Traser® P96 OdP Evolution Chronograph – odkrywamy fenomen zegarków taktycznych

Traser

Traser® P96 OdP Evolution Chronograph – odkrywamy fenomen zegarków taktycznych

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

15 marca 2021

Pojęcie „zegarek taktyczny” pojawia się pierwszy raz ponad 30 lat temu, kiedy to w 1989 roku marka traser® wyprodukowała, na specjalne zlecenie Armii Stanów Zjednoczonych, zegarek, spełniający rygorystyczne normy wojskowe MIL. Wytrzymałość konstrukcji, funkcjonalność, a przede wszystkim, możliwość odczytania czasu w każdych warunkach, to kryteria, które przyczyniły się do powstania nowej typu czasomierzy, która dzisiaj zyskuje coraz większą popularność. Modele z linii P96 OdP Evolution to rasowe zegarki taktyczne, zwane często „wojskowymi”, lub „zegarkami militarnymi”.

Traser® P96 OdP Evolution Chronograph – od zegarka wojskowego po zegarek outdoorowy

Rodzina zegarków P96 OdP Evolution Chrono kontynuuje długie tradycje tworzenia zegarków na potrzeby wojska przez markę traser®. W pierwszych latach produkcji zegarki z Niederwangen były dostarczane tylko na specjalne zamówienia organizacji militarnych, oddziałów wojskowych, jak: US Army, Specnaz, Green Berets i wielu innych. Cywile nie mieli do nich dostępu. Dopiero na początku XXI wieku zaczęto tworzyć kanały regularnej sprzedaży. Marka szybko zyskała uznanie wśród miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzisiaj dla wielu entuzjastów survivalu, bushcraftu oraz myślistwa zegarki traser® są podstawowym elementem wyposażenia.

Traser P96 OdP Evolution Chronograph

Cel – przetrwać w każdych warunkach z zegarkiem Traser® P96 OdP Evolution Chronograph

Opisując zegarki taktyczne, nie sposób nie wspomnieć o technologii, dzięki której zawdzięczają swoją legendarną wytrzymałość. W rodzinie Traser P96 OdP Evolution zastosowano bardzo lekki, a zarazem wytrzymały polimer zbrojony włóknem szklanym (GFRP, czyli Glass-Fiber Reinforced Polymer). Z tego uszlachetnionego kompozytu wykonana jest koperta zegarka. Cechuje go lekkość, bardzo duża odporność na zarysowania a przy tym świetna elastyczność. Dzięki temu doskonale tłumi drgania i absorbuje siły powstałe w wyniku uderzeń. Warto zaznaczyć, że materiał jest w 100% antyalergiczny, nie nagrzewa się oraz nie ulega korozji. Przy tym jest całkowicie antymagnetyczny i można go barwić na dowolny kolor. Stanowi swoisty pancerz dla mechanizmu zegarka.

Konstruktorom z marki traser® zależało na ograniczeniu wagi zegarka. Każdy gram ekwipunku ma znaczenie zarówno w wojsku, jak i podczas komplementowania sprzętu na wyprawę. A zegarki z opisywanej linii ważą od 97 gramów w wersji na pasku tekstylnym typu NATO, do 102 gramów w zestawie z paskiem kauczukowym. Koperta GFRP uzupełnia ultra wytrzymałe na zarysowania szkło szafirowe z wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną. Filtr ten niweluje refleksy świetlne i poprawia czytelność wskazań.

Jak na zegarek taktyczny przystało, każdy z modeli P69 OdP Evolution Chronograph można wykorzystywać również w środowisku wodnym. Trasery z tej linii cechuje wodoszczelność na poziomie 20 atmosfer, co pozwala na swobodne pływanie, a nawet nurkowanie do głębokości kilkudziesięciu metrów.

Zegarek Traser P96 OdP Evolution Chronograph

Technologia trigalight® w zegarku Traser® P96 OdP Evolution Chronograph - samowystarczalne źródło światła

Nurkując w całkowitych ciemnościach lub działając w warunkach pozbawionych oświetlenia, nie należy się obawiać o brak czytelności wskazań. Zegarki z trytem, wykorzystują radioaktywne właściwości gazu, który stanowi bazowy element w technologii opracowanej przez szwajcarską firmę mb microtec o nazwie trigalight®. Szklane mikro rurki wypełniane są trytem i odpowiednio uszczelniane. W ich środku zachodzi reakcja chemiczna, której efektem jest intensywne światło. Technologia trigalight® jest nie bez powodu uznawana za najdoskonalszą formę oświetlenie stosowaną w zegarkach z racji na jej całkowicie bezobsługową formę oraz 25-letnią żywotność.

Traser P96 OdP Evolution Chronograph podświetlenie

Zegarek Traser® P96 OdP Evolution Chronograph - doskonałość w każdych warunkach

Zakładając dowolny zegarek Traser P96 OdP Evolution Chronograph masz pewność, że na każdej szerokości geograficznej, na każdej wysokości, czy to w warunkach naziemnych, czy pod wodą, bez względu na porę dnia lub nocy, będziesz mógł bez problemu odczytać czas. Zegarek podświetlany trytem to doskonałe narzędzie pracy w ciężkich warunkach. To doskonały kompan w każdej podróży.


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.