Muzeum Seiko - kwarcowa rewolucja

Rozmaitości

Muzeum Seiko - kwarcowa rewolucja

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

18 sierpnia 2016

Jednym z największych przełomów w procesie udoskonalania pomiaru czasu było wprowadzenie technologii kwarcowej. W muzeum Seiko wiele miejsca poświęcono temu przełomowemu odkryciu. Flagowym modelem, będącym potwierdzeniem doskonałości kwarcowego odkrycia, jest wykonany z 18-karatowego złota zegarek Quartz Astron.

Początki technologii kwarcowej

Quartz Astron zmienił czas świat zegarków debiutując w 1969 roku, jako pierwszy na świecie zegarek kwarcowy. Stworzenie go było owocem intensywnych wysiłków, które Seiko podejmowało od końca 1950 roku. Inspiracją do tego odkrycia stały się obserwacje zjawiska piezoelektryczności, prowadzone pod koniec XIX wieku przez Pierre'a Curie. Dostrzegł on, że kryształy kwarcu pod naciskiem wytwarzają ładunek elektryczny.

Odkrycie to wykorzystał Warren Morrison, który poszukiwał sposobu na wygenerowanie stałej częstotliwości elektrycznej. Odkrycie Curie i wysiłek Morrisona doprowadziły do stworzenia pierwszego zegara, w którym kwarc wykorzystano jako wzorzec czasu.

Seiko logo

Zegarek kwarcowy Seiko - przełom miniaturyzacji

Zegarki kwarcowe Seiko były znacznie dokładniejsze niż zegarki mechaniczne, jednak problematyczna była ich nieporęczność - arcydzieło Morrisona zajmowało cały pokój. W wyniku dalszych prac w 1958 roku Seiko rozpoczęło opracowywanie kwarcowego, morskiego chronometru, którego ostateczna waga wyniosła 30 kg.

W 1963 roku stworzono Crystal Chronometr, który ważył zaledwie 3 kg. Dzięki swojej unikalności został wykorzystany rok później podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, gdzie pełnił rolę kompleksowego systemu elektronicznego pomiaru czasu. Kolejne lata ciężkiej pracy pomagały w udoskonaleniu zastosowanych technologii, a poczynione odkrycia doprowadziły do przełomu w świecie zegarmistrzostwa.

Kwarcowa historia Seiko jest niezwykle ciekawa. W momencie debiutu zegarka z serii Astron w 1969 roku, zarząd firmy zdecydował o upublicznieniu odkrytych technologii. Decyzja ta była, i wciąż jest, powodem do dumy dla ludzi związanych z Seiko. To dzięki niej społeczeństwo zyskało szeroki dostęp do kwarcowych zegarków, które nie są produktem wyłącznie jednej firmy.

Zegarek Seiko Quartz Astron 1969

Seiko Astron i... kolejne wyzwania

Cena pierwszego zegarka Seiko Astron była równa cenie samochodu.  Wraz z rozwojem i rozpowszechnieniem technologii, ceny zegarków kwarcowych spadały do poziomu kilkudziesięciu dolarów, godząc w prestiż marki Seiko, która je przecież stworzyła. Tu jednak po raz kolejny wzięła górę kultura korporacyjna Seiko. Pracownicy, lubiąc wyzwania, postanowili tworzyć zegarki, które utrzymają swoją dawną jakość i renomę.

Jednym z kluczowych przykładów tego zobowiązania jest seria mechanizmów Quartz Caliber 9F, stosowana obecnie w zegarkach Seiko Grand. Innym dowodem jest zegarek solarny Seiko Astron GPS Solar, który był pierwszym na świecie solarnym czasomierzem GPS, chodzącym z dokładnością do jednej sekundy na sto tysięcy lat.

Zegarek męski Seiko Astron GPS Solar SSE093j1

W 2009 roku Seiko wznowiło kolekcję Astron - model GPS Solar Titanium

Dowiedz się także, jaka była historia zegarka Seiko Laurel i jak wyglądały tradycyjne japońskie czasomierze!


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.