Jak przygotować zegarek do oddania do serwisu?

Porady

Jak przygotować zegarek do oddania do serwisu?

Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.

27 września 2023

Zegarek jest urządzeniem codziennego użytku. Dlatego co jakiś czas wymaga wizyty w serwisie. Zarówno w celu naprawy, jak i konserwacji czy wymiany baterii. Warto odpowiednio przygotować zegarek, zanim oddamy go w ręce fachowca. Podpowiemy, jak to zrobić oraz jak użytkować zegarek by nie wymagał częstych napraw.

 
 

Zegarmistrz – fachowiec nie cudotwórca

O czym warto wiedzieć, zanim oddamy zegarek do naprawy? Po pierwsze w serwisach, jak i zakładach zegarmistrzowskich, pracują wykwalifikowani specjaliści, ale mimo ogromnej wiedzy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi nie każdą usterkę da się usunąć i nie każdy zegarek da się naprawić. Czas naprawy może się wydłużyć i nie wynika to ze złej woli serwisu, a na przykład z konieczności sprowadzenia z zagranicy kluczowej części. Wstępna ocena i wycena może ulec zmianie po dogłębnym sprawdzeniu zegarka. Niektóre usterki są ukryte, a niezwykle pracochłonne. To właśnie od ceny części zamiennych i poświęconego czasu zależy ostateczna cena naprawy.

 

Zegarownia Zegarmistrz Warszawa

 

Oczywiście, jeśli zegarek jest na gwarancji i uszkodzenie nie wynika z naszej winy, usługi serwisowe wykonywane są w jej ramach. Pamiętaj, aby absolutnie nigdy samemu nie podejmować próby naprawy lub otwarcia zegarka. Dlaczego? Po pierwsze możemy porysować w sposób nieestetyczny zewnętrzną powłokę. Po drugie, istnieje spora szansa, że nieodwracalnie uszkodzimy mechanizm. Po trzecie samodzielne naprawy lub te w nieautoryzowanym serwisie skutkują bezwzględną utratą gwarancji!

 

Jak przygotować zegarek do wizyty w serwisie?

Wizyta w serwisie nie musi oznaczać, że zegarek uległ uszkodzeniu. Zegarki mechaniczne warto oddawać na przegląd i uzupełnienie smaru mniej więcej co trzy lata. Należy pamiętać, żeby w zegarkach kwarcowych wymienić zużytą baterię, gdyż pozostawiona w środku może wylać i bezpowrotnie uszkodzić mechanizm. Jak przygotować zegarek do oddania do serwisu? Podczas codziennego użytkowania na zegarku, w tym na pasku lub bransolecie, zbiera się brud, kurz, pozostałości naskórka. Warto zadbać, by zegarek był czysty, nie tylko ułatwi to znacznie prace zegarmistrzowi, ale i ułatwi nam w oglądzie i ocenie stanu zegarka. Łatwiej będzie nam dostrzec drobne rysy czy obtłuczenia.

 

zegarek AVI-8 leżący na kolorowym tle

 

Jeśli składamy reklamację, pamiętajmy, że serwis uwzględni tylko podane w formularzu usterki, warto na spokojnie stworzyć listę takowych wad, gdyż możemy zostać o to zapytani. Następnie przygotuj niezbędne dokumenty, takie jak dowód zakupu, karta gwarancyjna i opcjonalnie pudełko, chyba że serwis zastrzega, aby oddawać zegarek bez opakowania. Oczywiście, jeśli oddajemy zegarek poza gwarancją, dowód zakupu i karta gwarancyjna są zbędne.

 

Jak dokładnie, ale i bezpiecznie wyczyścić zegarek?

Zegarki, jak i inne rzeczy ulegają eksploatacji, ale gdy o nie odpowiednio dbamy, mogą nam służyć przez długie lata. Zacznijmy od bransolety, która ze względu na kontakt ze skórą, jest narażona na różnego rodzaju zabrudzenia. Bransoletę ze stali szlachetnej możemy wyczyścić roztworem wody z mydłem w płynie. Pamiętajmy o dokładnym osuszeniu każdego elementu i szczelin między ogniwami. Używajmy tylko miękkiej szmatki, która nie porysuje powierzchni. Stalowe bransolety można również czyścić pastą do zębów. Wystarczy ją rozprowadzić, a następnie delikatnie polerować powierzchnię. Bransolety ze złota, jak i srebra czyścimy tak jak biżuterię. Najlepiej sprawdzą się specjalne szmatki i preparaty dedykowane do wyrobów wykonanych z tych cennych kruszców. Silikonowe i materiałowe paski czyści się najłatwiej i najszybciej, wystarczy gąbka, mydło i woda. W przypadku pasków wykonanych ze skóry sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Potrzebujemy przygotować roztwór składający się z wody i sody oczyszczonej w proporcji 1:1. Łączymy ze sobą składniki aż do powstania piany, którą pokrywamy pasek i pozostawiamy na godzinę. Po tym czasie przecieramy pasek miękką szmatką.

 

mydło, szczoteczka do zębów i patyczki do uszu

 

Pasek tudzież bransoleta są już czyste. Pozostała jeszcze koperta oraz szkiełko. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to klasa wodoszczelności naszego zegarka. Nie narażajmy zegarków poniżej 50 ATM na nadmierny kontakt z wodą. Drugą kwestią jest określenie, z jakiego materiału została wykonana koperta. Środek dopasowujemy analogicznie jak w przypadku bransolet. Warto wyposażyć się w patyczki do uszu, którymi delikatnie wyczyścimy przestrzenie przy koronce. Do czyszczenia szkiełka przydatna będzie delikatna miękka szmatka. Pamiętajmy, że każda czynność wymaga od nas zachowania należytej ostrożności. Gdy nasz zegarek jest czysty, możemy go oddać w ręce fachowca.

 

Zadbany zegarek – to sprawny zegarek

Zegarek zdobi nasz nadgarstek, towarzyszy w codziennych aktywnościach. Warto troszczyć się o niego odpowiednio na co dzień. Gdy pojawi się taka potrzeba, udajmy się do autoryzowanego serwisu. Zegarmistrz jest naszym sprzymierzeńcem, warto więc pamiętać, by ułatwić mu zadanie i odpowiednio przygotować zegarek, zanim oddamy go w jego ręce. A ty zanosisz regularnie zegarek do serwisu?


Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.