Inspiracje artystyczne w zegarmistrzostwie. Jak marki czerpią z bogatej kultury sztuki?

Rozmaitości

Inspiracje artystyczne w zegarmistrzostwie. Jak marki czerpią z bogatej kultury sztuki?

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

15 marca 2024

W świecie zegarmistrzostwa, twórcy wnikliwie eksplorują różnorodne dziedziny, epoki i formy wyrazu artystycznego — od nowoczesnej sztuki, aż po muzykę. Inspiracje te przekładają się na tworzenie małych dzieł sztuki, które nie tylko mierzą czas, ale też opowiadają historie, budują mosty między przeszłością a teraźniejszością, oraz celebrują piękno w jego najróżniejszych odsłonach.

 
 

Dlaczego marki zegarmistrzowskie tak chętnie czerpią inspiracje ze sztuki?

Marki zegarmistrzowskie często inspirują się sztuką, ponieważ pozwala to na tworzenie wyjątkowych, bogatych w symbolikę i estetykę dzieł, które łączą w sobie dziedzictwo kulturowe z nowoczesnym designem.

Dziedzictwo kulturowe to spuścizna przeszłości, która kształtuje naszą teraźniejszość i przyszłość, obejmująca sztukę, tradycje, wiedzę oraz umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie. W kontekście zegarmistrzostwa, dziedzictwo kulturowe manifestuje się nie tylko w rzemiośle i technikach, ale także w estetyce i symbolice. Zegarki, będąc nie tylko miernikami czasu, ale także przedmiotami niosącymi wartość estetyczną i kulturową, często odzwierciedlają bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego, łącząc tradycję z nowoczesnością w unikatowych projektach.

Zbadajmy bliżej marki, które mistrzowsko potrafią wykorzystać inspiracje artystyczne, prezentując je na swoich zegarkach.

 

Timex we współpracy z The Metropolitan Museum of Art

Timex we współpracy z The Metropolitan Museum of Art stworzył inspirującą kolekcję zegarków, które celebrują kultowe dzieła sztuki. Pięć nowych modeli z linii Modern Easy Reader® i Timex T80, ozdobionych fragmentami dzieł ze zbiorów The Met, stało się ekspresyjnym manifestem artystycznym zdobiącym nadgarstki. Ta kolekcja, bogata w detale i kolory, podkreśla ponadczasową elegancję sztuki i charakterystyczny design marki Timex. Więcej o tej kolekcji można przeczytać w tym artykule. ​

 

 

Kolekcja zegarków Swatch Art Journey 2023

W 2023 roku Swatch wprowadził kolekcję zegarków „Art Journey”, celebrującą mistrzów malarstwa i oferującą nowe interpretacje najsłynniejszych dzieł, np „Le Fils de l'Homme” René Magritte, obraz słynnego surrealisty z pogranicza dadaizmu pt. „Syn człowieczy”, który w sposób genialny został przedstawiony na zegarku Swatch. Ta kolekcja to unikalna podróż przez świat sztuki, gdzie każdy zegarek staje się nośnikiem kulturowego dziedzictwa. 

 

 

Venezianico i spektakularny zegarek inspirowany wenecką monetą

Marka Venezianico przedstawiła model Redentore Historia Temporis, inspirowany 360-letnią historią weneckiej monety "Osella" z Piazza San Marco. Ten wyjątkowy zegarek, opracowany z rzemieślniczą precyzją, wyróżnia się tarczą nawiązującą do tej unikatowej monety, co podkreśla głębokie korzenie w kulturze i historii Wenecji. Ten projekt jest przykładem, jak zegarmistrzostwo może czerpać z historii i sztuki, tworząc czasomierze, które są nie tylko narzędziami do mierzenia czasu, ale także dziełami sztuki. 

 

 

Junghans w klasycznej formie inspirowany sztuką nowoczesną

Junghans FORM A Chronoscope łączy klasyczny design z nowoczesną sztuką, czerpiąc inspiracje z prac brytyjskiego artysty Richarda Macneila, znanego z przedstawiania miejskich pejzaży. Nowa kolekcja cechuje się ekspresyjną kolorystyką, wprowadzając akcenty w kolorze żółtym, szarym, i pomarańczowym, nawiązując do dynamiki i różnorodności miejskiego życia.

 

Bulova dla Franka Sinatry

Bulova przedstawia Frank Sinatra Summer Wind – zegarek, który jest symfonią stylu i elegancji. Jego design oddaje hołd niezrównanemu Frankowi Sinatrze, a kapelusz fedora na tarczy subtelnie nawiązuje do ikonicznego wizerunku artysty. Ta kolekcja, będąca esencją wyrafinowania, spaja niepowtarzalny charakter Sinatry z legendarną jakością Bulovy, tworząc czasomierz, który jest jak melodia przesycona latami złotej ery muzyki​. 

 

 

Junghans zainspirowany ideami Bauhausu

Bauhaus to historyczna szkoła sztuki, wzornictwa i architektury, działająca w latach 1919-1933 w Niemczech. Jej wpływ na dziedzinę wzornictwa jest ogromny, a filozofia Bauhausu, promująca funkcjonalność, prostotę formy i harmonię, nadal inspiruje projektantów zegarków. Junghans od zawsze czerpała inspiracje z Bauhausu, tworząc zegarki o minimalistycznym designie i wyrafinowanej prostocie. W kolekcjach marki Junghans widoczne są wyraźne odniesienia do tej estetyki — zegarki cechują się klarownym cyferblatem, geometrycznymi kształtami i elegancką prostotą, stanowiąc wyjątkową syntezę funkcjonalności i estetyki. Więcej o inspiracji Bauhausem w zegarkach Junghans można przeczytać tutaj

 

Junghans zainspirowany Bauhausem

 

Jak widać, inspiracje w świecie zegarmistrzostwa są niezwykle różnorodne i przynoszą efekty, które przemawiają do nas na różne sposoby. Od celebracji kultowych dzieł sztuki, po odwołania do historii i kultury, każda kolekcja wnosi coś wyjątkowego. To pokazuje, że zegarmistrzostwo to nie tylko techniczne rzemiosło, ale także forma sztuki, która łączy przeszłość z teraźniejszością i celebruje bogactwo ludzkiego dziedzictwa.


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.