Casio G-Shock Street Spirit – czas by sztuka ulicy zabrała głos!

G-SHOCK

Casio G-Shock Street Spirit – czas by sztuka ulicy zabrała głos!

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

14 lutego 2023

Seria zegarków G-Shock Street Spirit została zainspirowana kulturą uliczną. Projektanci sięgnęli po typowe i wręcz ironiczne elementy sztuki ulicznej. Każdy z pięciu zegarków z serii został pokryty wyjątkowym graffiti. Wyglądają jak spryskane sprayem przez ulicznego artystę. Prezentują się na nadgarstku niczym dzieło sztuki.

 

G-Shock Street Spirit – bo sztuka ma znaczenie

Obecnie graffiti wpisało się w DNA miast i przedmieść. Stało się ich nierozerwalną a wręcz integralną częścią. Początków tej sztuki należy upatrywać w latach 60 i 70 XX wieku. Prekursorem graffiti był Amerykanin, niejaki Cornbread. Umieszczał on na murach rodzinnej Filadelfii imię swojej ukochanej. Szybko doczekał się następców. Proste wyrazy ewoluowały w bardziej skomplikowane i złożone obrazy. Sztuka ta mocno zintegrowała się z kulturą hip-hopu. Była przejawem buntu, chęci wyrażania i popularyzowania treści. Graffiti dość długo było postrzegane jako wandalizm, dlatego na twórców były nakładane coraz surowsze kary. Przełomem stały się lata 80, kiedy graffiti wkroczyło do galerii, zyskując przy tym uznanie. Początki XXI to silny wpływ artysty podpisującego się jako Banksy. Jego znakiem rozpoznawczym są detale tworzone przy pomocy szablonów. Porusza on w swoich dziełach kwestie społeczne i polityczne. Graffiti i sztuka ulicy stała się swoistą inspiracją do stworzenia serii zegarków G-Shock Street Spirit. Każdy z pięciu modeli wyróżnia się wzornictwem, jak i kolorystyką.

 
zegarki marki g-shock seria stree spirit special edition
 

Pięć niezwykłych zegarków G-Shock Street Spirit

Model G-Shock GA-110SS-1AER pokryto wzorami a dokładnie ozdobnymi literami. Wykorzystano trzy kolory: fioletowy, czarny i biały. Dla uzyskania faktury muru wykorzystano formowanie kolorów Garal. Połączono w ten sposób różne kolory żywicy i stworzono marmurkowy efekt. Oprócz walorów wizualnych model ten posiada szereg przydatnych funkcji takich jak: czas światowy (48 miast), stoper 1/100 sekundy, regulator czasowy, pięć alarmów, kalendarz czy też automatyczne światło LED. Wodoszczelność ustalono na poziomie 20 barów. Ponadto zegarek jest odporny na wstrząsy. Natomiast jego odporność magnetyczna jest zgodna z normą ISO 764, poświadcza ona, że zegarek jest zabezpieczony przed działaniem pól magnetycznych.

 
zegarek g-shock street spirit special edition model ga-110ss-1aer
 

Zegarek G-Shock Street Spirit DW-5000SS-1ER to stonowany model utrzymany w kolorystyce czerni i srebrna. Bazą zegarka jest półprzezroczysta żywica. Dla otrzymania skomplikowanego ceglanego wzoru cechującego się wypukłościami i wycięciami wykorzystano nową metodę, czyli stamping. Zegarek wyposażono w podświetlenie elektroluminescencyjne Afterglow, dzięki któremu, bez problemu można odczytać godzinę w ciemności. Przydatną funkcją jest Alarm Flash, zegarek nie tylko wydaje dźwięk, ale również miga. Wbudowano również kalendarz aż do roku 2039.

 
model dw- 5000ss-1er g-shock street spirit
 

Kolejnym z serii jest G-Shock GX-56SS-1ER. Posiada on nieco większy rozmiar, który w pełni wykorzystano do nadania mu niezwykłego designu. Cztery kolory: zielony, niebieski, czarny i biały płynnie się ze sobą łączą. Aby uzyskać kamienne wykończenie, przypominające mur wykorzystano formowanie kolorów Garal. Połączono w tym celu żywice o różnych barwach i teksturach. Zegarek jest nie tylko odporny na wstrząsy, ale również na kurz, jak i błoto. Model wykorzystuje zasilanie słoneczne Tough Solar, jak również wyposażono go w pełni automatyczne podświetlenie EL.

 
g-shock street spirit model gx-56ss-1er
 

Model GM-5600SS-1ER nawiązuje do malowania natryskowego, używanego przy tworzeniu graffiti. Kolorem bazowym jest srebrny, na który nałożono maskowanie w kolorze niebieskim oraz złotym. Pasek wykonany z żywicy został pokryty farbą metaliczną oraz nadrukiem atramentowym. Zegarek G-Shock GM-5600SS-1 jest nie tylko niezwykle odporny, ale i dokładny +/- 15 sekund na miesiąc. Wyposażono go w alarm wielofunkcyjny, jak i alarm Flash Miga. Bardzo przydatne podczas codziennego użytkowania jest również niezwykle jasne podświetlenie elektroluminescencyjne Afterglow. Zegarek wyposażono również w stoper, regulator czasowy, jak i pełny auto kalendarz ustawiony do roku 2099.

 
g-shock special edition street spirit
 

Ostatni, ale nie najgorszy jest model GM-2100SS-1AER. Przyciąga wzrok energetycznym doborem kolorów, które poprzez powtarzający się proces maskowania zostały na siebie nałożone. Graffiti w tym zegarku zdobi zarówno lunetę, tarczę, jak i pasek. Wskazówki minutowe i godzinowe pokryto specjalną farbą luminescencyjną. Pasek został wykonany z żywicy. Pokryto go farbą luminescencyjną, nadrukiem w kolorze niebieskim, czarnym i białym oraz sitodrukiem o limonkowej barwie. Tarczę pokryto kołowym, półprzezroczystym atramentem. Zegarek wyposażono w podwójne światło LED (oświetlenie twarzy oraz podświetlenie wyświetlacza). Model ten posiada również funkcję wyciszenia poprzez przyciśnięcie przycisków.

 
street spirit special edition g-shock
 

G-Shock Street Spirit – zegarki dla głodnych sztuki

Zegarki z kolekcji G-Shock Street Spirit idą z duchem czasu i dopuszczają do głosu szeroko rozumianą kulturę uliczną. Graffiti już dawno trafiło na „salony”. Teraz trafia prosto na nasze nadgarstki. Każdy zegarek oddaje ducha i charakter tej ikonicznej już sztuce. Zainspiruj się razem z marką Casio G-Shock!


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.