Garmin Vivoactive 4 vs Venu - porównanie kultowych serii

Garmin

Garmin Vivoactive 4 vs Venu - porównanie kultowych serii

Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.

14 sierpnia 2023

Smartwatche Garmin są już znane na całym Świecie. Nic dziwnego, ich jakość, ilość dostępnych udogodnień i cała reszta funkcji z serii na serie wręcz przekracza nasze oczekiwania. Jednak tym razem chcielibyśmy skupić się na dwóch konkretnych kolekcjach – Vivoactive 4 oraz Venu, które na pierwszy rzut oka wydają się podobne, ale jednak... są różne! Przekonajcie się sami, gdzie leży ich różnica i który z nich lepiej dopasuje się do Waszych oczekiwań.

 
 

Różnice wizualne Garmin Vivoactive 4 i Venu

Zacznijmy od tego, co tak naprawdę mamy na pierwszy rzut oka, czyli ekran. Zarówno jedna, jak i druga seria posiadają wyświetlacze dotykowe, które dodatkowo są wspomagane poprzez dwa przyciski. Do tego dochodzi niezwykle wygodna możliwość płatności zbliżeniowych. Obie kolekcje oferują możliwość odtwarzania muzyki bezpośrednio z zegarka oraz różne funkcje treningowe, jak to przystało na markę Garmin. Tak naprawdę serie Vivoactive 4 i Venu są do siebie bardzo podobne, być może właśnie dlatego na pierwszy rzut oka ciężko jest dostrzec w nich różnice, które oczywiście są! I specjalnie dla Was je przedstawimy.

 

Garmin Vivoactive

 

Garmin Vivoactive 4 i Venu – porównanie

Każdy model ma swoją indywidualną wielkość, a co za tym też idzie różną wielkość i rozdzielność ekranu. Seria Vivoactive 4 dodatkowo została uzupełniona o dodatek w mniejszej formie niż standardowa i jest to Vivoactive 4s. Garmin Vivoactive wyposażono w wyświetlacz MIP, natomiast Venu w AMOLED, który ze względu na swoją intensywność kolorów, może wydawać się atrakcyjniejszy. Obie serie posiadają wbudowany wysokościomierz barometryczny, dzięki któremu możliwe jest dokładniejsze rejestrowanie aktualnej wysokości na podstawie ciśnienia. Wodoszczelność w obu kolekcjach oceniono na poziomie 5 ATM, a więc możliwy jest dłuższy kontakt z wodą. Dla wielu z Was istotnym dodatkiem w obu smartwatchach z pewnością będzie także pulsoksymetr, który pozwala na mierzenie saturacji.

 

Garmin Venu 2

 

Bateria w smartwatchach Vivoactive 4 i Venu

Jak wiadomo, czas pracy baterii w smartwatchach jakie wybieramy, jest niezwykle istotny. Czy różnica pomiędzy seriami w długości żywotności jest bardzo zauważalna? Najdłużej na jednym ładowaniu w trybie zegarka mogą pracować modele Vivoactive 4, bo aż 8 dni, Vivoactive 4s będzie pracował 7 dni, natomiast Venu 5 dni. W trybie GPS najdłuższą pracą może pochwalić się Venu, bo aż od 18 do 20 godzin, kolejny jest Vivoactive 4 z pracą od 16 do 18 godzin, ostatni na liście będzie Vivoactive 4s z 12- lub 13-godzinną pracą. Ostatnim trybem jest GPS z muzyką i tutaj różnice już nie są tak bardzo istotne, gdyż Venu i Vivoactive 4 mogą pracować 6 godzin, natomiast Vivoactive 4s 5 godzin. Warto na koniec podkreślić, że seria Venu posiada możliwość wygaszania ekranu, a tym samym oszczędzenia energii, z czego właśnie może wynikać różnica w długości pracy.

 

Garmin Venu

 

Garmin Vivoactive 4 i Venu dla sportowców

Standardowe dla zegarków Garmin jest całodniowe monitorowanie aktywności, ilości pokonanych kroków, czy ilość pięter, ale także całodobowe monitorowanie tętna, poziomu stresu czy energii organizmu. Omawiane modele sprawdzą się zarówno do wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz (GPS+Glonass+Galileo), a dodatkowo można wgrać na nie własne, personalizowane plany treningowe, jak i te gotowe do ściągnięcia z aplikacji Garmin Connect. Ilość dostępnych trybów sportowych jest naprawdę imponująca, a do nich, można także dobrać dopasowany do własnych preferencji układ danych wraz z wyświetlanymi wartościami.

 

Garmin Vivoactive

 

Dodatkowe udogodnienia w smartwatchach Garmin Vivoactive 4 i Venu

Zacznijmy od kultowego Garmin Pay. Płacenie za zakupy jedynie poprzez zbliżenie zegarka to coś, co zdecydowanie wpłynie na komfort codziennego życia. Wystarczy uzupełnić odpowiednie dane i już! Kiedy odczyt tętna z czujnika zostanie utracony, będzie należało wprowadzić do zegarka PIN, aby takiej płatności dokonać, co eliminuje zagrożenie dostania się do tej opcji osobom niepożądanym, np. podczas zgubienia dodatku. Bezpośrednio z zegarka można także słuchać muzyki – wystarczy wgrać własne utwory bądź połączyć się ze Spotify lub Deezer. Dla miłośników odsłuchiwania różnego rodzaju opowieści producent przygotował także możliwość odtwarzania podcastów lub audiobooków. Nie możemy także zapomnieć o możliwości wyświetlania powiadomień z telefonu. Mogą to być różnego rodzaju powiadomienia, zarówno te z aplikacji, jak i o połączeniach, czy wiadomościach SMS.

 

Porównanie Vivoactive 4 i Venu – który wybrać?

Nietrudno stwierdzić, że zarówno jedna, jak i druga seria zachwyca swoimi udogodnieniami. Jednak, czy możemy jednogłośnie stwierdzić, że któraś z nich będzie lepsza? Chyba nie do końca. Jak już wspomniałam wyżej, Venu posiada lepszej jakości wyświetlacz, no i oczywiście inną wielkość oraz długość pracy. Wybór jednak jest kwestią indywidualną. Jedyne co wiemy, to to, że tak naprawdę każdy smartwatch Garmin zasługuje na szczególną uwagę, wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od funkcjonalności i stylistyki!


Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.