarki od japońskich?

Szwajcarskie zegarki opierają się na ręcznym rzemiośle. Zegarmistrzowie potrafią spędzać setki godzin na dekorowaniu części ruchomych znajdujących się wewnątrz zegarka, których nikt nigdy nie zobaczy. Inżynierowie poświęcają ogromną ilość czasu na tworzenie zegarków składających się z setek, a czasem tysięcy maleńkich elementów, które są idealnie do siebie dopasowane. Szwajcarskie marki skupiają się na formie, funkcjonalności i niezrównanym pięknie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz zegarka. Z kolei, jak pisaliśmy wcześniej, japońscy producenci zegarków mogą doskonalić swoje umiejętności w zakresie technologii i automatyzacji, dzięki czemu są w stanie produkować większe ilości zegarków w krótszym czasie. Większa ilość wyprodukowanych zegarków nie pozwala jednak na uznanie zegarka za ekskluzywny. Japonia i Szwajcaria na światowym rynku zegarków mają różny proces tworzenia zegarków. Indywidualny styl i niuanse generują subtelne i mniej subtelne różnice między nimi. Przyjrzyjmy się teraz bliżej uznanym markom reprezentującym japońską i szwajcarską sztukę zegarmistrzowską.

 

Czym różnią się szwajcarskie zegarki od japońskich?

 

Największy producent zegarków mechanicznych – japońska marka Orient

Japońska marka Orient charakteryzuje się wysokim poziomem zaawansowania technicznego, eleganckim, klasycznym wyglądem i najwyższą jakością wykonania. Wszechstronny perfekcjonizm w połączeniu ze znakomitym designem sprawia, że zegarki Orient to wyjątkowa propozycja dla entuzjastów zegarmistrzostwa. Początki marki sięgają 1950 roku, gdy założono firmę Orient Watch Co., która produkowała nadzwyczaj dopracowane japońskie zegarki. Ta legendarna dziś firma produkuje zegarki w subtelnym i eleganckim stylu, który doskonale uzupełni każdy rodzaj stylizacji, dodając jej szyku i klasy. Orient to z pewnością marka, która robi wrażenie zarówno designem, jak i zaawansowaniem technologicznym. Zegarki wychodzące spod rąk najlepszych inżynierów są niezwykle precyzyjne i dokładne pozostając jednocześnie ikoną najlepszego stylu. Ich design nie przytłacza — modele są stonowane, czasem wręcz minimalistyczne, ale nie ubogie. Ich prosty styl świadczy o wysokiej jakości, ponieważ marka Orient dba o ekskluzywny charakter swoich produktów. Za dokonaniami firmy kryje się chęć stworzenia najwyższej jakości, niezawodnych zegarków w ponadczasowym stylu. Sprawia to, że zegarki Orient tworzone są w wyjątkowo metodyczny sposób, który pozwala przelać rzemieślniczy kunszt do każdego modelu. Znane na całym świecie z niezawodności i precyzji chodu zegarki wyposażane są w samodzielnie projektowane i składane napędy mechaniczne i kwarcowe. Wykorzystanie własnych mechanizmów złożonych z wielu idealnie dopasowanych elementów nadają zegarkom Orient niebywałego prestiżu. Zegarki mechaniczne z automatycznym naciągiem to hołd wyrażony dla tradycyjnego zegarmistrzostwa.

 

japońskie zegarki Orient

 

Orient Star – luksusowa linia japońskich zegarków

Orient Star jest linią luksusowych zegarków wprowadzoną na rynek przez opisywaną powyżej cenioną na całym świecie markę Orient Watch. Pierwszy model tej serii powstał w 1951 roku i od razu zyskał rzeszę wiernych fanów. Produkowane w kolejnych latach następne modele potwierdzały wyjątkową pozycję tej linii. Marka Orient Star uznawana jest za kwintesencję luksusu, znakomitej jakości, niezawodności i elegancji. Zegarki prezentują wyrafinowany styl, będąc jednocześnie przykładem klasycznego, nienagannego stylu. Poza znakomitym designem zegarki te cechują się również doskonałym wykonaniem. Wśród modeli znajdziemy mechaniczne z automatycznym naciągiem i naciągiem ręcznym. Daje to gwarancję stabilnej i długoletniej pracy. Co istotne, wszystkie zegarki Orient Star wyposażone są w mechanizmy typu in-house, czyli takie, które w całości wykonane zostały w tej manufakturze. 

 

Orient Star

 

Aviator, czyli szwajcarskie zegarki inspirowane lotnictwem

Szwajcarska marka Aviator inspiruje się pierwszymi próbami wzbicia się w powietrze. Zegarki tej marki tworzone są z myślą zarówno o profesjonalnych lotnikach, jak i o miłośnikach awiacji. Marka powstała w 2000 roku i wyposaża swoje czasomierze w cenione mechanizmy Ronda i ETA. W 2006 roku Aviator stał się oficjalnym sponsorem legendarnej grupy akrobacji samolotowych „Swifts” latającej na legendarnych myśliwcach MIG-29. Siedzibą firmy jest szwajcarska Jura nazywana zegarmistrzowską Doliną Krzemową. Dzięki temu zegarki posiadają legendarne oznaczenie Swiss Made, które świadczy o wysokiej jakości wykonania zgodnie ze szwajcarskimi tradycjami zegarmistrzowskimi. Każdy zegarek marki, zanim zostanie wprowadzony na rynek, testowany jest przez profesjonalnych pilotów, którzy sprawdzają ergonomię i testują funkcjonalność modelu. Design zegarków inspirowany jest wyglądem kokpitów lotniczych, to charakterystyczne wzornictwo łączy w sobie sportowy dynamizm z wyglądem w stylu retro. Zegarki Aviator prezentują szeroki wachlarz modeli o różnych wielkościach, kolorystyce i wykończeniu. Część z nich to serie limitowane powstałe w hołdzie najznakomitszym samolotom, które zapisały się w historii awiacji.

 

Aviator

 

Zegarek szwajcarski czy japoński?

Szwajcarskie zegarki to synonim klasy, tradycji, niezawodności i precyzji. Japońskie czasomierze z kolei to jakość wykonania oraz doskonałe technologie. Podejmując decyzję, który zegarek wybrać warto wziąć pod uwagę budżet, którym dysponujemy lub chcemy przeznaczyć na zakup. Często nabycie znakomitej jakości japońskiego zegarka wiąże się z mniejszym wydatkiem niż inwestycja w zegarek szwajcarski. Nie oznacza to jednak, że modele Swiss Made to wyłącznie najdroższe urządzenia. Również szwajcarskie zegarki dostępne są w korzystnej cenie. Sprawdź w naszym sklepie zegarki japońskie i zegarki szwajcarskie i wybierz najlepiej pasujący do Ciebie model!


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.